PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór uczelni

kuropatwa
22-07-13, 12:58
Jakimi kryteriami powinni kierować się młodzi ludzie podczas wybierania uczelni, na którą chcą zdawać? Chodzi mi zresztą zarówno o samą szkołę, jak i kierunki.
Sama zawsze marzyłam, żeby pójść na UJ (http://www.goldenline.pl/uczelnie/uniwersytet-jagiellonski), ostatecznie poszłam na uczelnię bliżej swojego miejsca zamieszkania. Ograniczyły mnie względy finansowe

Nanako
14-10-13, 15:40
Szansę, że się dostaną > Szanse, że się utrzymają > Szansę, że na absolwentów danego kierunku będzie zapotrzebowanie i praca > Zainteresowania i preferencje.

Oczywiście jeśli ktoś ma bogatych rodziców może odwrócić i się nie przejmować co za 5 lat.

Kryssiak
15-10-13, 14:31
Nie do końca się zgodzę z kolejnością powyższej odpowiedzi. Myślę, że zainteresowania i preferencje powinny iść w parze z szansą na znalezienie pracy. Nie ma nic gorszego niż praca której się nie lubi więc nie ma się co sugerować w pierwszej kolejności szansa na utrzymanie się na danym kierunku. Skąd ktoś ma wiedzieć jakie są jego szanse na utrzymanie się jeżeli jeszcze nie studiuje tylko wybiera uczelnię?

Nanako
15-10-13, 14:36
Tak wszystko fajnie.
Tylko lepiej pracować w czymś czym się nie lubi. Czy nie pracować wcale? Bądź wylądować w miejscu niezwiązanym w ogóle z naszą edukacją? Tak naprawdę.

Jeśli kierunek daje pracę, a zainteresowania się z nim pokrywają to świetnie, natomiast jeśli zainteresowania pokrywają się z kierunkiem po którym pracy na 90% mieć nie będziemy? - sam sobie odpowiedź czy warto tracić 5 lat i sporo grosza, tylko na zainteresowanie. pewnie, że potem ktoś może otworzyć firmę, innemy się uda w końcu znaleźć pracę w kierunku, ale to będzie 1 na 10. Pozostałe 9 osób po czasie przyzna mi rację. Uwierz. :-) Z doświadczenia to wiem.

lily.nowak19
02-11-13, 19:08
Należy przede wszystkim kierować się własnymi możliwościami, odległością od miejsca zamieszkania, oraz miejscem w rankingu. Lepiej wybrać lepszą uczelnie która przygotuje nas doskonale niż słabszą placówkę w której studiowanie będzie wyglądało na zasadzie nic nie uczymy ale wymagamy wiele :) Poczytaj opinie w internecie i kieruj się rankingami.

mariolka75
09-12-13, 11:31
Przede wszystkim polecam wybieranie na Uczelnie Państwowe. Mamy pewność co do standardów, które tam panują. Jeśli chodzi o kierunek studiów to dobrze jest przemyśleć wszystkie za i przeciw. Pasja i zainteresowania maja znaczenie, ale należy brać pod uwagę również perspektywy zdobycia pracy w przyszłości.

JustynaD
09-12-13, 14:12
Oj, w ogóle się nie zgadzam mariolka75. Uczelnie państwowe wcale nie oferują wyższego standardu. Wręcz przeciwnie: zero praktyki, wielkie wymaganie w zamian za nijakie wykłady/ćwiczenia. Burdel organizacyjny, znieczulica i zadufanie. Ot takie moje zdanie o uczelniach publicznych. Dodam, że studiuje na uczelni publicznej i jeśli miałabym wybierać to wybrałabym coś innego.

mpiotr
19-12-13, 11:41
Oj, w ogóle się nie zgadzam mariolka75. Uczelnie państwowe wcale nie oferują wyższego standardu. Wręcz przeciwnie: zero praktyki, wielkie wymaganie w zamian za nijakie wykłady/ćwiczenia. Burdel organizacyjny, znieczulica i zadufanie. Ot takie moje zdanie o uczelniach publicznych. Dodam, że studiuje na uczelni publicznej i jeśli miałabym wybierać to wybrałabym coś innego.

To, że na twojej uczelni panuje burdel organizacyjny, znieczulica i zadufanie, nie znaczy, że wszystkie są takie. Ja studiuję na uczelni państwowej i jakoś nie narzekam.

2atom
09-01-14, 16:43
Wszystko zależy od zasobności portfela. Jeżeli nie musisz liczyć się z finansami warto studiować w bardzo dobrej uczelni, nawet na drugim końcu kraju lub za granicą. Jeżeli jednak portfel jest wyznacznikiem możliwości, wybór jest bardziej oczywisty.

Salonowiec
15-01-14, 05:59
Wybór uczelni i kierunku może być decydujący o naszym sukcesie w życiu, szczególnie dla ludzi, którzy nie mają natury poszukiwaczy nowych rozwiązań. Raz nauczeni będą działać na znanej sobie płaszczyźnie.

Olun90
29-01-14, 17:41
z pewnością nie kieruj się zdaniem znajomych i popularnością kierunku. Gwarantują pracę takie kierunki jak automatyka, budownictwo, informatyka czy medycyna

beeboob
18-02-14, 09:49
W wyborze uczelni trzeba kierować się pewnym kompromisem. Warto zainwestować swoją w przyszłościowy kierunek i mieć dobrą pracę. Studiuje się kilka lat, pracuje znacznie dłużej.

knyaz
20-02-14, 11:31
Wiadmo, po kierunkach technicznych jest ciut lepiej. Ale nie każdy ma takie predyspozycję, bo nawet jeśli skończysz takie studia to bedziesz w branży która cię kompletnie nie obchodzi. Wg mnie lepiej być zadowolonym z tego co się robi bo na dłuższa mete nie dość, że w tym co robisz będziesz lepszy to i szczęśliwszy. A chyba to w życiu najważniejsze.

mkasiaz
04-03-14, 01:00
ja ide w kierunku sportowym :) chce byc koszykarka :)

Rozwojowy
11-05-14, 18:19
Wszystko zależy od zasobności portfela. Jeżeli nie musisz liczyć się z finansami warto studiować w bardzo dobrej uczelni, nawet na drugim końcu kraju lub za granicą. Jeżeli jednak portfel jest wyznacznikiem możliwości, wybór jest bardziej oczywisty.

Racja...
W polsce na wszystko niestety trzeba mieć kasę.

Pavveł
12-05-14, 09:33
Na 100% i tak zmienisz miejsce pracy. Jest naprawdę niewielu ludzi którzy pracują przez 50 lat w 1 firmie, a jak masz dużo szczęścia to będziesz pracować tylko w 1 zawodzie przez całe życie. Wybierz coś co pokrywa się z twoimi zainteresowaniami

Lichannoosee
16-05-14, 13:49
Naprawdę nikt nie zastanawiał się jaki jest niski poziom studiów obecnie? Ani o tym, że jest opcja życia bez studiów? Coraz częściej młodzi ludzie najpierw idą do pracy aby zdobyć trochę pieniędzy/doświadczenia a dopiero potem na studia. Wybieranie kierunku studiów bez doświadczenia w pracy jak dla mnie mija się z celem. Niby coś nam się podoba ale nie wiemy do końca bo nie wiemy z czym to się je. Wszyscy na około mają problem z wyborem uczelni.. i nie rozumiem dlaczego. Papierek jak papierek. Nie ma komu się chwalić. Jeśli macie takie ambicje to nie powinniście mieć takich problemów z wyborem uczelni.

sasayaku4
17-05-14, 17:40
Doskonale piszesz. Sam byłem na studiach zaocznych i wiem, że jak się samemu nie będzie też przykładać do nauki to po studiach poza papierkiem nic nie zostanie

Maciejo
19-05-14, 18:30
To prawda, że poziom studiów i studiujących się obniża, ale jest to wynik zmian w systemie kształcenia już od szkoły podstawowej, który narzucił odejście od filozofii stymulowania do myślenia na rzecz efektywnego zdawania testów...

Jakie studia wybrać? Takie, w ramach których nabędziesz umiejętności praktycznych, bo wiedzę możesz sama zdobyć.

mezo
29-05-14, 17:42
Poziom studiów może się nie obniża, ale niektórzy studenci znaleźli się na wyższych uczelniach przez przypadek. Niektórzy wybierają kierunki na chybił trafił, bez większego przeanalizowania co się będzie robiło w przyszłości.
Ja np studiowałem tutaj i narzekać nie mogę. Dobrze przygotowali mnie do zawodu, przez to, ze stawiali tam głównie na zajęcia praktyczne.

fruitekk
04-06-14, 12:49
wczoraj widziałem, że pojawił się nowy ranking uczelni wydany pprzez perspektywy. Oni co roku wydają taki ranking i jest on na prawdę "porządny". Może warto tam zajrzeć

Salonowiec
06-06-14, 20:51
Przy wyborze uczelni warto kierować się tak wieloma kryteriami że trudno coś doradzić. Sama szukałam czegoś dla siebie i wiem jak jest trudno. Znalazłam fajny artykuł na ten temat. Może coś pomoże. Link do artykułu (http://www.exitdoor.pl/kariera-i-edukacja/szkola-wyzsza-wybor/).

Kropka
24-06-14, 10:53
Lepiej się dobrze zastanowić przed wyborem uczelni.. Potem może być ciężko, a szkoda tracić kolejne lata na ponowne zaczynanie studiów. Tak samo, jeśli nie jest się zainteresowanym daną tematyką trudno będzie napisać pracę magisterską czy licencjacką..
http://pisanie.co

94karolcia94
02-07-14, 11:43
Ja marzyłam o Warszawie, ale wylądowałam w Poznaniu :D

2Shy
25-07-14, 16:10
poradzę coś z doświadczenia. nie wyjeżdżajcie na studia na drugi koniec Polski, bo będą Was męczyć podróże do domu i z powrotem. ja popełniłem ten błąd i odradzam. strasznie jest to męczące i niestety przez to rzadko jeżdżę do domu. wolałbym częściej....

simian raticus
06-08-14, 16:11
Nie chce mi się uczyć niczego! Pracować mi się też nie chce! Tylko bym alkoholek pił i narkotyczki ćpał i studentki ruchał!