PDA

Zobacz pełną wersję : Ekologia - co to jest?

jurekgałązka
02-10-13, 09:00
Mnie osobiście najbardziej odpowiada ta definicja

Claude Lévi-Strauss stwierdził, że "ekologia jest astronomią życia". Tak jak astronomia ukazuje położenie ciał niebieskich, tak ekologia ukazuje rozłożenie organizmów żywych na Ziemi. Ekolog nie ogranicza się tylko do opisu tego rozmieszczenia, stara się odpowiedzieć, dlaczego jest ono właśnie takie, dlaczego zbiorowiska roślin mają swoją strukturę i wypełniają dane funkcje. Jest to wskazanie na ekologię ewolucyjną, funkcjonalna i opisową.

cyt. za ciocią Wiki

Sam termin Ekologia stał się w ostatnich latach bardzo popularny i wydaje mi się, że błędnie się go używa. W kwestii językowej oczywiście - jest nielogicznie używany. Podobnie termin - estetyka. Ale nie o to chodzi.

Zastanawia mnie inna rzeczy - czy ekologia nie jest czasem wymysłem biznesu i ekonomistów do spółki z politykami? Bo przecież można byłoby to wszystko obstawić przepisami i oszczędzić całej dyskusji wokół "ekologicznego stylu życia".
Weźmy na przykład żarówki energooszczędne - istnieje poważna teza, że nie oszczędzają one energii. Choć nie są one ostatecznie wiarygodne.
Ale biorę po uwagę drugą rzecz - odkąd pojawił się cały przemysł eko, energo - oszczędny - to zdecydowanie podrożała energia elektryczna. I czy czasem na jedno nie wychodzi? My będziemy zużywać jej mniej a inni będą nam podwyższać cenę - żeby mniej nam dawać za te same pieniądze?

rebecca2001
03-10-13, 11:22
no i jak widzisz każdy ma swoją definicję ... może to i lepiej ...? :)

miter
13-12-13, 16:22
Z książki "Ekologia - nauka o współzależnościach pomiędzy organizmami żywymi"
Jak widać nie ma nic wspólnego ze zbieraniem śmieci i wykorzystywaniem tego hasła przez producentów urządzeń.

Blueone
19-12-13, 09:55
Rzeczywiście, termin eko jest obecnie bardzo popularny. O ile, niektóre normy są faktycznie przesadzone, to ogólne założenia 'stylu eko' są moim zdaniem bardzo korzystne dla naszego środowiska jak i nas samych.

masterchef
27-12-13, 09:32
Termin eko jest przez wielu nadużywany. Nie wszystko eco jest eco. Trzeba zwracać uwagę na certyfikaty.

ver322
04-01-14, 21:01
Certyfikaty - jak zapłacisz to masz :)

marta_zdyb
14-01-14, 08:59
Dla mnie ważne jest żeby nie przesadzać w żadną stronę :) Staram się żyć ekologicznie ale z drugiej strony też nie "odbija" mi w tym temacie... a definicję każdy faktycznie ma swoją.

ciekawymarian
11-02-14, 15:58
eko to dla mnie maksymalne wykorzystanie / przetworzenie danego dobra aby straty były jak najmniejsze, niekoniecznie zmniejszanie uzyskiwania samych dóbr

beeboob
18-02-14, 08:37
Ekologia nie zawsze idzie w parze oszczędzaniem, jeżeli zużyjesz mniej prądu to najzwyczajniej w świecie zapłacisz za niego wyższą cenę. Aczkolwiek moim zdaniem warto dbać o otoczenie.

enelterm
22-02-14, 14:10
Ludzkość ma na Ziemi ograniczone zasoby różnych środków takich jak surowce, powietrze, woda, przestrzeń itd.
Są one potrzebne do życia i rozwoju. Dopóki ludzi było nie za wiele, to prawie wszystko samo mogło się regenerować.
Teraz ludzi jest tylu ilu jest, a ma być coraz więcej. I już środowisko nie może samo sobie poradzić.
Dlatego dla mnie ekologia to jest takie korzystanie z zasobów, aby mogły być w jak największym stopniu odtworzone
przez naturę czyli odnawialne jak np. energia odnawialna lub recykling surowców. Kiedyś skończą się gaz, ropa, węgiel
i złoża surowców. I wtedy co? Chyba na Marsa. Jednocześnie powinna być zapewniona dbałość o faunę i florę.