PDA

Zobacz pełną wersję : Media a edukacja

kris11
12-10-13, 16:08
Co sadzicie o wykorzystywaniu mediow do uczenia sie? Chodzi mi o samodzielna nauke, gdzie uczen wspomaga sie np. ogladaniem seriali, filmow na youtube, czy czytaniem zagranicznych blogow.

biuroliterackie.net
26-12-13, 10:30
Współczesna szkoła nie ucieknie od nowoczesnych mediów. Przenikają one do wszystkich obszarów życia społeczno-gospodarczego. Np. z Internetem problem jest tego rodzaju, że nauczyciele nie potrafią go jeszcze do końca umiejętnie wykorzystać w dydaktyce. Zadają uczniom przykładowo napisanie wypracowania, a Ci najczęściej ściągają je z pierwszej lepszej strony. Mało tego, nauczyciele nierzadko przeprowadzają sprawdziany bazujące na arkuszach, które...sami ściągnęli z Internetu. Nie trzeba chyba dodawać, ze już młodzież w 6 klasie szkoły podstawowej umie wykorzystywać Internet (a jak nie oni, to ich rodzice i rodzeństwo) i taki dzieciak bez problemów zalicza sprawdzian na 5 i jeszcze zbiera za to pochwały. Także internet może być w nauczaniu przydatny, ale trzeba go umieć twórczo wykorzystać. Zmusić dzieciaki do "pogrzebania" właśnie na portalach i mediach społecznościowych, edukacyjnych. Poza tym, uczniowie powinni mieć obowiązek dostarczania dłuższych wypracowań drogą mailową, a nauczyciel winien przynajmniej wyrywkowo weryfikować treści. To nauczyłoby młodzież umiejętnego wykorzystywania nowych mediów i zmusiło do myślenia :)

marta_zdyb
08-01-14, 09:02
Szkoła powinna uczyć tego, co uczniom przyda się w prawdziwym życiu :) Można by uczyć ciągle liczenia na liczydle, tylko po co? Oczywiście przykład jest skrajny, ale wiadomo o co chodzi... Od postępu się nie ucieknie i trzeba sobie radzić :)

kasiamango
15-01-14, 08:54
lepsze to niż w ogóle ;)

adammak
21-01-14, 06:52
Media mogą pomóc w nauce, jednak nie zawsze. Należy odróżniać i uczyć odróżniać kiedy nam pomogą, a kiedy nie. Ja osobiście będąc w szkole średniej, czy studiach wolałem przeczytać książkę, niż obejrzeć ekranizację. Ale zgodzę się z tym, że niektórzy wolą tak i im to pomaga.

mobilek
23-01-14, 13:27
Mi do tej pory nie przydały się wzory na obliczanie powierzchni figur..

Mirek45
27-01-14, 12:32
Moje dzieci oglądały anglojęzyczne filmy oraz bajki i myślę, że to właśnie one miały duże znaczenie w przyswajaniu języka. Oczywiście nic nie może się równać z książką:) ale dzieci jednak trzeba zachęcać w różny sposób do nauki.

adammak
28-01-14, 10:14
Zgodzę się, obcojęzyczne filmy, czy bajki to nauka plus przyjemność. Jest wiele różnych form nauki z środkami masowego przekazu.

mezo
07-02-14, 11:48
Ostatnio TVP zrobiła narodowy test z wiedzy o ekonomi - wszyscy byliśmy świadkami jak można bez wiedzy go wybrać :)

sasayaku4
17-05-14, 16:34
Tym bardziej,że jako uczeń wolałem uczyć się z filmów bądź bardziej kreatywnie ponieważ szybciej można było się nauczyć niż łopatologicznie starymi metodami

elander
02-06-14, 15:28
Tyle tylko że u nas system edukacyjny przeważnie rozmija się z rzeczywistością czy innowacyjnymi formami nauki (no bo jeśli "innowacyjne" miały być np. maturalne klucze, w które trzeba się "wstrzelić" z odpowiedzią to wybaczcie). I nawet jeśli na razie posługiwanie się nowymi mediami nie jest jakoś szczególnie widoczne w polskich szkołach, to na pewno jest widoczne po szkole, czyli jest tak, jak to już ktoś wyżej napisał - wypracowania, streszczenia, wzory - wszystko z neta.

masterchef
04-06-14, 07:59
Dlatego też lepiej jest korzystać z innych źródeł takie jak seriale dokumentalne lub specjalne programy pomagające w edukacji, które dostarczają nam informacji zamiast robić całego wypracowania za nas.

Karolina
16-06-14, 08:54
W szkołach na wszystkich poziomach jest ścieżka edukacyjna "Edukacja medialna" (realizowana przez nauczycieli bibliotekarzy i polonistów). To obowiązkowe treści, zapisane w podstawie programowej, których realizację nauczyciel musi udokumentować ;) z uwagi na fakt, że bibliotekarz ma obowiązek je realizować podczas zajęć edukacji czytelniczej i medialnej, jego status zawodowy to "nauczyciel bibliotekarz', w odróżnieniu od bibliotekarza, który jest zatrudniony np. w bibliotece publicznej ;)

Piotr Benet
27-06-14, 17:23
Media mają ogromną rolę edukacyjną. Szkoda, że czasami nie potrafią jej wykorzystać. Sprzedają nam tzw papkę dla mózgu ;/

Cudak
15-10-14, 18:27
to bardzo pożyteczne rzeczy, dzięki takiemu wspomaganiu się, każdy może pogłębiać wiedzę w jakim chce kierunku, ma nieograniczone możliwości

koter
15-10-14, 21:04
To jest pożyteczna rzecz. Studenci łączcie się i udostępniajcie swoje materiały innym potrzebującym biednym studentom:)

ity1
03-11-14, 16:44
Na pewno dzieci i młodzież więcej czasu spędzają przed komputerem niż przed książkami. Nie uważam, że to coś złego. Wszystko zależy od tego jak wykorzystują czas spędzony przed ekranem. Ja osobiście oglądam dużo kanałów przyrodniczych i bardzo dużo oglądam i czytam blogów poświęconych przyrodzie. Wielu rzeczy dowiaduję się i wiele z nich przydaje mi się w szkole.

kordian
04-11-14, 10:34
Na pewno dzieci i młodzież więcej czasu spędzają przed komputerem niż przed książkami. Nie uważam, że to coś złego. Wszystko zależy od tego jak wykorzystują czas spędzony przed ekranem. Ja osobiście oglądam dużo kanałów przyrodniczych i bardzo dużo oglądam i czytam blogów poświęconych przyrodzie. Wielu rzeczy dowiaduję się i wiele z nich przydaje mi się w szkole.

Oczywiście, jest tak jak mówisz. Tylko dlaczego filtrowanie treści które chcemy oglądać jest w tych czasach takie trudne? Pozytywnych rzeczy w mediach jest naprawdę coraz mniej. Nie mówię tutaj o internecie, gdzie treści wybieramy sobie sami poprzez wchodzenie na dane serwisy, ale głównie o telewizji, która w tej chwili serwuje nam tylko to co najgorsze. Zwłaszcza dla podatnej na manipulacje i wpływy młodzieży. Te wszystkie Warsaw Shore, Szkoły, Szpitale, Trudne sprawy, tasiemcowate seriale... Doszło już nawet do tego, że wycofano wieczorynkę. Ja w tej chwili praktycznie w ogóle nie tykam się telewizora. W sieci sprawdzę sobie to co mnie interesuje, na stronach które uważam za rzetelne. W TV oglądam jedynie sport i to też nie zawsze.

Media mogą kształtować pozytywnie, jednak często niestety nie potrafią (bądź nie chcą) tego wykorzystać. Inna sprawa, że społeczeństwo samo jest sobie winne. Gdyby nie oglądali tych wszystkich odmóżdżających produkcji, wkrótce zniknęłyby one z kin. A tak? Jest popyt, jest podaż. Prosta kalkulacja.

Fart
06-11-14, 10:41
To jest pożyteczna rzecz https://pledu.pl/o-nas/ . Studenci łączcie się i udostępniajcie swoje materiały innym potrzebującym biednym studentom:)

Z tego co widzę, to materiały zamieszczają nie tylko studenci. Fajna inicjatywa.

olaf.k
05-03-15, 18:45
Oczywiście współczesna szkoła nie ucieknie i uciekać nie powinna od wdrażania w system nauczania nowinek technologicznych. Jednak jest wielka różnica miedzy pójściem z postępem, a pójściem na skróty gdzie zamiast czytania książek jest oglądanie filmów, a zamiast przyswajania podstaw ortografii auto korekta tekstu w komputerze. Takie wykorzystanie technologi i mediów to doskonały sposób na stworzenie społeczeństwa, które nie potrafi i któremu się najzwyczajniej w świecie nie chce samodzielnie myśleć i działać.

Romek
31-03-15, 15:11

Witam .... tak rzeczywiście teraz dzieci dużo czasu przeprowadzają za komputerem, i jak na mnie w tym nie ma nic złego, prosto trzeba wykształcić ich jednoczyć to z regularnymi sportowymi ćwiczeniami

SebaKula
10-04-15, 09:42
szybciej się zapamiętuje dzięki temu:)

hania_wojda
08-07-15, 15:36
Internet na pewno może być bardzo pomocny, bardzo szybko można znaleźć tysiące stron na interesujący nas temat. Niestety, bardzo łatwo jest się też rozproszyć, np. mając facebooka otwartego w drugiej karcie ;) To mój częsty problem, pewnie średnio tyle samo czasu zajęłoby mi szukanie czegoś po encyklopediach co zrobienie czegoś od początku do końca korzystając z internetu i odpisując co chwilę na wiadomości na fb itp.

petkos
16-07-15, 08:29
Tutaj pojawia się miejsce dla rodziców, jeśli dorośli będą kontrolować czas, jaki dziecko spędza przed komputerem nie będzie problemów, jeśli będzie zosatwione same sobie wtedy będzie pół dnia grało na komputerze lub siedziało na Facebooku.

magd75
18-08-15, 12:17
Media są bardzo pomocne w edukacji, oczywiście zawsze są dwie strony medalu, trzeba mądrze korzystać z dobrodziejstw nowych technologii.

mwoleyko
03-11-15, 08:54
Ja do dziś uczę się obcych języków przy pomocy filmów na youtubie i bardzo to sobie cenię. Bardzo lubię samemu się uczyć i planować kolejne etapy nauki, zdecydowanie jeste typem samouka.

makadame
20-11-15, 20:32
czasem w szkołach językowych jest, ale nie sądzę, że to zdaje egzamin

Volter
03-04-17, 08:17
Media mają ogromną rolę edukacyjną

CateringPortofino
03-04-17, 12:00
internet daje wiele możliwości. media to rozrywka.

jorgon
07-08-17, 08:18
Moim zdaniem dzięki internetowi można się wiele nauczyć, łatwiej jest szukać interesujących nas zagadnień.

MilkyStar
07-08-17, 12:32
Wszystko zależy od naszego podejścia do mediów. W najlepszym wypadku można połączyć przy nich i rozrywkę i edukację :) Przy nauce języków na pewno warto osłuchiwać się z filmami zagranicznymi, ale oczywiście to nie jedyny przykład. Też miejmy na uwadze, że każdy ma inne zainteresowania i nieco inne rzeczy będą mu potrzebne, więc nawet jak dziecko chce siedzieć przy komputerze, to potem może z tego rozwinąć pasję, a nawet nieźle zarabiać :)

michael7
23-01-18, 22:20
Nieodłączny element nauki. Słyszałem, że w przyszłości w szkołach zamiast wiedzy z danego przedmiotu będą uczyć jak tę wiedzę zdobyć samemu. :)

TomaszDzak
30-01-18, 17:17
Ja również jako uczeń wolałem internet. Na youtubie są interesujące treści, a nauczyciel w szkole często sam nie wie o czym mówi.