PDA

Zobacz pełną wersję : Skarbowka w internecie ;/

schuler
29-07-05, 11:24
A wiec zaczne od tego:

Mam wlasna firme, ktora prowadze od kilku lat i powiem ze nie idzie mi najgorzej, ale slyszalem od kilku osob o tzw. sklepikach internetowych [nawet nie wiem co to znaczy, chyba chodzilo mu o cos w stylu allegro], czyli o sprzedarzy produktow w internecie. Chcem zalozyc wlasna strone internetowa, w ktorej chcem umiescic moje oferty i oczywiscie co za tym idzie sprzedawac je, po przez droge wysylkowa. Slyszalem rowniez, od jednej z osoby, ze skarbowka siadla na internet.

Moje pytanie brzmi:

1. Czy po zalozeniu wlasnej strony internetowej i sprzedawaniu z niej moich produktow, w duzej ilosci, urzad skarbowy ma prawo to sprawdzac i zweryfikowac moje dzialania?
2. Czy moga sie doczepic za brak odprowadzenia podatku ?

prosze o wypowiedz ludzi ktorzy maja na ten temat jakies pojecie [prosze nie zasmiecac tego topicu, bardzo mi zalezy na odpowiedzi na te pytania]

dziekuje

konkordpl
29-07-05, 11:51
Ad 1 Ma prawo
Ad 2 Oczywiscie ze ma, musisz odprowadzac podatek od kazdej sprzedanej rzeczy.

Poczytaj http://bowi.org.pl/?bowi=100&p=4

schuler
29-07-05, 12:16
No tak rozumiem dzieki.

Ale bardziej interesuje mnie to czy US, sprawdza to i czy to sciga woole slyszalem o kilku akcjiach, ale nie wiem w jakim stopniu oni to sprawdzaja.

konkordpl
29-07-05, 12:19
Oczywiscie ze sciga. To jest normalnie jak w zwyklym zyciu.

krYsti
29-07-05, 20:29
Ale bardziej interesuje mnie to czy US, sprawdza to i czy to sciga woole slyszalem o kilku akcjiach, ale nie wiem w jakim stopniu oni to sprawdzaja.

Stopień kontroli zależy od założeń z jakimi przychodzi do Ciebie kontrola. Internet jest medium, w którym prezentujesz swoją ofertę, szukasz klientów, robisz reklamę. Jeżeli któryś klient zdecyduje się na zakup towaru, to zgodnie z przepisami obowiązującymi na całym chyba świecie, od sprzedaży należy rozliczyć należny podatek VAT i ew. dochodowy. Nikogo nie interesuje jak Twój klient do Ciebie trafił, ważna jest sprzedaż. Urząd skarbowy zawsze ma prawo skontrolować Twoje działania, nawet przez pewien okres po zamknięciu przez Ciebie firmy.

Nie masz prawa nie odprowadzać podatku od sprzedanych produktów/usług. Takie działanie jest niezgodne z prawem i podlega dość wysokim karom. Nie chciałbym tyle zapłacić, bo do końca mojego marnego życia jedyną rzeczą, której mógłbym być pewny, byłby dług w urzędzie skarbowym z ciągle rosnącymi odsetkami.

Jak szukają firm do kontroli?
1. Kontrola krzyżowa: biorą u kogoś kontrolowanego dane z faktury i idą do tej firmy na kontrolę
2. ktoś w US ma kaprys w tym tygodniu zgnoić akurat Ciebie, więc idzie do Ciebie na kontrolę i szczegółowo analizuje całość dokumentów
3. Twój sąsiad, z którym za dobrze nie żyjesz, napisał "list miłosny" do US. Będą u Ciebie następnego dnia.
4. Masz pecha, bo Twój NIP wygrał w losowaniu firm do kontroli.

Może jak nie wiesz co należy zrobić z podatkiem, to zainwestuj w biuro rachunkowe. W moim mieście to koszt od 100 zł miesięcznie. Czasem lepiej wydać 100 zł na księgowego, niż kilkadziesiąt tysięcy zł kary.

schuler
30-07-05, 14:50
No dzieki bardzo jasno wyjasniles mi sprawe.

Szkoda ze na tym forum nie ma pochwal :D
Mial bys odemnie jedna napewno [pewnie kolejna]

Jeszcze raz dziekuje za informacjie

krYsti
30-07-05, 15:04
No dzieki bardzo jasno wyjasniles mi sprawe.

Szkoda ze na tym forum nie ma pochwal :D

To byłoby lizusostwo ;)
Po to też są fora, żeby sobie pomagać, a nie tylko (jak to na niektórych bywa) opieprzać się na wzajem.

A jeszcze co do skarbówki i internetu. Urzędy kontrolują ostatnio nagminnie firmy, które mają duże obroty na Allegro. Jeżeli nie masz takich, to masz małe szanse, żeby akurat przez Allegro zaczęli kontrolę u Ciebie.

piotrg
01-08-05, 06:40
Jakbym coś zupełnie przypadkiem kupił w takim pseudo sklepie i razem z towarem nie dostał faktury - sam bym powiadomił US. Sorry... Życie jest ciężkie... Dlaczego ty masz nie bulić np. Zusu i zarabiać skoro ja ten właśnie ZUS płace... O reszcie obciążeń finansowych naszych dochodów nie wspomnę...