Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Czy Microsoft i Autodesk powininny zostać potępione ?

Witam, najpierw trochę teorii z Nowego Katechizmu Kościoła Katolickiego:

,,2408 Siódme przykazanie zabrania kradzieży, która polega na przywłaszczeniu dobra drugiego człowieka wbrew racjonalnej woli właściciela. Nie mamy do czynienia z kradzieżą, jeśli przyzwolenie może być domniemane lub jeśli jego odmowa byłaby sprzeczna z rozumem i z powszechnym przeznaczeniem dóbr. Ma to miejsce w przypadku nagłej i oczywistej konieczności, gdy jedynym środkiem zapobiegającym pilnym i podstawowym potrzebom (pożywienie, mieszkanie, odzież...) jest przejęcie dóbr drugiego człowieka i skorzystanie z nich"

2409
    (...)
    ,,Są moralnie niegodziwe: spekulacja, która polega na sztucznym podwyższaniu ceny towarów w celu osiągnięcia korzyści ze szkodą dla drugiego człowieka"

A teraz problem: Bezrobotny w Polsce mający bardzo mało pieniędzy chce nauczyć się biegle posługiwać progamami biurowymi, kupuje stary komputer za 300 zł (chyba to realna cena), a żeby być teraz w zgodzie z Microsoftem musi kupić jakiegoś Windowsa, który wyniesie go grubo ponad 1000 zł (do starego kompa), a wiadomo, ze nie ma on takich pieniędzy do wydania, bo umrze z głodu (niech biedaczek ma jeszcze 400 zł zasiłku miesięcznie, ale zwykle nie ma...). Czy zatem Microsoft jest w tej sytuacji ,,złym" bohaterem i może ów bezrobotny korzystać z tego systemu?

Gdyby np. producenci telewizorów byliby równie pazerni, co Microsoft, to w umowie kupna byłoby zastrzeżenie, że telewizor może stać tylko w jednym pokoju i mieszkaniu, które trzeba podać przy zawieraniu umowy, a przeniesienie do drugiego pokoju wymaga zakupu kolejnego telewizora. Wiemy przecież, że te tańsze Windowsy w tzw wersji OEM za kilkaset złoty można montować tylko w nowych komputerach i jeśli ktoś wymienia komputer, to nie może sobie tamtego swojego Windowsa - za którego zapłacił - na nowo zainstalować. Podobno w Nieczech windows jest 2-3 razy tańszy niż w POlsce, a w USA nawet 5 razy (nie wiem ile w tym prawdy). Microsoft wymyślił i wypromował produkt, który stał się artykułem pierwszej potrzeby. Np. kowalski może nie mieć samochodu i włąsnej kotłowni lub elektrowni, bo może skorzystać z komunikacji kolejowej lub samochodowej, a prąd i ciepło kupi od zakładów, które nie mogą decydować swobodnie o cenie, bo to ,,artykuły" strategiczne i państwo tu kotroluje ceny. Dopóki Linux nie będzie mógł zastapić windowsa, bo nie wszytskie programy jeszcze pracuję pod tym sytemem, wg mnie państwo polskie powinno urzędowo uznać Microsft za spekulatna artykułem pierwszej potrzeby i ustalić cenę windowsa na 50 zł dla osób prywatnych i 10 zł dla bezrobotnych. Firmy mogę płacić, to co sobie Microsoft wydumał po roku od uruchomienia działalności, jeśli powstają ,,od zera".. Podobny problem dotyczny uczniów i studentów - oni także powinii móc kupić windowsa na 10 zł, bo muszą znać obsługę komptera i wielu programów. Podobnie można postąpić z programami autoCAD firmy Autodesk powszechnie używanymi do projektowania, które kosztują 3-15 tysięcy zł. Bezrobotni i uczniowie/studenci powninni mieć prawnie zapewnioną możliwość zakupu za 10 zł tych programów, bo od tego zależy ich późniejsze utrzymanie. Każda nowopowstała firma też powinna mieć to prawo przez rok (potem należałoby wykupić pełną licencję).
    Produkty typu Windows i program autoCAD swoją pozycję zawdzieczają temu, że kiedyś zyskały sobie pozycję monopolu i zwyczajnie trzeba je znać, żeby znaleźć pracę, a więc zaspokoić swoje podstwowe potrzeby.

Stawiam zatem tezę, że osoby bezrobotne i poszukujące pracy oraz studenci i uczniowie, którzy nierzadko już podczas nauki muszą pracowac długie dni na komputerze i dlatego powinny miec własny windows, autoCAD i komputer, mają przynajmniej w bardzo biednej Plsce (największe chyba bezrobocie w Europie) moralne pełne prawo (tzn,. nie jest to grzech) nie płacić Microsoftowi i używać windowsa w wersji ,,pirackiej", jeśli zakup tego programu przekracza ich rozsądnie pojęte możliwości, a tak jest w ogromnej większości polskich domów -pewnie 85% (tzn. nie mogą go kupić bez utraty płynności fiznsowej - można tu podać jakieś kryterium dochodu i wpisać do ustawy). Oczywiście pozostaje to pewnie przestępstwem / wykroczeniem w sensie prawnym, ale to może zmienić jedna ustawa w Sejmie po wyborach (jeśli środowiska związane z radiem Maryja wygrają, bo taka PO lub SLD to z pewnoscią nie ,,przyłoży" ,,biznesowi"...). Czekam na inne głosy w dyskusji.

Zapominałem wyjąsnić dokładnie dlaczego windows i autoCAd to artykuł pierwszej potrzeby:
    1. Nie znając płynnie obsługi komptera nie dostaniesz pracy, a ogromna większośc programów pracuje tylko pod windowsem, a ponado w ogromnej większości firm i urzędów jest właśnie windows i trzeba go choć troszkę znac.
    2. Inzynier musi znać autoCada - kto nie wierzy nie poczyta ogłoszenia o pracy...

Anonymous
    Gość

Nie czytałem o co chodzi, ale pod potępiniem MS podpiszę się zawsze.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Nie lubię MS i nie popieram cen jego produktów bo uważam, że nie są warte swojej ceny. Grafikiem czy projektantem nie jestem ale pół roku mieszkałem obok budowlańca z którym całkiem dobrze się poznałem. Miał w domu AutoCAD`a i kiedyś poruszyliśmy podobny temat, powiedział mi wtedy, że pracuje z tym programem i uważa, że jest warty swojej ceny, bo dzięki niemu on ma pracę. Jeśli program jest dobry i pracuje na siebie to może kosztować majątek. Pozatym porównaj rynki zbytu na powiedzmy skaner i program projektowy. Skaner powinien mieć każdy a program do projektowania to w zwykłym domu jest zupełnie nie potrzebny. Nie wiem czy to co powiem jest dobre, bo nie wiem ile trzeba włożyć pracy w napisanie dobego antywiruska, ale programy typu CAD są potężnymi narzędziami z potężnym wsparciem i dlatego tyle kosztują. Tak więc podsumowując, MS nie jest warty nawet złamanej złotówki ze swoimi dziurami i ciągłymi problemami z tym czy tamtym, ale programy specjalistyczne musza kosztować krocie.

P.S. A powiedz mi kolego czy wiesz ile kosztuje system Unix? Licencja na komercyjne stanowisko Unix może kosztować nawet kilka tysięcy dolarów... :twisted:

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał Nimitz
    programy typu CAD są potężnymi narzędziami z potężnym wsparciem i dlatego tyle kosztują.
    Tu nie chodzi o jakość programu. Są już programy, które mają podobne parametry co AutoCAD i kosztują 800 zł. Problem w tym, że ten program jest standardem w biurach i musisz go umieć, a wiadomo, ze w szkole / pracowni na studiach, go się nie nauczusz, bo porządny projekt tworzy się bardzo długo. No więc gdzie się go nauczyć ? Dlatego powszechnie kwitnie piractwo. Ja chciałbym, żeby uczący się tego programu - a nie zarabiajacy na nim kasę (z wyjtkiem pierwszego roku rozruchu firmy) - mogli go kupić legalnie za 10 zł, jak równiez windowsa za 10 zł i żeby ci ,,etyczni panowie" z Microsoftu i Autodesku nie mogli nawet bąknąć, że ktoś ich ..okrada", jak to jest teraz.

Cytat Napisał Nimitz
    icencja na komercyjne stanowisko Unix może kosztować nawet kilka tysięcy dolarów... :twisted:
    Chodzi o zastosowania domowe - syudenci, uczniowie i bezrobotni - tylko edukacja - firmy mogą płacić dużo, ale słyszałem że w Niemczech w urzędach przeszli na Linuxa więc musi być dużo takiej niż na windowsach.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Instalacja i wdrożenie systemu opartego na linux to koszt 10% tego co zapłaciłbyś za Windowsowy odpowiednik. Ale nie o tym, pokaż mi prosze odpowienik produktu AutoCAD`a za 800 zł i zrób na nim to samo co na ww. produkcie... Nie jest to fizycznie możliwe uwierz mi (to samo tyczy się programów graficznych czy DTP) Dla przeciętnego użytkownika takiego jak naprzykład ja różnica jest niewielka (patrz różnica między darmwym Gimpem (odojętnie czy Win/Linux) a i tak nie najdroższym Paint Shop Pro) ale profesjonalista potrzebuje specjalistycznego programu którego za darmo nie dostanie bo ktoś włożył w niego sporo swojej pracy. Swoją drogą ekonomia jest niby prosta - lepiej sprzedać 3 produkty po 100 zł niż 1 po 200 zł ale niestety nie jest to takie proste. Z czegoś trzeba się utrzymać zanim ktoś kupi te 2 programy. To samo tyczy się płyt, kaset i wszystkiego. Z drugiej strony winić należy również nasz rząd za słabą złotówkę, ponieważ kupno Windows XP SP2 dla przeciętnego Niemca nie jest problemem a u nas róźnie z tym bywa. Czynników jest wiele i postawa firmy jest jednym z nich.

P.S. Bardzo podobala mi się akcja pana Pawła Kukiza który wydał swój album w cenie 19.99 zł w opakowaniu i z normalną okładką. Udowodnił że płyta nie musi kosztować min. 40 zł chociaż moja ulubiona składanka Smooth Jazz Cafe i tak pozostaje w sferze marzeń narazie...

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Znacie taki program jak Płatnik ? ZUS specjalnie zakazał zrobienia wersji na inne systemy niż Windows ,a teraz utrudnia zrobienie wersji na Linuksa. Pytanie dlaczego ? Nie liczyłbym więc na jakikolwiek ruch rządu w kierunku obniżenia cen Windowsa czy pakietu Office mimo ,że są to aplikacje obowiązkowe w programie nauczania informatyki w szkołach.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał Nimitz
    Ale nie o tym, pokaż mi prosze odpowienik produktu AutoCAD`a za 800 zł i zrób na nim to samo co na ww. produkcie...
    Chodzi o program IntelliCAD.

,,ntelliCAD to kopia AutoCAD-a najbliższa pierwowzorowi: opracowany przez programistów Autodesku (zatrudnionych swego czasu w Visio Corp.) ma ten sam interfejs, te same polecenia, menu, a nawet te same... skróty literowe co AutoCAD i oczywiście zapisuje dane w plikach DWG i DXF właściwych dla dowolnej wersji AutoCAD-a. Najbardziej dopracowaną wersję oferuje BricsCAD (dawniej BricsNet: to przedsiębiorstwo nadal istnieje, lecz nie ma już nic wspólnego z IntelliCAD-em). BricsCAD regularnie uaktualnia wersje IntelliCAD-a dostępne ze strony www.bricscad.com. Wersje najnowsze mają już dopracowane wymiarowanie i kreskowanie (które wcześniej sprawiały nieco problemów), zadowalającą obsługę VisualBasic 6.0 i szereg innych ulepszeń. BricsCAD IntelliCAD oferuje także wielodokumentowe środowisko do asynchronicznego projektowania zespołowego (za pośrednictwem usług Project|Center i Design|Center w portalu BricsNet), dobry renderer oraz obsługuje linki URL dowiązane do elementów projektu."
    http://architektura.net/a/tanicad/

Cennik:
    http://www.intersoft.pl/sklep/index.php

Ale nie o to chodzi. Chodzi o to, że pracodawcy wymagają biegłej znajomości autoCAD-a, a nie podobnych programów, a nawet te 800 zł za IntelliCAD-a to za dużo, żeby na nim się uczyć, jeśli się nie ma dochodu a dużo wydatków (bezrobotni, uczący się). 10 zł dla uczacych się, jeśli od tego zalezy ich życie, bo znalezienie pracy.
    Wysłany Pon Sie 29, 2005 10:24:02
    Post scalony autoamtycznie - edytuj swoje posty - opcja zmień

Cytat Napisał pyrion
    Znacie taki program jak Płatnik ? ZUS specjalnie zakazał zrobienia wersji na inne systemy niż Windows ,a teraz utrudnia zrobienie wersji na Linuksa. Pytanie dlaczego ? Nie liczyłbym więc na jakikolwiek ruch rządu w kierunku obniżenia cen Windowsa czy pakietu Office mimo ,że są to aplikacje obowiązkowe w programie nauczania informatyki w szkołach.
    Po wyborach lewica pójdzie na zieloną trawkę. Zobaczymy, co zrobi PiS i partie zwiazane z ,,Radio Maryja". Pis juz ałamał monopol prawników, a posłowie z Radia Mary z pewnością będą za bezrobotnymi i nauką Kościoła (uwaga: ja etykiem nie jestem - pytam i stawiam problem, co kilkanaście głów, to nie jedna..)

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Prawda jest taka, że nic nie zrobią to kto dorwie się do koryta ten zapomina co naobiecywał a partię związane z RM szczególnie.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

OEM-owy Windows XP SP 2, którego wcale nie trzeba instalować na nowych komputerach bo wystarczy go kupić z... myszką, kosztuje ok. 399zł. Windows 98... niecałe 450.

Na Giełdzie odpowiednio 15 i 10zł.

Jak byłem informatykiem w swoje szkole średniej to mieliśmy taką wersję... darmową AutoCadu - Edukacyjną bodajżę... ale we starszej wersji. Można byłą ją nabyć od producneta za... niecałe 10zł.

Myślę, że problem piractwa itp. nie tylko dotyczy studentów itp. Każdy kto będzie chciał mieć na kompie coś fajnego, a jest bez kasy będzie siegał po kopie od kumpla" albo kupi gdzieś na targu. Dopóki ceny programów będą takie wysokie dopóty piractwo się bedzie miało dobrze.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał Morfeuszek
    OEM-owy Windows XP SP 2, którego wcale nie trzeba instalować na nowych komputerach bo wystarczy go kupić z... myszką, kosztuje ok. 399zł. Windows 98... niecałe 450.
    .
    Na Giełdzie odpowiednio 15 i 10zł.

Prawnicy Microsoftu są z pewnością innego zdania !

Cytat Napisał Morfeuszek
    Jak byłem informatykiem w swoje szkole średniej to mieliśmy taką wersję... darmową AutoCadu - Edukacyjną bodajżę... ale we starszej wersji. Można byłą ją nabyć od producneta za... niecałe 10zł.
    Wejdź na stronę Autodesk i zobacz że takiej oferty nie ma dla kogoś, kto chce się uczyć, bez zarabiania........

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)