Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
    Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

[Pytanie] Mała sieć domowa...

Wiem, że tego jest w internecie na tony, ale chciałbym poradzić się zaufanych ludzi ;-)
    Mam do połączenia 2 komputery u teściów
    1)Nowa maszyna postawiona na Windows XP Pro SP2 i do niej podłączona Neostrada 320 kbit/s
    2) Stara maszyna do pisania z Celeronem 300 MHz, 32MB RAM i Windows 98 SE

Otóż chciałbym jak najtaniej założyć sieć komputerową, ale z tym zastrzeżeniem, że oba kompy powinny działać niezależnie. Jeśli jest to trudne do spełnienia wtedy nowy może działać jako serwer. Najfajniej by było gdyby to była sieć WiFi ale to rozwiązanie będzie pewnie drogie. Czy ktoś mógłby mi podać łopatologicznie jak takie rozwiązanie powinno wyglądać i oszacować koszty rozwązania kablowego jak i WiFi? Byłbym niezmiernie wdzięczny :-)

Co masz na mysli pisząc niezależnie, czy chodzi o to żeby komputer B miał net nawet jeśli komputer A jest wyłączony ??

A najtaniej na dwa kompy to kilka metrów kabla sieciowego i połącznie bezpośrednie, mam takie w domu i nie narzekam. Koszty praktycznie żadne dwie karty sieciowe (ok. 40 zł) i kabel+zarobienie (nawet w "złodziejskiej" firmie nie więcej niż 10 zł.)

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Albo wersja z routerem:
    - router z modemem np.: Dlink-504T: 250zł
    - kabel sieciowy: 70-80 gr za metr
    - 2 karty sieciowe (lub jedna jeśli komp1 ma zitegrowaną sieciówkę): 2x10zł (nowe w sklepie ok. 15-20 zł)

W zależności od odległości komputerów od rutera koszt wykonania będzie się wahał w granicach 350złotych.

W przypadku WiFi:
    - ruter wifi z modemem np.: Dlink-G604T: 370zł
    - 2 karty sieciowe wifi: Dlink 520 (Prism3!) 802.11b: 2x100zł (lub jakiś Pentagram w standardzie 802.11g - 54Mbit/s w podobnej cenie, jednakże zalecam kupno prisma. Co jak co, ale jest to chyba najlepsza karta wifi)

W sumie będzie to około 600 złotych, ale nie będziesz uwiązany do kabla.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Kupujesz na alledrogo starego kompa. Z wysylka ~90pln. Do niego jeszcze dwie karty(zakladam, ze jedna juz jest w kompie). Kolo 10-15/sztuka. Ładujesz te karty do starego kompa. Instalujesz linuxa, konfigurujesz sieć. Do jednej sieciowki podlaczasz neo, do dwoch kolejnych tamte dwie maszyny.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Hmmm, Konrad jest tylko jeden klops - 2 kompy w małym mieszkaniu M3 to i tak sporo, 3 nie ma po prostu gdzie wstawić...

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał Nimitz
    Hmmm, Konrad jest tylko jeden klops - 2 kompy w małym mieszkaniu M3 to i tak sporo, 3 nie ma po prostu gdzie wstawić...
    ja mam 3 kompy w moim pokoju :-) (3 pokojowe mieszkanie) -- spokojnie można wywalić takie rzeczy, jak kaloryfer (kompy grzeją dość dobrze :-) )

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Ja mam 4 kompy i jakos sie mieszcze z nimi w jednym pokoju w M3. Jak masz malo miejsca - router LAN+WLAN. Dlink oferuje chyba circa 250 zl za takie rozwiazanie. LinkSys podobnie. Osobiscie nie preferuje takich kombosow, wole miec osobno router i osobno AP.

ja mam sieć postawioną na ethernusie. (www.embedos.com). fajnie to działa - jest router, dhcp, serwer wydruku, serwer plików, firewall, wszystkim sobie zarządzam przez www, spora wygoda. wadą jest to, że 1. nie współpracuje z win98, więc jak ktoś ma, to mialby problem 2. kosztowna ta zabawka, gdybym nie dostał do testów, to sam bym raczej takiej kasy nie wydał.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Kazdy linux oferuje to samo i do tego jest darmowy.

masz rację, ale to dla tych, którzy są leniwi lub się na administracji nie znają

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)