Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 66

Temat: Linux...

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Linux...

Witam Serdecznie, to mj pierwszy post na tym forum (mam te nadzieje, e nie ostatni )

Zaczn moe od krtkiej historii.
    Mianowicie, jak kadego ranka, zaczem czyta stron DI i newsy si na niej znajdujce. Czytaem wanie news bodaje chyba na temat Visty na MAC'u.
    Potem przeszedem do komentarzy, kto napisa, e "pki nie bd gry dziaay na MACu i Linuxach, to nie przebij Windowsa" (cytat niestety nie jest dokadny, ale sens jest mniej wicej zachowany).
    Nastpny komentarz by obalajcy te tez. Autor jego, popar swoje sowa pewnym dowodem, stron na ktrej s wyszczeglnione gry dziaajce na Linuxie. (link: http://transgaming.org/gamesdb/)
    Gdy zaczem to czyta, powieki mrugay mi nieco szybciej. Znalazem na tej licie kad gr, jak miaem obecnie na dysku. Od staruszka Fallouta 2, po Splinter Cella.

Pierwsza myl, jaka do mnie przysza, to "Co ja jeszcze tu robi? Czemu nie mam Linuxa?". Niestety miaem wiele problemw z systemem windows, ale wystraszony historiami o Linuxie, staraem si go omija z daleka.

I tu mam do was prob, drodzy internauci. Czy moglibycie wskaza dystrybucj Linuxa, bardziej skierowan ku gr oraz na tyle prost by "wychowanek Microsoftu" sobie z ni poradzi bez adnych problemw ?
    I czy jest moliwe, zainstalowanie Linuxa, bez formatowania obecnego dysku. Chce mimo wszystko zachowa Wingroze, bo niestety pomimo ogromnej listy, nie wszystko dziaa, a nie chce robi formata.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

---------- 12:27 12.03.2006 ----------

Do uruchamiania gier nie jest ważne jekie masz distro, jednak fakt jest faktem że np. łatwiej ci pójdzie na mandrivie lub suse bo to są z reguły "proste" dystrybucje. Jedeyne czego potzrebujesz to pakiet wine albo cedega żeby uruchamiać te gry.

Co do formatowania to oczywiście nie musisz go formatować. Jeśli wybierzesz np. mandrivę to na samym początku jest diskdrake (czyli taki program do ustawiania partycji). Najlepiej żebyś sobie np. programem partition magic "zabrał" trochę miejsca na linuxa. Jeśli chcesz mieć gry to muszi mieć dużo miejsca gdyż wszystkie gry muszą być na partycjach linuxowych. Zależy to od tego ile zajmują miejsca twoje gry.

---------- 12:29 ----------

Aha zapomniałem dodać że cedega jest programem płatnym wine zaś darmowym.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Hmm, a jak wygląda sprawa sterowników na Mandrive? Podobno Linux potrzebuje nie jednej, a kilku partycji. Na swap file itd. To prawda?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

polecałbym Mandrivę albo Ubuntu - no i musisz poczytac troche o podstawach pracy na linuksie, bo niektóre rzeczy są kompletnie różne od tych w windowsie i początkującym trochę ciężko sie do tego przyzwyczaic

co do formatu - nie musisz ruszać partycji z windowsem, wydziel za to jakąś powiedzmy 10 GB na linuksa - w instalatorze Mandrivy to ladnie i graficznie sie wszystko da wyklikac - jesli masz partycje typu FAT, to Mandriva umie obciąć koniec takiej partycji i utworzyć nową

a co do cedegi - platna jest jej pełna wersja, a wersja CVS, która nie ma kilku bajerów jest dostepna za darmo
    a wine jest bezplatne, ale nie za dobrze radzi sobie z programami wykorzystujacymi DirectX

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Nie napisałeś jaką masz kartę graficzną. Ale jesli masz ati albo nvidię to nie masz się czym martwić wszystko się da zrobić. W sieci są tysiące sposobów. Z nvidią jest najmniejszy problem
    Potzrebujesz mieć 3 partycje czyli:
    / - główny system plików
    /home - katalog użytkownika (tutaj będziesz trzymał swoje gry i progsy
    /swap - przestrzeń wymiany (coś jakby dodatkowy ram) potzrebujesz na niego 2x tyle co masz ramu w kompie (chociaż ja mam mniej bo i tak mi z tego komp nie korzysta.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał benq
    przestrzeń wymiany (coś jakby dodatkowy ram) potzrebujesz na niego 2x tyle co masz ramu w kompie (chociaż ja mam mniej bo i tak mi z tego komp nie korzysta.
    bez przesady, jesli chcesz stosowac hibernacje na dysk to zrob sobie 1.3x tyle co masz ramu, a jak nie chcesz hibernowac, to jakies 256MB...

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Raczej też popieram ja mam 500 mb a i tak nigdy nie widziałem żeby kiedykolwiek komputer korzystał mi w ogóle z tego swapa (mam 1024 mb ramu).

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

szczerze mówiąc, zastanowił bym się nad instalowaniem mandrivy. może i jest banalna w obsłudze, ale w moim przypadku cedega nie działała zbyt dobrze (gry żabkowały). za to po zainstalowaniu sterowników nvidii i cedegi na KateOS to aż się nie mogłem nadziwić. normalnie cedega pędzi jak struś pędziwiatr.
    oczywiście te problemy z cedegą na mdv mogły wystąpić tylko u mnie. w ogóle dużo dziwnych rzeczy działo się u mnie na mdv, może to wina mojego dziwnego sprzętu, który wydawał się normalny, ale chyba nie jest normalny, a może to jakaś inna dziwna rzecz (uuu a się zamotałem) :mrgreen:

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Z Linuxem mialem jedn nieprzyjemn sytuacje, gdy wczyem instalacje Mandrake'a i zacz od razu si instalowa na partycje z Windowsem. Skoczyo si formatem cakowitym.
    Jeli chodzi o grafike, mam GF 7800 GT Nvidii i boje si o sterowniki wanie. Tak samo do reszty sprztu mam obawy, czy s sterowniki do tego.

Benq--> Ile by wydzieli na gwny system plikw?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Black nie masz co się bać o sterowniki do NVidii. a co do reszty sprzętu to napisz jaki masz, ale w ciemno mogę powiedzieć, że nie będzie z nim problemu.

co do pytania o podział na partycje, to napisz ile miejsca możesz przydzielić ogólnie linuksowi i wtedy się zastanowimy nad podziałem.
    wprawdzie instalator na mdv potrafi sam dzielić na partycję wskazane wolne miejsce, ale z doświadczenia wiem, że i tak zbyt wiele przydzieli na swapa. więc najpierw napisz to o co prosiłem i się zastanowimy.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)