Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Burza nad Śląskiem - Tychy

Foto:

Zdjęcie: Czerwcowa burza nad Tychami

Zdjęcie wykonane 17 czerwca 2006 roku w Tychach.
    Aparat Olympus 765UZ.

Nie jest genialne - wiem. Chciałem się tylko podzielić metodą złapania pioruna. Próby cykania w momencie błysku nie przyniosły żadnego efektu.

Wpadłem na pomysł aby spróbować długich czasów. Akurat w trybie ręcznym maksymalny czas na w/w aparacie to 1 sekunda.

Metoda jest dość prymitywna, ale jak widać - dała efekt. Otóż, celujemy aparatem w przestrzeń gdzie wydaje nam się, że pojawi się błyskawica. No i pstrykamy cierpliwie zdjęcie za zdjęciem.

W końcu po około 20 fotkach przyszedł moment, gdy w czasie robienia zdjęcia - tej jednej sekundy, pojawiła się błyskawica. Efekt dobry. Byłby lepszy gdybym robił to ze statywu.

Robiłem z ręki, dlatego jest poruszone i nie przedstawiam zdjęcia w większym rozmiarze bo kiepsko wygląda.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Statyw + kilka prób i mogą w ten sposób wyjść fantastyczne fotki. Ja niestety w czasie wczorajszej cudownej burzy robiłem za kierowcę i rozwoziłem do domu znajomych którzy wybrali się na plenerowy koncert ;-) Jak wyglądali domyślić się mogą Ci, którzy doświadczyli wczorajszej burzy :-)

Zaawansowany uczestnik redaktor DI
    moderator

Siła Reputacji
    0

Odgrzebie sobie stary wątek ;-)

---

Cytat Napisał tomasz rakoczy
    Nie jest genialne - wiem.
    Tomku - zdjęcie kiepskie, szczegłlnie jak na Ciebie. Sam fakt złapania pioruna robi wraźenie, ale teraz trzeba się dobrze zastanowić nad tym, jak go złapać, przy jednocześnie dobrej kompozycji i jako takim naświetleniu zdjęcia.

Ciekawe jaki efekt dałyby foty na krłtszym czasie, ale robione sekwencyjnie. Prłbował ktoś?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Po pierwsze wyjechać do Orlando, tam jest duźo burz. Mam tam przyjaciłłkę, czasami gdy rozmawiamy telefonicznie - mam okazję słyszeć grzmoty.

A na powaźnie.
    Sekwencyjnie - jeśli pioruny trzaskałyby stosunkowo często - kilka, kilkanaście na minutę - moźe by się udało. Ale i tak prawdopodobieństwo trafienia migawki w mignięcie pioruna, to chyba łatwiej w totka wygrać.

Naleźy mieć wyzwalacz reagujący na błysk. Tak robią to zawodowcy. Oglądałem na kanale Discovery. Prędkość reakcji jest na tyle duźa, źe wychodzą piękne zdjęcia. Ludzki refleks się nie nadaje.

Tak więc odpadają wszelkie kompakty - trzeba mieć lustrzankę mającą podpięcie do wyzwalacza.

Metoda z długim czasem jest naprawdę ok, ale trzeba mieć aparat na statywie.

Kompozycje to juź inny problem.

Naleźy załoźyć, źe piorun walnie w dany obiekt, miejsce. Ustawić kompozycję i pstrykać. Ja tak ostatnio właśnie przy tym zdjęciu zrobiłem.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Skoro wrłciliśmy do tematu piorunłw - Tomek mnie zainspirował i na wakacjach zrobiłem marną podrłbkę.

Przesłona otwarta w nieskończoność - w praktyce chyba z 45 sekund.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)