Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Anglia - koszty życia i inne takie...

Hey popatrzałem sobie właśnie na różne ogłoszenia o pracy w Londynie i wyszło mi, że po studiach mógłbym tam zarabiać 20 - 30 tysiecy funtow rocznie, jako programista, gdybym bardziej podszkolił swój język oczywiście...

Moje pytanie do was: Wielu z was ma znajomych (no bo kto teraz nie ma znajomych w Anglii ? Jest ktoś taki ? ) w Londynie, czy gdzieś indziej i pojawia się pytanie czy to dużo czy mało? Nie mam wielkich potrzeb. Chciałbym tylko wiedzieć ile by z tego zostało pod koniec roku, gdybym odliczył wydaktki na zwykłe małe mieszkanie, zwykłe polskie jedzenie, nie za duża liczbę wypitego alkoholu, dojazdy, stałe opłaty itd itp, wszystko co kosztuje życie, trochę książek i trochę przyjemności.

Dużo na forum było już o tym mowy, każdy wie dlaczego warto wyjechać, ale możemy podyskutować o tym czy warto i dlaczego zostać?

Ja na ten przykład bardzo lubię ludzi z którymi miałem okazje się poznać w naszej ojczyźnie. Kurcze nie wiem co to jest, ale Ci Polacy, których znam to naprawdę świetni ludzie (nie chce przez to w żaden sposób sugerować, że w innych krajach nie ma świetnych ludzi, po prostu nie żyłem za granicą i nie miałem okazji pewnie jeszcze ich poznać), spędzanie z nimi czasu samo w sobie jest przyjemne, cokolwiek się nie robi. Czego waszym znajomym i przyjaciołom brakuje za granicą?

Pozdrawiam.
    P.S. Sesja w toku więc rzadko się ostatnio odzywałem, ale za to znalazłem sobie pracę na wakację, więc wracam na forum w dobrym humorze.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

W skrócie: stać będzie na wszystko, jeśli chciałbyś przyjechać potem z powrotem to by Cię było stać na wiele więcej. Jeżeli nie jesteś rozrzutny i połowy wypłaty nie przepuścisz na kosmetyki i damskie fatałaszki :lol: to możesz dużo przyoszczędzić. Czego będzie Ci brakować? Polskiej wódki, jedzenia, znajomych, klimatu... tęskni się po prostu...

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał elbow
    Jeżeli nie jesteś rozrzutny i połowy wypłaty nie przepuścisz na kosmetyki i damskie fatałaszki
    Nie raczej nie przepuszcze :-)

Zaawansowany uczestnik Avatar WebLion
    Mieszka w
    Toruń / Grabowiec
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał PaneQ
    po studiach mógłbym tam zarabiać 20 - 30 tysiecy funtow rocznie
    Byłem, pracowałem. Nawet pracując przez "agencję pracy" da się spokojnie wyżyć i zaoszczędzić przy zarobkach 12 - 14 tysięcy funtów rocznie - o ile utrzymanie dotyczy tylko jednej osoby.

Kwota o jakiej wspominasz jest całkiem przyzwoita. Tygodniowe wyżywienie to koszt około 30 funtów (z piwkiem, pizzą i lodami). Koszt spania w domu agencyjnym to rząd od 40 do czasem 70 funtow tygodniowo, ale przeważnie jest to 50 funciaków.

Kiedy wynajmiesz dom musisz się liczyć z kosztem nawet 700 funtów miesięcznie. Wynajmując mieszkanie może być to koszt do 400 funtow za dwupokojowe.

Przeciętny (mocno oszczędzający) Polak, pracujący np. w fabryce (przy zatrudnieniu przez agencję pracy) zarabia około 250 - 300 funtów na tydzień. Za miejsce do spania płaci 50 funtów, żarcie wynosi go 15 - 20 funtów, więc z tygodniówki zostaje przy dolnej granicy 200 funtow.

Kupując angielską kartę do telefonu komórkowego np. w O2, najbardziej opłaca się zakupić przynajmniej raz w miesiącu, kredyt za 30 funtów - 300 minut gratis po wysłaniu sesemesa uaktywniającego stosowną taryfę.

Życie na stopie godnej człowieka. Jak wrócisz do kraju zbyt wcześnie to spodziewaj się niezłego kopa od rzeczywistości. Przez kilka(naście) tygodni będziesz chodził zakręcony i nie będziesz mógł uwierzyć, jak w ogóle mogłeś wrócić do kraju

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

WebLion wielkie dzięki za szczegółowe info

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Kurde, co za idiotyczna sytuacja. Czytasz o życiu na normalnym poziomie, o oszczędnościach, ciągnie żeby wyjechać i tak samo ciągnie, żeby zostać, bo tu jest rodzina, tu są znajomi, bo tu mówię po polskiemu... Cholera, co to za pomysł, żeby ludzi zmuszać do takich wyborów?! :x Sorka, za OT, po prostu nie mogę już dłużej tego czytać i siedzieć spokojnie...

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał Nimitz
    bo tu mówię po polskiemu
    oh tam też można :-)

Cytat Napisał Nimitz
    po prostu nie mogę już dłużej tego czytać i siedzieć spokojnie
    Aż głupio, że czasem tak niewiele możemy w tej sprawie zrobić...

Cytat Napisał Nimitz
    tak samo ciągnie, żeby zostać, bo tu jest rodzina, tu są znajomi,
    Chyba, że rodziny się nie lubi, a znajomych coraz więcej za granicą niż tutaj... :-)

Zaawansowany uczestnik Avatar WebLion
    Mieszka w
    Toruń / Grabowiec
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał Nimitz
    Cholera, co to za pomysł, żeby ludzi zmuszać do takich wyborów?!
    Nikt nikogo nie zmusza do wyjazdu, jednak czysta kalkulacja nie jest korzystna dla polskiej rzeczywistości.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Realne koszty zycia w Londynie

Jestem w UK i pracuje jako informatyk wiec podziele sie swoimi spostrzezeniami.

1. Zarobki 20-30k na rok - spodziewaj sie (przynajmniej na poczatek) tych nizszych. Anglicy potrafia miec inna taryfe dla przybyszow ze wschodu.

2. ok. 25k rocznie daje "na reke" po odliczeniu TAX i N.I. ok 1600 funtow miesiecznie.

3. Do tego dochodza koszty mieszkania - glowne zrodlo wydatkow w UK.
    Mieszkajac sam w jedynce spodziewaj sie wydatkow 300-500 funtow miesiecznie. Mieszkajac w dwojce (np. z dziewczyna) wychodzi ok. 220 funtow na osobe.
    Wynajmujac kawalerke licz sie z kosztami min. 600 funtow na miesiac.

4. Dojazdy w Londynie sa drogie - szczegolnie do pierwszej strefy. Srednio wydasz na to kolejne 100-160 funtow miesiecznie i zajmnie to Tobie conajmniej 2h dziennie. Warto mieszkac tak aby chodzic na piechote.
    Mozna miec swoj samochod - ale w Londynie jest to chory pomysl - szczegolnie jesli sie pracuje w strefie centralnej.
    Za wjazd do niej sie placi ok. 8 funtow za dzien nie liczac kosztow parkowania.

5. Jedzenie - troche drozej jak w Polsce jesli sie zywisz sam. Wiecej niz 100 funtow na miesiac raczej nie wydasz.

6. Miesiecznie zaoszczedzisz ok 1000-1200 funtow, a Twoje 25k na rok stopnieje do ok. 12-15k funtow rocznie ;-)

Wyglada to troche gorzej niz na poczatku - ale nie przejmuj sie, wiekszosc Anglikow ma roczne oszczednosci na poziomie kilkuset funtow.
    Oni zyja z dnia na dzien, bez stresow pracujac po 7.5h dziennie za calkiem niezle pieniadze nie majac za wysokich kwalifikacji i wiedzy. Konsumuja wiekszosc - bo to dla nich normalne,
    taki styl zycia ;-)
    Tymczasem 80% Polakow w UK pracuje za place minimalna i to nie koniecznie w pelnym wymiarze godzin. A przy placy minimalnej
    za duzo juz nie zostaje - choc chyba wiecej niez w Polsce.

Zycze powodzenia w UK i pokazania Anglikom, ze Polacy sa dobrzy
    w branzy IT. A nie jest to takie trudne....

pozdrawiam
    pga

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Co Wy z tą Anglią? Mało ciekawszych miejsc? W Londynie można dostać kociokwiku, to miasto mówi 300 językami i strasznie przytłacza a Polaków leją Hindusi (i vice versa) Gdybym miał uciekać w tamte rejony to wybrałbym wyspę Man , ale pogoda nie ta Wybrałem 365 dni słońca w roku :P

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)