Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Odzyskiwanie danych z DYSKIETKI, i to na Linuksie...

Witajcie. Posiadam dyskietkę, na której mam (a właściwie miałem) dosyć ważne dokumenty. Problem w tym, że owa dyskietka została sformatowana, a na miejscu starych danych zapisałem niewielki plik (kilka kilobajtów).

Korzystam z systemu Linux (Ubuntu 6.06) i nie za bardzo mam dostęp do Windowsa, więc zależałoby mi na rozwiązaniu tego problemu z poziomu "Pingwina". Najpierw chciałbym stworzyć obraz dyskietki na twardym dysku, no a następnie jakoś odzyskać tamte dokumenty. A może od razu spróbować ratować dane? Co mi radzicie?

Mile widziane programy, ewentualnie linuksowe komendy, które mogłyby pomóc mi w odzyskaniu danych.

Z góry ślicznie dziękuję za pomoc . Pozdrawiam, Jarek (Highland)...

Tworzenie obrazu dyskietki :
    cat /dev/fd0 > /miejsce/pliku/doceloweg
    Następnie można bawić sie jakimś hexedytorem... ieśli był to zwykły txt to odzyskanie bedzie łatwe....

inna możliwość to poszukanie specjalistycznych programów... odzyskanie danych ze sformatowanego (usunięcu systemu plików) nie powinno być trudne...

http://www.agavk.p9.pl/strony/progra_recover.php
    http://komputery.katalogi.pl/temat15296/

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał hind
    Tworzenie obrazu dyskietki :
    cat /dev/fd0 > /miejsce/pliku/doceloweg
    Jesteś pewien, że to zadziała? Pamiętaj, że dyskietka została sformatowana i plików jako takich na niej nie ma.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Wątpię by robienie obrazu dyskietki miało jakiś sens.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

A jaki tam miałeś system plików?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

---------- 21:16 24.07.2006 ----------

Cytat Napisał piotrg
    A jaki tam miałeś system plików?
    System plików to oczywiście vfat, czyli FAT32. Dane były widoczne zarówno na Linuksie, jak i na Windowsie (np. w kawiarence internetowej). Dzięki za pomoc! Dzisiaj nie miałem czasu na ratowanie danych, zajmę się tym jutro i dam znać :-). Pozdrawiam, Jarek (Highland).

---------- 17:06 25.07.2006 ----------

Witajcie ponownie. Ściągnąłem sobie ten programik dd_rescue (http://www.garloff.de/kurt/linux/ddrescue/) w formacie .rpm, za pomocą narzędzia alien przerobiłem go na .deb i zainstalowałem. Przygotowałem również obraz dyskietki, jako plik w formacie .iso (zajmuje 1,4 MB). No i co dalej? Jakich przełączników w programie dd_rescue powinienem użyć, aby odzyskać niewidoczne dane z tego obrazu (ewentualnie od razu z dyskietki) ? Poniżej zamieszczam to, co wyświetla konsola:
    Kod:
    highland@highland:~$ sudo dd_rescue
    dd_rescue: (fatal): both input and output have to be specified!

dd_rescue Version 1.11, garloff@suse.de, GNU GPL
     ($Id: dd_rescue.c,v 1.50 2005/02/14 00:39:44 garloff Exp $)
    dd_rescue copies data from one file (or block device) to another
    USAGE: dd_rescue [options] infile outfile
    Options: -s ipos    start position in  input file (default=0),
             -S opos    start position in output file (def=ipos);
             -b softbs  block size for copy operation (def=65536),
             -B hardbs  fallback block size in case of errs (def=512);
             -e maxerr  exit after maxerr errors (def=0=infinite);
             -m maxxfer maximum amount of data to be transfered (def=0=inf);
             -l logfdile name of a file to log errors and summary to (def="");
             -r         reverse direction copy (def=forward);
             -t         truncate output file (def=no);
             -d/D       use O_DIRECT for input/output (def=no);
             -w         abort on Write errors (def=no);
             -a         spArse file writing (def=no),
             -A         Always write blocks, zeroed if err (def=no);
             -i         interactive: ask before overwriting data (def=no);
             -f         force: skip some sanity checks (def=no);
             -p         preserve: preserve ownership / perms (def=no)
             -q         quiet operation,
             -v         verbose operation;
             -V         display version and exit;
             -h         display this help and exit.
    Note: Sizes may be given in units b(=512), k(=1024), M(=1024^2) or G(1024^3) bytes
    This program is useful to rescue data in case of I/O errors, because
     it does not necessarily abort or truncate the output.
    Proszę o pomoc, bo nie za bardzo wiem, co oznacza dany przełącznik...

Logiczny laik
    Gość

Programik dd_rescue nic ci nie pomoże, bo służy do robienia backupów a nie odzyskiwania danych.
    Obawiam się że, w twojej sytuacji odzyskanie danych nie będzie możliwe (przynajmniej bez pomocy płatnych wyspecjalizowanych programów). W trakcie formatowanie prawdopodobnie użyłeś domyślnych ustawień, a to oznacza, że dokonałeś oprócz zwykłego formatowania (szybkiego) polegającego na założeniu systemu plików, jak to ma miejsce przy zakładaniu partycji na dyskach twardych również formatowania niskopoziomowego, a po czymś takim odzyskanie skasowanej partycji przy użyciu prostych narzędzi jest raczej niemożliwe. Na dodatek nową partycję już zapisałeś, w związku z czym nawet gdyby udało ci się jakimś sposobem odzyskać plik będzie bezużyteczny, ponieważ został nadpisany. Dobrym programem do odzyskiwania skasowanych partycji (ale na dyskach) jest testdisk (dostępny również pod Linuxem).
    Sprawa byłaby dziecinnie prosta gdybyś miał na dyskietce system ext2 i skasował plik nie formatując dyskietki, wtedy można by łatwo odzyskać przy użyciu polecenia debugfs.
    Może jednak się mylę? Może znajdzie się jakiś ekspert?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał Logiczny laik
    Programik dd_rescue nic ci nie pomoże, bo służy do robienia backupów a nie odzyskiwania danych.
    Hmm, chyba masz rację...
    W trakcie formatowanie prawdopodobnie użyłeś domyślnych ustawień, a to oznacza, że dokonałeś oprócz zwykłego formatowania (szybkiego) polegającego na założeniu systemu plików, jak to ma miejsce przy zakładaniu partycji na dyskach twardych również formatowania niskopoziomowego, a po czymś takim odzyskanie skasowanej partycji przy użyciu prostych narzędzi jest raczej niemożliwe
    No właśnie zrobiłem "szybki format", więć może jednak jakaś szansa istnieje...
    Dobrym programem do odzyskiwania skasowanych partycji (ale na dyskach) jest testdisk (dostępny również pod Linuxem).
    Wiem, chciałem z niego skorzystać, ale tak jak mówisz - działa tylko na dyskach twardych...

Zainstalowałem wine i przy jego pomocy próbowałem uruchomić jakiś windowsowy program do odzyskiwania danych (np. "PC Inspector File Recovery"), ale niestety, narzędzie to nie jest w stanie mi pomóc...

Zrobiłem obraz dyskietki i wysłałem go koledze pracującemu na Windowsie - poprosiłem go o podmontowanie obrazu w programie Daemon-Tools, i może coś tam wykombinuje...

Jeżeli chodzi o Linuksa, to chyba wyczerpałem już wszystkie możliwości. Teraz jedyna nadzieja w tym koledze. A Wam bardzo dziękuję za pomoc! Dam znać, jeśli się uda...

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Jedyne co mi przychodzi do głowy to spróbowanie użycia komendy unformat ale do tego chyba jest potrzebna linia komend windy no i nie wiem czy dotyczy też Linuxa (moze jakiś kolega?)

Druga metoda, a raczej ich kilka: http://www.searchengines.pl/phpbb203...showtopic=4993

Tutaj Ci na pewno pomogą jeśli nie znajdziesz innego rozwiązania, dlatego możesz spróbować.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)