Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Kompilacja jądra Linuxa od 0

Witajcie.

Mam w pracy Debiana, cignem ISO, zainstalowaem, postawiem serwer FTP. Osignem zamierzony cel - ze starego komputera serwer FTP na wewntrzny uytek. Wszystko super dziaa.

Ale ja jaki dziwny jestem ;-) bo...

szukam informacji na temat jak skompilowa jdro systemu Linux, ale nie posiadajc Linuxa.

Wszdzie pisz - uyj takiej a takiej instrukcji, ale wszystko w odniesieniu do ju pracujcego systemu.

A mnie przyszo do gowy pytanie, jak to zrobi nie majc Linuxa.
    Dajmy na to mam Windowsa - no bo jaki system trzeba mie.

Jakim posuy si kompilatorem C?
    Jak zrobi BootLoader?

Chciabym sobie zrobi takiego mini, mini Linuxa co a'a PocketLinux, ale zupenie sam, tak aby dogbnie pozna zasady budowy tego systemu.
    Skd, co si wzio, jak dziaa i dlaczego.

I nie chodzi mi tu o konkretn dystybucj. Ja chc sobie zrobi swoj, tak minimalistyczn, dla mojego starego laptopa z i486 i czarno-biaym LCD.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Za dużo masz czasu wolnego?
    A tak na serio - to od razu chcesz wskoczyć na głęboką wodę. Skoro z linuksem nie miałeś wiele do czynienia to obawiam się że będzie ci ciężko osiągnąć zamierzony cel. Myślę że lepiej gdybyś "jakiś czas" pobawił się linuksem - obojętnie jakim distro.

Ja sam często mam problemy mimo iż z linuksa korzystam już kilka lat.

Ale brawo za ambicje. Ja takich nie mam :lol:

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Cygwinem...?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Mnie się wydaje, że minidystrybucje są kompilowane normalnie pod Linuxem. Próba kompilacji pod Windowsem to czysty masochizm. Ba! Wydaje mi się, że nikt tego nie próbował - Google milczy zupełnie w tym temacie.

Wiesz... do kompilacji potrzebujesz biblioteki glibc i glibc-devel. Jak je zainstalujesz w Windowsie?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Piotr nie upieram się na windows.

Chodzi mi bardziej o to, że kiedyś, w którymś momencie, nie było jeszcze żadnego linuxa i ktoś go jakoś musiał skompilować. Traktuję to bardziej w formie ciekawostki. Pewnie był jakiś inny unix.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Jądra nie kompiluje się ręcznie przy użyciu kompilatora... Pewnie dało by się ręczenie ale to będzie syzyfowa praca. Każdy moduł, każdy sterownik. Po to masz Makefile, żeby tego nie robić ręcznie. Widzę, że nigdy nie kompilowałeś jądra "jak bóg przykazał" a chcesz się porywać z motyką na słońce. Daje sobie rękę uciąć, że kompilując waniliowe jajko pierwszy raz (i drugi, piąty, siódmy) - jądro Ci nie wstanie. Albo zapomnisz o tym, że obsługę EXT3 trzeba wkompilować, albo nie będziesz wiedział, że przydało by się mieć loopback device, itp.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Zgodze się z Tobą, choć dla Debiana robiłem kompilację z optymalizacją dla procesora AMD (k7).

Jednak chciałbym zwrócić uwagę, że w ogóle nie odpowiedziałeś na moje pytanie. :-)

Dobra chłopaki, wiem, wiem majaczę, zapytam gdzie indziej :-)

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

@tomasz rakoczy
    Pod Windowsem? Nie wiem czy da rad. Pytanie dlaczego uwaasz, e lepiej poznasz system, kompilujc do pod windowsem, ni pod samym GNU/Linuksem czy innym systemem unix? Przecie moesz sobie wszystko zrobi pod innym, ju chodzcym, np Debianem.

Cytat Napisał tomasz rakoczy
    Jak zrobi BootLoader?
    Po co? Jest ju bootloader - http://www.gnu.org/software/grub/. Jeeli koniecznie chcesz sam napisa od zera, to po co zabierasz si na Linuksa? Jeeli nie moesz uy istniejcego bootloadera, to po co uywa istniejcego kernela? Sam sobie napisz. :P

Jakim posuy si kompilatorem C?
    GCC? http://gcc.gnu.org/gcc

Chciabym sobie zrobi takiego mini, mini Linuxa co a'a PocketLinux, ale zupenie sam, tak aby dogbnie pozna zasady budowy tego systemu.
    Skd, co si wzio, jak dziaa i dlaczego.
    Ale do tego nie jest potrzebny windows. Zapewniam Ci, e Linus rwnie nie robi kernela pod windows. wiat to nie tylko windows i Linux - jest masa systemw.

I nie chodzi mi tu o konkretn dystybucj. Ja chc sobie zrobi swoj, tak minimalistyczn, dla mojego starego laptopa z i486 i czarno-biaym LCD.
    Ponownie - zrb to pod konkretnym systemem. Chyba, e to jaki projekt w ramach Google Summer of Code - "Making Linux under windows"? ;]

Chodzi mi bardziej o to, e kiedy, w ktrym momencie, nie byo jeszcze adnego linuxa i kto go jako musia skompilowa. Traktuj to bardziej w formie ciekawostki. Pewnie by jaki inny unix.
    Linux by robiony wanie na GCC. A GCC byo duo wczeniej ni Linux. Sam projekt GNU wystartowa w 1984 roku, jako protest przeciwko zamknicia systemu UNIX. Narzdzia systemowe na pocztku byy rozwijane na komercyjnym ju systemie UNIX, bo gdzie musiay by rozwijane (tak, nawet oni nie robili tego na windows, dacie wiar?). W latach 90 praktycznie cay system GNU by ju gotowy, brakowao tylko stabilnego jdra, bo rozwijany Hurd cigle mia problemy (do dzi jest rozwijany i do dzi ma problemy -.-). Linux pojawi si dopiero w 1991 roku i sta si gwnym elementem systemu GNU (cho tak naprawd nie jest to taka integralna cz, bdzie ni dopiero stabilny Hurd).
    Wnioskujc ze streszczonej historii - do rozwijania Linuksa uywano narzdzi GNU, uywano platofrmy nie-windowsowej. Wic sugeruj zrobi to samo. ;] miem twierdzi, e gdy skompilujesz jdro w rodowisku Linuksowym, a nie w Dev C++, w niczym nie umniejszy to Twojej wiedzy.

Jednak chciabym zwrci uwag, e w ogle nie odpowiedziae na moje pytanie.
    Ja te si rozpisaem, ale odpowiem na Twoje pytanie. Oczywicie zakadam, e Twoja mania windowsowa nie zostanie tu zaspokojona. ;]
    Acz dla ludzi, ktrzy chc dogbnie pozna swj system istnieje konkretny projekt: Linux From Scratch, zwany LSF`em. ;] http://www.linuxfromscratch.org/
    Jeeli to nie zaspokoi Twoich potrzeb, to nie wiem, czy pomoe Ci co poza napisaniem wasnego systemu. ;]

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

A na Cygwinie nie zachula? Nie zebym sie upieral, bo mnie to rybka, tylko ciekaw jestem :P

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Nie jestem maniakiem Windows. Dziękuję za wyczerpującą wypowiedź. Jestem usatysfakcjonowany. ;-)

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)