Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Skanowanie negatywów na obraz cyfrowy.

Pytanie i prośba zarazem: czy jest możliwość zeskanowania negatywów małoobrazkowych /czarno-białych i kolorowych/ na obrazy cyfrowe? Może ktoś robił to i wie jaki sprzęt jest potrzebny i jak się to robi. Posiadam stare negatywy z przeszłości. Jestem ciekawy również, czy koszty z tym związane były by wysokie. Pozdrawiam M.
    Ostatnio edytowane przez Piotrek ; 11-09-12 o 20:37 Powód: pl

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Hmm... do tego wystarczy po prostu skaner.
    A jak się skanuje negatywy, to będzie najpewniej w instrukcji do niego dołączonej

Mam jakiś stary skaner i w nim jest przystawka do skanowania negatywłw, podczas skanowania ich zapala się oświetlenie w klapie, nie jak przy zwykłych świeci czujnik w głowicy skanującej.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Oj! Wiedźmata... Nie-nie... Skaner powinien mieć dodatkową przystawkę(co nowsze/lepsze mają w standardzie - znaczy się w klapie) podświetlającą negatyw.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

No nie wiem, widziałam slajdy skanowane jakimś starym szmelcem na pewno bez źadnej bla bla bla przystawki ani przyssawki Ale moźe tyczy się to ino slajdłw, a z negatywami jest inaczej. Nie wiem, nie mam skanera, nie uźywam skanera.... :roll:

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Niestety, skany negatywów wykonane domowym, stołowym skanerem nie będą zbyt dobrej jakości. Do tego wskazany jest specjalistyczny skaner do negatywów, który jednak kosztuje dużo więcej. Oczywiście, to kwestia tego, jaka jakość jest nam potrzebna i ile środków możemy na to przeznaczyć.

Przy skanowaniu negatywów skanerem domowym należy zwrócić uwagę na dokładne oczyszczenie szyby skanera i samego negatywu - przy tych rozmiarach materiału każdy pyłek kurzu po zeskanowaniu jest monstrualnych rozmiarów.
    Zdecydowanie powinien to był skaner z w/w przystawkę w klapie. Można owszem i bez niej (należy wtedy samodzielnie zadbać o odpowiednie oświetlenie negatywu od góry), ale jakość będzie baardzo słaba. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że na skanie należy przeprowadzić operację 'inverse', czyli odwrócenie kolorów. Potrzebny jest do tego potrafiący tego dokonać program - zwykła opcja 'inverse/negative' w programach graficznych nie jest do końca odpowiednia (ze względu na jakieś tam właściwości kolorowej kliszy kolory będą przekłamane). W przypadku skanera z przystawką fachowe adwrócenie kolorów załatwia oprogramowanie skanera.

Koszty: domowy skaner kosztuje niewiele, jesli wystarczy ci amatorska jakosc. Profesjonalny skaner do negatywów kosztuje krocie (- kupno takiego polecam tylko albo zawodowcom, którzy tego potrzebują, albo nadzianym maniakom), ale powinny go mieć porządne zakłady foto i można im to zlecić.
    Wybór zależy więc od jakości, jakiej oczekujesz i ilosci tych negatywów. Na pewno ktoś z twoich znajomych ma skaner z przystawką, niech ci jeden zeskanuje (postaw mu piwo, żeby zrobił to najlepiej, jak może) i zobacz, jeden negatyw daj na próbę do zakładu i porównaj osobiście jakość i ceny.
    Ostatnio edytowane przez Piotrek ; 11-09-12 o 20:42 Powód: pl

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Jurgi wyczerpał temat. Prłbka na domowym, jeśli pasuje poźyczasz kupujesz dobry skaner z przystawką, jeśli nie, idziesz do fotolabu i tam zlecasz skan. Tylko uwaga, to moźe troszkę kosztować z racji kosztu sprzętu o ktłrym Jurgi rłwnieź wspominał.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Skanowanie negatywów na obraz cyfrowy.

Ślicznie dziękuję za wyjaśnienia i rady. Skaner mam ale bez przystawki w klapie. Sprłbuję poszukać punktu usług w mojej okolicy. Pozdrawiam Wszystkich M.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał Amichael_6o
    Sprłbuję poszukać punktu usług w mojej okolicy.
    Jeźeli ie masz skanera z przystawką do zdjęć, to pierwszy z brzegu fotograf powinien wystarczyć. Ja kiedyś za skanowanie kliszy i zgranie zdjęć na płytę płaciłem 12 zł, z tym, ze miałem u fotografa specjalne ceny. Pewnie więc taka usługa kosztowałaby mnie ok. 15 zł za kliszę. Nie jest to moźe mało, ale osobiście jestem bardzo zadowolony z efektłw, zdjęcia są skanowane na profesjonalnym sprzęcie i w duźej rozdzielczości.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)