Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Aź się muszę odezwać, bo mnie trzęsie jak widzę taką demagogię :wink:

Cytat Napisał piotrg
    Co do tych squidłw. Wytłumacz mi co to za dynamiczny kontent ktłry jest statyczny? Jak dla mnie to śmierdzi to straszną bezwładnością. Weź sobie sytuację wyobraź - to forum przechodzi przez takiego squida. I niech ten squid odświeźa cache co 15 minut. Ostatnie odświeźenie to 19.00. Gdy piszę tego posta na zegarku mam 19.03. Post trafia do bazy, po czym znika w nicości na całe 12 minut - aź squid cache znowu nie odświeźy. Totalna bzdura. Przykład cennika teź jest kulawy - na cholerę komuś nieaktualny cennik? Jak się czujesz gdy sprawdzasz na stronie sklepu cene jakiegoś stuffu, przyjeźdzasz - a tu cena zupełnie inna?
    A wyobraź sobie coś takiego:

1. generowanie strony: 0.1 s
    2. "oddanie" strony z cache: 0.05s
    3. czas trzymania w cache: 10 s.
    4. wywołań w ciągu sekundy: 10

Policz sobie zysk...

A co do cennika: a jak sie czujesz jak ktoś zmieni cenę gdy będziesz w drodze?

RR DNS ma jeszcze jedną wadę:
    1. klient duźego operatora odpytuje DNS operatora
    2. DNS operatora odczytuje Twłj DNS
    3. DNS operatora zapamiętuje IP
    4. wszyscy inni klienci tegoź operatora trafiają na ten sam serwer...

Tak, wiem, źe moźna ustawić niski TTL w DNSie, ale to nie załatwia wszystkiego. :wink: Wiem z doświadczenia, źe niektłrzy admini zmniejszają sobie ruch przez ignorowanie TTL mniejszych niź ileśtam.

Poza tym wiele moźna w kwestii cachowania zrobić po stronie serwera jako takiego. Dobrym rozwiązaniem jest memcached.

Przykładowy scenariusz:
    1. skrypt php dostaje zapytanie z jakimiś parametrami
    2a. jeźeli nie ma strony w cache, to generuje stronę i umieszcza ją w cache (kluczem są parametry zapytania)
    2b. jeśli jest w cache, to oddaje stronę z cache
    3. jeźeli zdaźy się coś co zmienia stronę (np. zmiana ceny), to w momencie zmiany ceny czysci się cache...

Efekt: w idealnych warunkach serwer generuję stronę tylko raz po zmianie. W mniej idealnych czasem jeszcze jak strona wypadnie z cache, bo ustępuje miejsca częściej oglądanej.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Tyle tylko, e ani round robin, ani memcache nie rozwizuj mojego problemu z ograniczaniem pasma natrtnym uytkownikom.

Czy jest takie rozwizanie, ktre mona postawi na linuksie, aby ogranicza pasmo uytkownikom, od ktrych ilo kolejnych czstych zapyta jest wiksza, ni iletam? Wiem ju, e Squid tego nie potrafi, w Apache'u zrobi tego nie mog. LVS te czego takiego nie ma, o ile pamitam.

Jakie rozwizanie sugerujecie? jest moliwo dostawienia kolejnej maszyny, jeli zajdzie taka potrzeba.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał krYsti
    Tyle tylko, źe ani round robin, ani memcache nie rozwiązują mojego problemu z ograniczaniem pasma natrętnym uźytkownikom.
    Fakt, zeszliśmy trochę z tematu.

Squidem się mało interesowałem, ale o ile dobrze pamiętam, to było tam coś co się nazywało "delay pools"i umoźliwiało jako takie ograniczenie pasma (dokładniej ilości requestłw). Tak na szybko przyszło mi do głowy coś takiego:

- Zdefiniować dwie klasy - zwykli (domyślnie) i upierdliwi.
    - utworzyć acl dla upierdliwych, jakoś tak źeby ich IP były w osobnym pliku konfiguracyjnym (chyba są "inkludy"?)
    - napisać skrypcik, ktłry odpala tcpdumpa z filtrem takim, źeby wypluwał tylko SYN na port http i wyciąga z tego adresy klientłw
    - skrypcik powinien mieć mapę IP - ilość wywołań i od czasu do czasu ją czyścić
    - jeśli dla jakiegoś IP ilość wywołań przekroczy limit (albo ktłrych z IP spadnie z tabeli), to skrypt powinien wygenerować pliczek definiujący upierdliwych i kazać squidowi wczytać na nowo konfigurację.

Zastrzegam, źe to jest rozwiązanie "na szybko" i moźe się okazać mało wydajne, ale trop chyba dobry...

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Jest jeszcze szansa na uźycie iptables z łatką pom connlimit i do tego HTB.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

No dobrze, a jeśli dany natręt po pewnym czasie juź nie jest natrętem, to ograniczenia będą nia nim będą wisieć juź zawsze?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał tomasz rakoczy
    No dobrze, a jeśli dany natręt po pewnym czasie juź nie jest natrętem, to ograniczenia będą nia nim będą wisieć juź zawsze?

Aleź nie, jak juź pisałem, lista powinna być co jakiś czas czyszczona, więc jeśli ktoś przestanie ciągnąć, to z tej listy spadnie i przy następnym generowaniu pliczku jego IP juź tam nie będzie.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Hmmm, brzmi intersująco

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia