Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Kopiowanie wiadomości

Witam, otóż mam pytanie, czy na przykład mogę kopiować newsy i wiadomości na własną stronę www z PAP.pl, Onet.pl lub innych zagranicznych serwisów, czy też gazet. Chodzi o informacje prasowe. Oczywiście w tekscie będzie podane źródło (czyli np: nazwa strony lub gazety). I czy można tak samo robić z tekstami z wikipedia i wikinews, podając pod artykułem źródło.

Pozdrawiam i dziękuję.
    Ostatnio edytowane przez DI ; 30-08-12 o 20:33 Powód: polskie znaki

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Z tymi tekstami jest różnie, jeżeli na stronie nie ma stosownej informacji najlepiej wysłać e-mail z zapytaniem. Teksty z wiki można kopiować bez podawania źródła (licencja gnu).
    Ostatnio edytowane przez DI ; 30-08-12 o 20:33 Powód: polskie znaki

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Informacje prasowe są po to, żeby je wlasnie przetwarzać we wszelaki sposób.

Z newsami jest trochę inaczej, wypadaloby poprosić o zgodę autora/wlasciciela praw autorskich.
    Ostatnio edytowane przez Piotrek ; 08-05-11 o 15:45 Powód: polskie znaki

Zaawansowany uczestnik moderator
    Siła Reputacji
    0

Teksty z wiki można kopiować bez podawania źródła (licencja gnu).
    Że się wtrącę, jak to się ma do wszelkich projektów stron komercyjnych? Z tego co wiem gnu/gpl niezbyt się nadaje do łączenia z jakimikolwiek innymi licencjami...
    Ostatnio edytowane przez DI ; 30-08-12 o 20:34 Powód: polskie znaki

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

---------- 22:04 20.09.2006 ----------

Krytycy GPL często określają licencję jako "wirusową", ze względu na to, źe wszelkie prace bazujące na dziele objętym GPL muszą rłwnieź być oparte o tę licencję. Tak więc GPL oddziaływuje na kaźdy program, ktłry korzysta z kodu GPL. Krytyka tego przymusu najczęściej jest kierowana ze strony zwolennikłw mniej restrykcyjnych licencji, jak na przykład licencja BSD.
    To mi przypomina creative commons "na tych samych warunkach".
    Teksty na wiki są niestety na GPL. Ja staram się udostępniać na licencji cc- odpowiedniej do trudu jaki włoźyłem w daną treść. Czasami moźna spotać się z tekstami na licencji Public Domian,

Domena publiczna (ang.: public domain) – ogłł twłrczości (m.in. tekstłw, zdjęć, muzyki, dzieł sztuki, oprogramowania itp.), do ktłrej wygasły prawa autorskie, i ktłra jest przez to dostępna dla wszystkich i do dowolnych zastosowań bez ograniczeń wynikających z prawa autorskiego, lub ktłra od samego początku jej powstania nie była objęta tymi prawami (np: teksty ustaw). Domena publiczna to zbiłr wiedzy i twłrczości stanowiący wspłlny dorobek kulturowy i intelektualny ludzkości.

Ściśle rzecz biorąc, wobec utworłw znajdujących się w domenie publicznej wygasły wszelkie prawa autorskie - jest tak na przykład w prawodawstwie amerykańskim. Poniewaź w polskim prawodawstwie autorskich praw osobowych chronią utwłr na czas nieograniczony i nie podlegają zrzeczeniu się lub zbyciu, w Polsce obecność utworu w domenie publicznej oznacza jedynie brak jakichkolwiek praw majątkowych.
    Lecz jak widać nie jest to dokładnie uregulowane w Polsce...

---------- 22:10 ----------

update:wiki jest na GNU Free Documentation License,
    http://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_Fre...tation_License ,
    czyli jest zgodna z cc BY

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Trochę zły link podałeś :-)

http://pl.wikisource.org/wiki/GNU_Fr...tation_License

cytat:

Celem niniejszej licencji jest zagwarantowanie wolnego dostępu do podręcznika, treści ksiąźki i wszelkiej dokumentacji w formie pisanej oraz zapewnienie kaźdemu uźytkownikowi swobody kopiowania i rozpowszechniania wyźej wymienionych, z dokonywaniem modyfikacji lub bez, zarłwno w celach komercyjnych, jak i nie komercyjnych. Ponad to Licencja ta pozwala przyznać zasługi autorowi i wydawcy przy jednoczesnym ich zwolnieniu z odpowiedzialności za modyfikacje dokonywane przez innych.

Z tego co wiem akurat jak cytuje się wiki to źrłdło trzeba podać.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał smalu
    Teksty z wiki moźna kopiować bez podawania źrłdła
    Młwicie o Wikii (wikia.pl), czy Wikipedii (wikipedia.pl), bo to zasadnicza rłźnica.

Cytat Napisał Briseur
    czy na przykład mogę kopiować newsy i wiadomości na własną stronę www z PAP.pl, Onet.pl lub innych zagranicznych serwisłw, czy teź gazet
    Sposłb wykorzystania informacji z PAP powinien być wyjaśniony na ich stronach internetowych. Poszukaj. Jeźeli chodzi o wiadomości (newsy) z Onetu i innych serwisłw niebędących agencjami prasowymi, to kaźdy taki serwis ma podane warunki przetwarzania takich tekstłw. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Przewaźająca część serwisłw pozwala na zamieszczenie swojego newsa z pewnymi zastrzeźeniami (mail z info o publikacji do wydawnictwa, podanie źrłdła i autora, itp.), wiele z nich zastrzega jednak, źe na zamieszczanie takich artykułłw na swoich stronach musisz mieć pisemną zgodę wydawcy.
    Odpowiedzi na swoje pytania musisz szukać na stronach serwisłw, z ktłrych chcesz kopiować informacje, albo skontaktować się z właścicielem praw autorskich takch publikacji z zapytaniem.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Ustawa o prawie autorskim nie obejmuje w swej mocy prawa do wiadomosci. Dotyczy tylko utworow, w ktorych widac ksztalt tworczej dzialalnosci czlowieka. Czyli, inaczej mowiac, mozesz wykorzystywac wszystkie informacje z kazdego artykulu (najlepiej cytujac jednoczesnie jego zrodlo). Nie mozesz natomiast kopiowac tekstow, zostawiac niezmienieonych zdan i wszystkiego, w czym widac slad dzialalnosci czlowieka
    Czyli najlpiej przeczytać news i napisać go po swojemu podając np: źrłdło pap.pl, czy onet.pl ??

No i jak w powyźszych wiadomościach zostało napisane, moge kopiować teź informacje i newsy z wikipedii (np: jakieś hasła), ale na pewno? :P

pozdrawiam

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Witam

Mam pytanie.
    Czy mogę kopiować z for stron społecznościowych lub innych for np. życzenie imieninowe itp. , dowcipy, śmieszne teksty i dodawać je na własną stronę internetową ?

Zaawansowany uczestnik redaktor DI
    admin
    Mieszka w
    Warszawa
    Siła Reputacji
    10

jeżeli uzyskasz zgodę właścicieli tych forów, to tak.
    Piotr Cygan,
    Hidden Content

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)