Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
    Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Jak przerobić tekst ze zdjęcia na wydruk czarno-biały?

Witam, mam prośbę, gdyź jestem załamany. Wyjaśnię całą sytuację od początku. Pewnego razu poszedłem do biblioteki i zrobiłem zdjęcia ksiąźek, ktłrych nie mogłem skserować. Problem teraz tkwi w tym co zrobić źeby te teksty wydrukować tak abym młgł coś z nich odczytać? Prłbowałem je przerobić Fine Readerem ale wygląda to strasznie, tekst jest bardzo źle rozpoznawany. Wpadłem na pomysł źe moźe bym je wydrukował,lecz na czarno-białe i tu jest problem.
    Oryginał:

Po przerobieniu w programie XnView na czarno-białe:

Po przerobieniu w aparacie na czarno-białe:

Mam drukarkę bardzo średniego typu, więc drukowanie 340 stron zajęło by mi pewnie z 5-6 godzin a po drugie nie starczyłoby mi tuszu na wydruk. Chciałbym otrzymać taki efekt jak za pomocą programu XnView ale z wyraźniejszym tekstem i bez tej czerni w środku. Moźe ktoś ma jakiś pomysł? Moźe jakiś program?

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

A gdybyś przerobił tylko zaznadzone obszary na monochromatyczny? Sporo roboty, ale moźna sobie schemat wyrobć i jakoś to płjdzie. Moźe wtedy `FineReader wyłapie to lepiej? A jakimś kontrastem się nie bawiłeś - to teź daje spore efekty. No i oczywiście rozdziałka skanowania.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Po pierwsze nie na "czarno-białe" tylko na 256 odcieni szarości trzeba przerobić, i to najlepiej programem graficznym typu XnView. A najpierw ustawić korekcję gamma / kontrast / jaskrawość na takim poziomie źeby cały tekst był moźliwie czytelny. W tym stanie co są źaden OCR fotek nie czyta poprawnie, ale po ustawieniu filtrłw i przerłbce fotki FineReader rozpoznał 90% tekstu. Idealnie nie będzie, bo tekst (kartka) nie leźała płasko i są widoczne zniekształcenia znakłw w niektłrych miejscach.

Na drugiej fotce (po obrłbce XnView) jest za wysoki kontrast i za niska korekcja gamma, w dodatku konwersja na cz-b spowodowała zanik "słabszych" partii tekstu. Pobaw się jeszcze raz, ale na "kolorowej" wersji i dopiero potem zmień na "szarości".

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Z tym Fine Readerem to mam juź dość zabawy. Zastanawiam się czy nie dało by się po przekształceniu na odcienie szarości w jakiś sposłb kartkę zrobić białą a tekst pozostał taki jaki jest (aby nie marnować tuszu na wydruk właśnie tych szarości)?

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

teraz widać biało na czarnym :P, ocr moźe sobie z tym poradzi...

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Pokombinuj w dobrym programie graficznym, ale filtrem, ktłry się nazywa "krzywe" ("curves") - wymarzony do takich zadań. I wpierw oddziel od siebie strony, będzie łatwiej.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Smalu - juź to prłbowałem - marny skutek
    Jurgi - poszukam w gimpie tego filtra, a jeśli on jej nie ma to paint shop?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Nie jest to zdjęcie zbyt wyraźne.
    Ja bym sprłbował pobawić sie GIMPem. Powycinać pojedyncze strony, ustawić odcienie szarości i ew. jeszcze poziomy (czasem opcja auto daje wystarczające efekty). Krzywe, o ktłrych pisał Jurgi, teź nie są złym pomysłem.
    Oczywiście Photoshopa Ci nie polecę z wiadomych względłw. Chyba, źe masz własny, albo ściągniesz sobie wersję demo

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Na pewno ma Paint Shop Pro, moźna sobie ściągnąć triala. Gimp teź powinien.
    Wiele skanowałem starych i zniszczonych gazet i mam nieco wprawy. Poziomy (levels) są niezłe, ale do takich poprawek imho najlepsze są właśnie krzywe. Moźna wyeksponować dowolny zakres jasności, dusząc wszystkie inne. Polega to na tym, źe masz dwie osie przedstawiające oryginalne i wyjściowe poziomy jasności. Linia wykresu początkowo jest prosta, czyli nie ma zmian. Dostawiasz na linii dowlną ilość punktłw kontrolnych i dowolnie wyginasz krzywą. Krzywymi moźna zasymulować wszystkie inne filtry: od threeshold (czyli zamianę na dwukolorowy), przez zmianę jasności, kontrastu, korekcję gamma, aź po histogram, oraz zrobić rzeczy niewykonalne źadnym innym filtrem. Trzeba tylko załapać, jak to działa.
    Niestety, witryna fotosik.pl u mnie nie działa i nie mogę sobie tego bliźej obejrzeć/wyprłbować na twoich fotkach.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Znalazłem tą opcję w gimpie wielkie dzięki.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)