własna firma - jak zacząć
Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 90
 1. #1
  Początkujący
  Dołączył
  December 06
  Postów
  14
  Siła Reputacji
  0


  Twoja ocena: Yes No

  Question własna firma - jak zacząć

  Witajcie, mam kilka pytań - finansowo, podatkowych

  jeśli ktoś odpwiedzialby mi, bede bardzo wdzięczny

  1. Chce założyc własną firmę, będzie to firma usługowo handlowa - jaki sposob, i jak to wygląda jeśli będe się chciał rozliczać?
  - usługi (reklama na stronach www, projektowanie grafiki) beda obciazone 22% VAt
  - bede prowadził rowniez handel np. ksiazkami - ktore sa zwolnione z Vatu.
  2. Czy jest jeszcze to dofinansowanie, 12.000 zł dla osob bezrobotnych, ktore zaczynaja swoja dzialalnosc gospodarcza?
  3. Jaka forma rozliczen - jak to wygląda comiesiecznie? najlepiej wybrać? VAT, ksiazka ... itp - nie znam się po prostu na tym.
  4. Ile mniej wiecej wyniosą opłaty miesieczne ?
  5. Slyszalem gdzies, ze jest promocja ZUS - płąci się bodajże 250zł zamiast 800 zł - ale czy wtedy można kogoś zatrudnić?

  z góry dziekuje jeśli macie jakieś rady, dla osób takich jak ja - czyli zaczynających - proszę o nie

 2. #2


  Twoja ocena: Yes No

  poczytaj http://malybiznes.pl i poradniki w portalach takich jak pit.pl i vat.pl bankier.pl itp, zapisz się na kurs prowadzenie firmy, bo prowadzenie własnej działalności jest dla każdego, ale nie jest wcale proste.
  napisz biznesplan i przeanalizuj wielokrotnie swój pomysł.
  ad. 2. jest takie dofinansowanie - konkursy są organizowane przez wojewódzki urząd pracy (przynajmniej tak jest w Krakowie) - przechodzisz też kurs dot prowadzenia firmy, można też się starać o dofinansowanie z funduszy EU - np działanie 2.5 ZPORR.
  Jeżeli chcesz działać w internecie to poczytaj fora o ebiznesie - np http://ebiznesmeni.pl
  ad.5. obecnie zus dla nowych właścicieli to ok 270xł i można zatrudniać wtedy pracowników.
  I przede wszystkim wytrwałości i powodzenia życzę

 3. #3
  Obserwator
  Dołączył
  January 09
  Postów
  1
  Siła Reputacji
  0


  Twoja ocena: Yes No

  Własna firma krok po kroku

  Polecam poradnik własna firma krok po kroku. Poradnik pisany ludzkim językiem , bardzo przystępny

 4. #4


  Twoja ocena: Yes No

  Krok 1. Wpisz się do ewidencji działalności gospodarczej w urzędzie gminy
  W tym celu musisz najpierw wypełnić druk (wniosek, zgłoszenie), który wcześniej otrzymasz w urzędzie gminy w swoim miejscu zamieszkania.  Druki są różne w zależności od gminy ale we wszystkich trzeba wpisać następujące swoje dane:

  - imię i nazwisko oraz ew. nazwę (firmę), pod jaką będzie prowadzona działalność,

  - PESEL,

  - adres zamieszkania,

  - adres miejsca (miejsc) prowadzenia działalności

  - datę rozpoczęcia działalności,

  - opis przedmiotu działalności wg Polskiej Klasyfikacji Działalności - zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), przedmiot działalności należy klasyfikować na poziomie podklasy - numer pięcioznakowy: 4 cyfry + 1 litera alfabetu.

  Krok 2. Uzyskaj REGON

  (czyli numer identyfikacyjny rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej) – opracowanie za GUS.
  Wniosek o nadanie numeru REGON (a ściśle o wpis do rejestru REGON) powinien być złożony w urzędzie statystycznym lub jego oddziale w województwie, na terenie którego:

  - osoba prawna i jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej ma siedzibę,

  - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma miejsce zamieszkania.  O ile nie korzystamy możliwości złożenia wniosku o REGON razem z wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (o tym wyżej w Kroku 1.) – wniosek o REGON (formularz RG-1) musimy oczywiście złożyć sami.
  W takim przypadku wniosek o wpis nowego podmiotu lub o zmianę cech już zarejestrowanych podmiotów (formularz RG-1), składa się w ciągu 14 dni od wpisania do ewidencji działalności gospodarczej.
  Pamiętajmy, by do wniosku o REGON dołączyć kopię zaświadczenia z ewidencji działalności gospodarczej (przy składaniu wniosku trzeba też okazać urzędnikowi oryginał).
  Nie musisz nic płacić za wydanie REGONu.
  Zmiana siedziby spółki cywilnej lub zmiana miejsca zamieszkania osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą podlega zgłoszeniu w urzędzie statystycznym (lub jego oddziale) właściwym odpowiednio ze względu na dotychczasową siedzibę lub adres zamieszkania.
  Wniosek RG-1 o wpis nowego podmiotu rejestru zawiera m.in.: nazwę, dane teleadresowe, podstawową i szczególną formę prawną, formę własności i finansowania, stan aktywności prawnej i ekonomicznej, rodzaj prowadzonej działalności, informację o rejestracji prawnej (w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą dodatkowo – nazwisko i imiona, adres zamieszkania, numer PESEL).  Wniosek RG-1 o zmianę informacji zawiera: numer identyfikacyjny REGON oraz informacje, które mają ulec zmianie.
  Załącznik do Wniosku RG-1 o nazwie RG-RD WYKONYWANA DZIAŁALNOŚĆ służy podmiotom do kontynuowania wpisów rodzajów działalności, jeśli podmiot wykonuje ich więcej niż 3.
  Urzędy statystyczne wydają wpisanym do rejestru podmiotom gospodarki narodowej i ich jednostkom lokalnym zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym wraz z zakodowanymi cechami i opisem tych cech w ciągu 7 dni od daty otrzymania wniosku.
  Wraz z nr REGON dostaniesz oznaczenie zgłoszonej działalności podstawowej i drugorzędnej wg polskiej (PKD) i europejskiej (EKD) klasyfikacji działalności.
  Wniosek RG-2 o skreślenie z rejestru zawiera: numer identyfikacyjny REGON, nazwę skreślanego podmiotu oraz datę skreślenia z rejestru. Podmiot może otrzymać zaświadczenie o skreśleniu z rejestru, o ile zgłosi taką potrzebę.

  źródło:
  http://firma.wieszjak.pl/inne/79147,...podarcza-.html

 5. #5
  Obserwator
  Dołączył
  May 09
  Postów
  1
  Siła Reputacji
  0


  Twoja ocena: Yes No

  własna firma jak zacząć

  Witam. Podpinam się pod temat z własnym pytaniem. Otóż: Chciałbym zarejestrować własną działalność gospodarczą, z tym że we wniosku chciałbym uwzględnić jakby to nazwać dwie całkiem różniące się od siebie usługi, mianowicie chciałbym założyć firmę dekarską, ale zarazem zajmować się też swiadczeniem usług komunikacyjnych. Mam tutaj na myśli stworzenie własnej sieci internetowej na osiedlu i okolicach. pytanie brzmi czy takie usługi mozna uwzględnić w jednej działalności gospodarczej? Jak to wygląda? bardzo proszę o jaką kolwiek informację. z góry dziękuję

 6. #6
  Zaawansowany uczestnik
  Dołączył
  July 08
  Postów
  103
  Siła Reputacji
  0


  Twoja ocena: Yes No

  Nie ma problemu, musisz tylko to zawrzeć w wniosku który składasz (odpowiedni opis przedmiotu działalności wg Polskiej Klasyfikacji Działalności). Zalecam wpisanie wszystkiego co można, za wyjątkiem działalności na które wymagana jest dodatkowa koncesja. Dzięki temu nie będziesz miał żadnych problemów z przekwalifikowaniem firmy. :-)

 7. #7
  Obserwator
  Dołączył
  April 09
  Postów
  23
  Siła Reputacji
  0


  Twoja ocena: Yes No

  Jak ktoś wie, czy w końcu można szbyko otworzyć działalność gospodarczą i jak się zawiesza taką działalność na jakiś okres czasu, to i ja będę wdzieczny.

 8. #8
  Zaawansowany uczestnik redaktor DI
  admin
  Avatar Piotrek
  Dołączył
  December 97
  Mieszka w
  Warszawa
  Postów
  966
  Siła Reputacji
  10


  Twoja ocena: Yes No

  Niby można otworzyć szybko bo jet od końca marca "jedno okienko" ale podobno nie we wszystkich gminach działa to perfekcyjnie.

  O tyle jest dobrze, że po jednym formularzu (EDG-1) urząd miejski przekazuje urzędowi statystycznemu, ZUSowi i USowi informacje o wpisie do ewidencji, no i to, że można działać praktycznie od momentu złożenia wniosku. Wniosek jest też bezpłatny.

  Niestety o ile urząd statystyczny (w niektórych gminach) wysyła potwierdzenie nadania REGONu, to do urzędu skarbowego trzeba się osobiście pofatygować dostarczając dokument poświadczający prawo do lokalu, wybór formy opodatkowania oraz jeżeli chce się zrezygnować z prawa "nie bycia" VATowcem.. (w niektórych gminach można złożyć VAT-R także w urzędzie miejskim (to już jest płatne 170 zł).

  Do ZUSu też trzeba iść i się z głosić z formularzami ZUS ZUA, ZUS ZFA etc.

  No i jeszcze nie trzeba składać kserokopii umowy z bankiem w w/w urzędach.

  Ogólnie na lepsze.

  Więcej można poczytać tutaj:
  http://ifirma.pl/index.php/home/pora.../jedno-okienko
  Piotr Cygan,
  Hidden Content

 9. #9
  Obserwator
  Dołączył
  December 08
  Postów
  34
  Siła Reputacji
  0


  Twoja ocena: Yes No

  Z zawieszeniem firmy nie jest tak łatwo. Wszystko zależy od "naszego" ZUS'u. O ile mi wiadomo nawet nie ma czegoś takiego jak zawieszenie firmy.

 10. #10
  Obserwator
  Dołączył
  September 09
  Postów
  1
  Siła Reputacji
  0


  Twoja ocena: Yes No

  zawieszenie

  Nawiązując do zawieszania firmy, coś takiego istnieje , gdy zakłada się firmę w Akademickich Inkubatorach Przedsiebiorczości. Zakładajac firmę w Inkubatorze nie zakłada sie normalnej działalności gospodarczej, korzysta się z osobowości prawnej AIP. Dużo informacji jest na stronie aipsgh.pl.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

 1. Odpowiedzi: 31
  Ostatni post / autor: 12-02-07, 17:12
 2. Gdzie mogę mieć za darmo własną stronę www?
  By fallala in forum Dostęp do internetu
  Odpowiedzi: 3
  Ostatni post / autor: 12-08-06, 22:41
 3. NAZYWAM SIE TOMASZ MAM FIRMĘ
  By konkordpl in forum INNE TEMATY
  Odpowiedzi: 9
  Ostatni post / autor: 09-12-05, 00:05

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  

Jak czytać DI?

Powered by  
ATMAN EcoSerwer