Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 22 z 22
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Cytat Napisał Jurgi Zobacz post
    A co, kościoła i księdza nie można zastąpić?
    Mało kto o tym wie, ale nawet oficjalny Katechizm tego nie wymaga. Dla ważności ślubu koscielnego nie jest wymagany nawet ksiądz (choć zaleca się, a może nawet trzeba - z formalnych powodów potem to potwierdzić), a tylko obecność świadków i wypowiedzenie formuły. W uzasadnionych i nagłych przypadkach nawet obecność świadków nie jest konieczna.
    Informacja o tym nie jest rozpowszechniana z oczywistych względów. :kasa:
    Po kilku miesiącach nieobecności ,odżył wątek ślubu, a przy tej okazji przeczytałem post Jurgi, w którym widzę pewne „materii pomieszanie”.

I to pomieszanie –moim zdaniem-jest przyczyną szczerego zdziwienia seleny.

W protestantyzmie ,małżeństwo nie jest sakramentem, w kościele rzymsko-katolickim – jest.
    Sakrament, nie jest darem księdza ,czyli ksiądz nie udziela ślubu ale jest wymagana jego obecność jako świadka gdy kobieta i mężczyzna udzielają sobie sakramentu małżeństwa.
    Słowa „jest wymagana” kierują nas do małżeńskiego prawa kościelnego a jednocześnie opuszczamy w rozważaniach dziedzinę sakralnego (dokładnie – soteriologicznego) wymiaru aktu zaślubin.
    Według tego prawa, istnieją dwie formy zawarcia małżeństwa: zwyczajna i nadzwyczajna.
    Tylko ta druga, nie wymaga obecności księdza jako świadka i może ona wystąpić w dwóch przypadkach:
    a)jeśli kapłan jest nieosiągalny
    b)w niebezpieczeństwie śmierci jednej osoby
    W obydwu przypadkach, muszą być świadkowie udzielania sobie wzajemnie sakramentu małżeństwa, bo musi być późniejszy( do miesiąca) akt uznania przez upoważnionego duchownego.
    Innymi słowy - u Jurgi mieszają się dwa plany,dwie przestrzenie aktu zaślubin: prawa kościelnego i rzeczywistości sakramentalnej.Ta druga przestrzeń, istnieje tylko dla wierzących i nie ma nic wspólnego z kasą,plebanem itd.Możliwe ,że to pomieszanie nie jest jego autorstwa, tylko wynika z podwójnej natury ludzkiej wspólnoty religijnej :zewnętrznej,materialnej i widzialnej oraz wewnętrznej,duchowej jedności wierzących.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

jeleszcz
    Wielkie dzięki za wyjaśnienie kwestii "Ślub kościelny bez księdza" - wydawało mi sie to nieprawdopodobne, ale nie wchodziłam w dyskusję bo nie mogłam a raczej brakło mi czasu na znalezienie potwierdzenia bądź zaprzeczenia tego co napisał Jurgi.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)