Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Prowokacja w dziele plastycznym. Będę wdzięczna za przykłady

Witam serdecznie
    W mojej pracy maturalnej musze odniesc sie do prowokujacych dzieł plastycznych. Bede wdzieczna ze podsuniecie mi jakis przykladow.
    Dodam jeszcze, ze poki co uwzgledniam Kozyre, Nieznalska i Hermanna Nitscha.
    Pozdrawiam i z góry dziekuje za pomoc

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Nie piszesz, jakie epoki chcesz uwzględnić.
    Swego czasu szok i oburzenie wywołał "Szał uniesień" Władysława Podkowińskiego (okres: Młoda Polska) - uznany za manifest ideowy przez młode pokolenie twórców.

Cytat Napisał Stanisław Karpowicz w 1894 roku
    Rozjuszone do wściekłości, rozhukane wezbraną zmysłowością zwierzę ,silne budową, a potężne gęstą, rozczochraną grzywą i szeroko rozwartymi nozdrzami, ziejąc pianą i żarem namiętności, unosi gdzieś, w nieskończoność nagą kobietę. Ona w na wpół leżącej postawie, obejmując z lekka konia za szyję, nie ściska nawet go dość silnie nogami; przylgnęła całym ciałem do zwierza, lecz swymi członkami nie włada. Upojona szałem, obezwładniona cieleśnie i duchowo, całkiem się jemu oddaje. Zamknięte oczy świat przed nią zakryły, krew namiętnością wzburzona odpłynęła z lica, rzucając nań alabastrów bladość, w której się zapomnienie bez granic, czar zmysłowego upojenia odbija. Rozszalałe żądze potężnego zwierza i spokojna rozkosz oddanej zmysłowości kobiety, znakomicie uplastyczniają kontrast pomiędzy siłą a słabością, pomiędzy czynną a bierną rolą uczucia, między władcą a władaną - w uciechach. Tło obrazu, doskonale do jego treści przystosowane, przedstawia chaos ze światła i cieni złożony. W tym chaosie dzika siła w postaci czarnego potwora unosi powolne zmysły wymuskanej cywilizacją niewiasty... Cóż właściwie widzieliśmy w obrazie Podkowińskiego? Burzę namiętności, a ściślej dwie, jedną błyskawicą rozniecone burze w dwu krańcach zwierzęcego świata wcielone; w pełnej siły i energii dzikiej bestii oraz w uległej zmysłów porywom, obezwładnionej szałem kobiecie. Zwierzę i człowiek, jedną podnieceni żądzą, pospołu mkną w nieskończoność: zwierzę rozszalałe w swych chuciach, człowiek upojony do obłędu namiętności czarem.

Fontanna ;-)

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Jak ju Jurgi pisa - wszystko zaley od tego, w jakim przedziale czasowym tych prowokujcych dzie masz szuka. Jeli moe to by przeom wiekw XVIII i XIX, to w katolickiej Hiszpanii prowokujcy by niewtpliwie obraz Goyi "Maja naga". Pono przedstawia owdowia ksin Alb, ktra prowadzia do rozwizy tryb ycia i romansowaa z malarzem. Goya za ten obraz musia tumaczy si przed Trybunaem Inkwizycji. Naga kobieta w do rozwizej pozie, dumnie patrzca w oczy portrecisty, adna boginka z mitologii - to byo wyzwanie rzucone wczesnej pruderyjnoci i zakamaniu. Goya namalowa poniej drug wersj obrazu, tym razem kobieta bya ju ubrana. Wicej info w wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Francisco_Goya

Podobno w kinach graj ju najnowszy film Milosa Formana - Goya's Ghosts (Duchy Goyi)... Ju nie mog si doczeka

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Nie chodzi mi o konkretna epoke powstania dziel.dziełaa te chce bardziej zanalizowac pod katem funkcji jaka miala spelniac prowokacja oraz co chcial przez jej zastosowanie osiagnac autor.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)