Strona 11 z 17 PierwszyPierwszy ... 910111213 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 166
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

siemka mam do was prośbę mógł by mi ktoś pomoc w tym zadaniu?

wiadro z woda wyciągnięte ze studni kołowrotem utrzymane w równowadze działajac na korbe siła F o wartości takiej samej jak ciężar pełnego wiadra kołowrotu, R korby jest 3 razy wieksze od promienia r walca z jakim przyśpieszeniem bedzie spadać wiadro gdy puścimy korbę, pomijamy wpływ na ruch korby i siłe tarcia

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

pytanko??? a [g] to????

Cytat Napisał jeleszcz Zobacz post
    Rozwiązanie
    Gdy winda jedzie do góry to na człowieka w niej znajdującego się oprócz jego cięzaru P działa dodatkowa siła inrecji F(bezwładności) skierowana w dół.Czyli jego naciska na wagę wzrośnie i będzie
    N = P + F
    ale F jak każda siła jest równa
    F = m*a zaś
    P = m*g
    więc
    N = m*g + m*a = m*(g + a)
    podstaw dane i oblicz
    pytanko, a [g] to?

// Jeden znak zapytania w zupełności wystarczy. g to przyśpieszenie ziemskie. Macol

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Dla bombelziom:

ad.1.
    w jakiej odleglosci od srodka Ziemi musi znajdowac sie satelita stacjonarny , gdy okres obrotu Ziemi wokol wlasnej osi wynosi 23 godziny 56 minut.
    Wychodzimy z równania:
    GMm/R^2 = mV^2/R >>> m i R się upraszcza:
    GM/R = V^2

gdzie: G -stała grawitacji, M - masa Ziemi, R - promień orbity satelity, V - prędkość satelity

Prędkość satelity opisuje także wzór: V=2*pi*R/T

Podnieśmy do kwadratu i przyrównajmy do poprzedniego równania:
    GM/R = 4*(pi^2)*(R^2)/T^2 >>> po wyciągnięciu R:
    R = pierwiastek 3 stopnia z (GMT^2/4*pi^2)

u nas: T = 23h 56m czyli T = 86 160 sek
    G = 6,674286767x10^(-11) N*m^2/kg^2
    M = 5,973610^24 kg

stąd: R = 42 166 176 m
    Jest to odpowiedź na postawione w zadaniu pytanie.

Można jeszcze znaleźć wysokość orbity nad powierzchnią Ziemi. Trzeba zatem odjąć od tej wartości promień Ziemi równy R_ziemi = 6 378 137 m

Wysokość orbity nad powierzchnią Ziemi:
    h = 35 788 039 m

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Bardzo prosze o pomoc w zadanku z fizyki ; )

Nasz nauczyciel zadał nam na tydzień ze dwadzieścia pare zadań ; (
    Z kilkoma sobie poradziłam, ale teraz sprawiają mi niektóre trudność ; (

* Poruszająca się bez oporu kula o masie 2 kg uderza z prędkością o wartości 5 m/s w nieruchomą kulę o masie 3 kg tak, że łączą się ze sobą. Oblicz wartość prędkości obu kul. *

Z góry dziękuję ; *

Zaawansowany uczestnik moderator
    Siła Reputacji
    0

m1v1+m2v2=(m1+m2)V, v2=0
    V=m1v1/(m1+m2), v1=5m/s, m1=2kg, m2=3kg

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Witam, mam pytanie odnośnie takiego zadania
    Rozważ Jo-Jo o masie M, którego zewnętrzna średnica R jest 10-krotnie większa od średnicy szpuli r. Zakładając, że swobodny koniec sznurka jest unieruchomiony wyznacz: (a) przyśpieszenie środka masy Jo-Ja, oraz (b) naprężenie sznurka w czasie kiedy Jo-Jo opada.
    Wiem, jak je rozwiązać. Tylko nie wiem, czy dobrze myślę. Czemu podali nam w zadaniu dużą średnicę R. Przecież sznurek jest nakręcony na mniejszą szpulę o średnicy r. Więc do czego musimy wykorzystać średnicę, czyli promień R/2. Przsecież do wyznaczenia przyspieszenia środka masy joja, nie potrzebujemy R i do wyznaczenia naprężenia sznurka (który jest zaczepiony na małej szpuli) też nie.
    Proszę o pomoc

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Question

Mam zadanko o takiej oto treści:

Ciężka szpula z nawiniętą nicią do której przyłożono siłę F leży na płaszczyźnie poziomej. W którą stronę i z jakim przyspieszeniem liniowym będzie poruszać się szpula w zależności od kąta a między kierunkiem siły działającej na nić a płaszczyzną. Szpula porusza się ruchem obrotowym bez poślizgu. Masa szpulki m, moment bezwładności względem osi szpulki J0, promień wewnętrzny r, zewnętrzny R.
    Rozwiazalem je w taki oto sposob:

Czy moje rozwiazanie jest poprawne? Czy nie trzeba rozpatrywac sytuacji, w ktorej sila tarcia T dziala w przeciwnym kierunku i szpulka bedzie poruszala sie w odwrotnym kierunku?

Z gory dziekuje za odpowiedz.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

witam,
    jeśli chodzi o to zadanie ze szpulką to nie pamiętam jak to się robiło dokładnie. ale identyczne zadanie z rozwiązaniem jest w zbiorze zadań takim żółtym, cienkim Jezerski, Kołodka, Sierański. Tam jest ładnie rozpisane i wytłumaczone.

Pozdrawiam

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Potrzebuję pomocy

Przygotowuję się do klasówki i nie umiem rozwiazać tego zadania . Proszę o pomoc !!!

Człowiek płynący w górę rzeki na motorówce przepływając pod mostem gubi czerpak.Po godzinie dostrzega to i wracając dogania czerpak w odl. 6km od mostu.Z jaką predkością płynie woda w rzece jeśli prędkość łódki względem wody była cały czas stała.

Początkujący
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał licealistka Zobacz post
    Przygotowuję się do klasówki i nie umiem rozwiazać tego zadania . Proszę o pomoc !!!

Człowiek płynący w górę rzeki na motorówce przepływając pod mostem gubi czerpak.Po godzinie dostrzega to i wracając dogania czerpak w odl. 6km od mostu.Z jaką predkością płynie woda w rzece jeśli prędkość łódki względem wody była cały czas stała.
    Jeśli za układ odniesienia przyjmiemy wodę w rzece, to w pewnym momencie człowiek wypuścił czerpak. Po przepłynięciu 1h zawrócił i dotarcie do niego musiało mu zająć tyle samo czasu.
    A więc 2*1h, tyle czasu minęło od wypuszczenia czerpak, do jego dogonienia. Czerpak przepłynął 6 km.

v[rz] = 6km/2h
    v[rz] = 3km/h

Ps. licealistko, to zadanie to materiał z 2 klasy gimnazjum.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia