Strona 5 z 17 PierwszyPierwszy ... 3456715 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 166
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Przypomnę, że moja fizyka skończyła się w liceum... Jednakże jako domorosły filozof i eksperymentator, i tak się wypowiem

Myślę, że użycie dowolnego materiału niemetalicznego (żeby nie "przewodził" sił magnetycznych - np. ryza papieru) w jakiś sposób zakłóci oddziaływanie Twoich magnesów - choć nie zawsze będzie to zakłócenie o skali jakiej oczekujesz.
    Natomiast z rozwiązań chyba bardziej skutecznych:
    - podobno istnieją jakieś stopy stali, które są szczególnie antymagnetyczne, są stosowane np. w osłonach głośników komputerowych.
    - czy zastosowanie materiału podgrzanego spowoduje lepsze zakłócanie? - w końcu podgrzewanie zwykłych "czarnych" magnesów rozmagnesowywuje je.
    - może możliwe jest użycie "płytki" metalowej, w której płynący prąd wytworzyłby pole elektromagnetyczne dodatkowo osłabiające oddziaływanie magnesów?

Choć brak tu odpowiedzi, to mam nadzieję, że pomoże to komuś wymyślić działające rozwiązanie. 8)

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał LEAF88 Zobacz post
    Potrzebuję waszej pomocy, jednak nie w zadaniach. Odpowiedz na to pytanie nie powinno wam sprawic duzego problemu.
    Otóż jaki materiał(możliwie jak najlżejszy) jest w stanie zakłócić odzdziaływanie na siebie 2óch magnesów przyciągających się-wkładając płytkę z tego materiału pomiędzy nie?...czy jest to ołów?Jesli tak to prosiłbym o lżejsze materiały...
    Z gory dziekuje i prosze o mozliwie jak najszybszą odpowiedz
    Wszystkie materiały, które zmieniają pole magnetyczne(wektor indukcji B) dzielimy na 3 kategorie:
    a) ferromagnetyki (Fe,Ni,Co , i ich kompozyty),b.silnie zmieniają (wzmacniając pole B)i skupiają w sobie linie pola,efekt ten -pozornie- można wykorzystać do ekranowania oddziaływania pola magnetycznego B,danego " żródła".
    Z drugiej jednak strony ,ekran z ferromagnetyku sam magnesuje się i wytwarza własne pole czyli "nici" !
    b) Paramagnetyki (pierwiastki ziem rzadkich,lantynowce,aktynowce),nieznacznie zmieniają zewnętzrne pole ,wzmacniając go.
    c) Diamagnetyki (reprezentant-Bi),nieznacznie zmniejszają pole zewnętrzne B.

W konkluzji - żadnym materiałem nie możemy zupełnie zlikwidować (czy ekranować,zasłaniać)w danym obszarze wektora B.Zmienić , czyli zakłócić - tak. I to najsilniej tylko ferromagnetykiem.Diamagnetyk - zmniejszy wektor B pola zewnętzrnego.

Podobnie nie istnieją ( na razie!) ekrany pola grawitacyjnego,ale istnieją ekrany pola elektrycznego !
    Wracając do Twego problemu praktycznego .
    Jedyny sposób to : ustawienie antyrównoległe magnesów i wtedy na symetralnej odległości między nimi pole wypadkowe B = o.Ale już w okolicach biegunów ,tam gdzie pola magnesów nie są jednorodne ,pojawi się wypadkowe B.

Uwaga generalna:
    magnetyzm jest oddziaływaniem dwóch conajmniej prądów elektrycznych ( ruchomych ładunków elektrycznych) przy ich specjalnym ustawieniu w przestrzeni i ten właśnie fakt można wykorzystać się do niwelacji (czy zmiany)jakiegoś pola B ,dla nas szkodliwego technicznie. Pomijam tutaj problem magnetyzmu w niskich temperaturach,gdzie może wystapić efekt wypierania pola B z określonej przestrzeni,ale jest to zjawisko kwantowe.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Dziekuje

dziekuje pieknie za obie odpowiedzi.
    Chodzilo mi o kompletne wyeliminowanie oddziaływania na siebie magnesów tylko i wyłącznie na moment w którym "plytka" bedzie umieszczona pomiedzy nimi...i aby materiał nie wykorzystywał dodatkowych źródeł energii(takich jak energia elektryczna), i byl mozliwie jak najlzejszy.
    Faktycznie...jedyną opcją jest przekierowanie tej siły w inne miejsce(jesli dobrze doczytałem ferromagnetykiem).
    Mam rozumiec ze możliwa jest zmiana wektora oddziaływującej siły, tak jak sie to dzieje ze światłem w pryzmacie? W zasadzie dobrze ze spytałem bo to znacznie zmienia koncepcje mojego projektu. Jesli jeszcze moge spytac, to czy są jakieś powszechnie dostepne materiały tego typu? Nie jestem zbyt biegły z fizyki chocbym bardzo chciał:/

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Jeszcze o polu magnetycznym

Może Ci wystarczy zamiast płytki (która nie da Ci pożądanego efektu) pierścień.
    Jeśli w płaszczyżnie przechodzącej przez dwa płaskie,liniowe magnesy ustawione względem siebie równolegle(niestety nie mogę dać rysunku,mój skaner nieczynny) wstawisz cienki pierścień,też płaski, szeroki na max. 1 cm (szerokość pierscienia, to promień dużego okręgu minus promień okręgu wewnętrznego)wykonany z ferrytu (spieki Fe,FeO2,C..),to wewnątrz tego pierścienia, w tym pustym kółku ,nie będzie pola magnetycznego, gdyż wszystkie linie wektora B, które biegną równolegle od jednego magnesu do drugiego ,zostaną wchłonięte przez pierścień.
    Ferryt nie jest materiałem bardzo lekkim,ciężar będzie zależał od grubości pierścienia.Takie kształtki magnetyczne ferrytowe(różnej postaci) można kupić (lub pytać się o nie) w sklepikach z materiałami elektronicznymi.Pozdrawiam.[j.l.]

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Bardzo prosze o pomoc w rozwiązaniu tych zadań!!

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tych zadań. nie potrafię ich rozwiązać PROSZĘ O POMOC!!
    ZAD.1
    Koło o promieniu 0,8m obraca się z częstotliwością f=10Hz wokół jego środka
    a) okres ruchu koła wynosi...
    b) prędkość liniowa punktów na obwodzie wynosi...
    c) prędkość kątowa punktów na obwodzie wynosi...
    d) prędkość kątowa punktów odległych o 40cm od środka koła wynosi...
    e) prędkość kątowa środka koła wynosi...
    f) prędkość liniowa środka koła wynosi...
    ZAD.2
    Jeżeli na ciało poruszające się po okręgu działa siła odśrodkowa Fo=16kN, to jak zmieni się ta siła po dwukrotnym zmniejszeniu prędkości? Fo=...
    ZAD.3
    Na samochód o masie 500kg działa siła odśrodkowa 1000N. Oblicz przyspieszenie dośrodkowe tego samochodu.
    ZAD.4
    Na samochód jadący po łuku koła o promieniu R1= 1km działa siła odśrodkowa Fo= 4kN. Jaka siła odśrodkowa będzie działać na samochód o identycznej masie, jadący z identyczną co pierwszy prędkością po łuku koła o promieniu R2= 500m?
    BARDZO BARDZO PROSZĘ O POMOC!!!

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Zadania z fizyki-to łatwe

ZAD.1
    Koło o promieniu 0,8m obraca się z częstotliwością f=10Hz wokół jego środka
    a) okres ruchu koła wynosi...

Znajdź w podręczniku wzór ukazujący związek pomiędzy częstotliwością a okresem obrotu i podstaw za f daną wartość i wylicz T
    b) prędkość liniowa punktów na obwodzie wynosi...

Znajdź w podręczniku wzór na prędkość liniową v w ruchu po okręgu
    c) prędkość kątowa punktów na obwodzie wynosi...

Znajd ź w podręczniku wzór na obliczanie prędkości kątowej ,popatrz na niego co jest potrzebne i czy to masz. uważam ,że już masz potrzebny okres T, więc szybko obliczysz prędkość kątową.

d) prędkość kątowa punktów odległych o 40cm od środka koła wynosi...

Zobacz czy we wzorze na prędkość kątową wchodzi wartość odległości od środka ,jeśli tak to oblicz.
    e) prędkość kątowa środka koła wynosi...

Zastanów się czy środek koła obraca się i masz odpowiedź
    f) prędkość liniowa środka koła wynosi...

Jak w zadaniu e).

ZAD.2
    Jeżeli na ciało poruszające się po okręgu działa siła odśrodkowa Fo=16kN, to jak zmieni się ta siła po dwukrotnym zmniejszeniu prędkości? Fo=...
    Znajdź wzór w podręczniku na siłę działającą w ruchu po okręgu i stwierdź jak ta siła zależy od prędkości a następnie co stanie się z wartością siły gdy prędkość ruchu zmaleje dwukrotnie. Chyba umiesz potęgować?!

ZAD.3
    Na samochód o masie 500kg działa siła odśrodkowa 1000N. Oblicz przyspieszenie dośrodkowe tego samochodu.
    Poszukaj w podręczniku wzory na :
    Siłę dośrodkową i
    Przyśpieszenie dośrodkowe w ruchu po okręgu.
    Przyjrzyj się tym wzorom. Czy nie widzisz związku między nimi?

ZAD.4
    Na samochód jadący po łuku koła o promieniu R1= 1km działa siła odśrodkowa Fo= 4kN. Jaka siła odśrodkowa będzie działać na samochód o identycznej masie, jadący z identyczną co pierwszy prędkością po łuku koła o promieniu R2= 500m?
    Teraz przykład myślenia przy rozwiązywaniu zadań z mechaniki.
    Potrzebny jest mi wzr na siłę dośrodkową – mam w podręczniku:
    1). F( r) = m*v^2/r
    Widzę ,że ten wzór pozwala mi wyznaczyć masę samochodu .dokonuję przekształceń
    F( r) r = mv^2
    2). m = F( r) *r/v^2
    kiedy obliczę masę to użyję jeszcze raz wzoru 1) aby obliczyć F, bo mam przecież r(2),m, oraz v.
    A teraz przepisz sobie ogólną metodę rozwiązywania zadań z fizyki otwartych, rachunkowych.

Pomogę Ci w rozwiązaniu zadań, o ile Ty będziesz aktywnie ze mną współpracował/a, odpowiadając na następujące pytania lub wykonując odpowiednie polecenia.

1.Z jakiego działu jest to zadanie ?
    2.Jakie wielkości fizyczne występują w treści zadania?
    3. Czy Twoim zdaniem jest konieczny rysunek, gdyż występują wielkości wektorowe i jest kwestia znalezienia wielkości wypadkowej? Wykonaj ten rysunek.
    4.Jakie prawo fizyki łączy ze sobą te wielkości?
    5. Czy możesz wyznaczyć poszukiwaną wielkość tylko z tego jednego prawa?
    6. Czy z rysunku możesz odczytać jakiś związek (zależność) geometryczny lub trygonometryczny pomiędzy wielkościami ? Ustal go.
    7.Czy w treści zadania jest wielkość fizyczna ,której nie wykorzystałeś/łaś?
    8.Ustal drugie prawo ,które połączy tę pominiętą wielkość z wielkościami danymi.
    7.Czy teraz możesz wyznaczyć poszukiwaną wielkość?
    8. Czy liczba niewiadomych jest równa liczbie praw(równań)?
    9.Jeżeli liczba niewiadomych jest większa od liczby równań, to znak ,że musisz dołączyć trzecie prawo (równanie) fizyki

Przyślij mi odpowiedzi choćby na część pytań, podkreślając konkretnie, w którym miejscu masz trudność, a ja Ci wyjaśnię dalszy tok postępowania.
    Celem MINIMALNYM powyższego jest:
    ZDOBYCIE PRZEZ CIEBIE UMIEJĘTNOŚCI ROZWIĄZYWANIA ZADAŃ Z FIZYKI ! TAK BYŚ NIE POTRZEBOWAŁ/A ŚCIĄG ANI PŁATNYCH KOREPETYCJI !
    UWIERZ,ŻE JEST TO MOŻLIWE !TERAZ CZEKAM NA TWOJĄ PRACĘ.[J.L.]
    Zapamietaj!Bez podręcznika fizyki nie rozwiążesz zadania!

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Dzieki

STOKROTNIE DZIĘKUJE ZA POMOC!! tylko ze w podręczniku jaki mam mało co jest. Bardzo chętnie skorzystam z twojej pomocy będę się starała współpracować! Jeszcze raz dziękuje

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Kwestia podręczników

Nie wiem czy jesteś w gimnazjum czy w liceum.Mógłbym Ci przedstawić listę podręczników b.dobrych.Nie wiem z jakiego Ty korzystasz.Pozdrawiam.jl.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Masakra

Mam na jutro mieć rozwiązane ale coś nie za bardzo kminię tego wszystkiego :/
    Jak zwykle wszystko na ostatnią chwilę :/
    Ciekawe czy coś uda się wykombinować :P

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Prosze o pomoc ;(

Przewodnik miedziany o przekroju s=10mm2 i oporze właściwym o wartości q=0.016 om razy mm2 / m przyłączamy pod napięcie u=8mV i umieszcamy w polu magnetycznym o indukcji B=1,5 T prostopadle do linii pola. oblicz wartość siły elektrodynamicznej działającej na pzrwodnik.

Z góry dziękuje, jesli ktos chciałby pozawracać se głowe moimi sprawami.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia