Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

tajemnica korespondencji

czy w razie zaginiecia człowieka,policja moze odczytac wszystkie jego prywatne sms?ostatnia osoba z ktora sie skontaktował byłam ja.policja mnie przesłuchuje,pytaja gdzie moze byc,strasza ze odczytaja nasze prywatne sms,czy mogą to zrobic?łamia w ten sposób tajemnice korespondencji?

Prawdopodobnie podciągną to jako materiał w sprawie, jesli nie wyrazisz zgody mogą zaryzykowac twierdzenie że masz "coś wspólnego" z tym zaginięciem i jako podejrzanej pewnie odczytają. W dzisiejszych czasach już nie ma czegoś takiego jak "tajemnica":/

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Tak na prawdę w Konstytucji zapisane jest prawo do tajemnicy komunikowania się - co jest pojęciem szerszym od tajemnicy korespondencji, bo obejmuje także np. rozmowy telefoniczne.
    Jednakże choćby Kodeks postępowania karnego - Rozdział 26: Kontrola i utrwalanie rozmów mówi:
    Art. 237.
    . 1. Po wszczęciu postępowania sąd na wniosek prokuratora może zarządzić kontrolę i utrwalanie treści rozmów telefonicznych w celu wykrycia i uzyskania dowodów dla toczącego się postępowania lub zapobieżenia popełnieniu nowego przestępstwa.
    Tak więc to co napisał kwesoly to niestety prawda.

* tekst kpk możesz znaleźć np. na http://www.pradnik.net/prawo/KPK/

Tak policja może wykorzystać te sms, listy jako materiał dowodowy. Ale jeśli nie wyrazisz na to zgody to nie będą cie podejrzewać o współudział :P Tylko pójdą po stosowny nakaz i sprawdzą to czy ci sie to podoba czy nie - jeśli okaże się że to im do niczego sie nie przyda, to przynajmniej będą mieli pewność że naprawde jesteś czysta. Lepiej to po prostu podać, bo raz że nic ci to nie szkodzi, a sprawy poszukiwawcze są tak prowadzone i z racji ich specyfiki zwykle kończą się na archiwum... chyba że szuka się osoby podejrzanej. Naprawde nikt poza zainteresowanymi osobami nie będzie tego czytał ani upubliczniał.
    Jeśli policjant ci grozi w jakikolwiek sposób to twoim prawem i obowiązkiem jest poinformować o tym jego przełożonego - tylko w ten sposób my jesteśmy w stanie ograniczać takie praktyki, bo tacy sie niestety trafiają nadgorliwcy. A ludzie nie wnoszą skarg...
    Jeśli jesteś tylko świadkiem to masz prawo by traktowano cię z godnością.
    Podejrzany też ma takie prawo ale musi też brać pod uwage że czasem będzie traktowany troszke gorzej... zależy o co go podejrzewają :P

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Tajemnica poczty elektronicznej

witam
    mam takie pytanie:
    czy osoba ,z którą koresponduję może bez mojej zgody przekazać mój list do niej osobom trzecim,czy nie jest to złamanie zasad tajemnicy korespondencji?
    dziękuję za odpowiedź;-)

Uczestnik Forum moderator Avatar Rybzor
    Siła Reputacji
    0

Myślę, że to zależy od formy korespondencji. Ale tak na zdrowy rozum, to może.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)