Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Rodzice odmawiają utrzymania dziecka

Witam, szukałem informacji na forum, w internecie ale i tak nie znalazłem za dużo ... Chodzi o taki problem: rodzice studenta, który rozpoczyna 2gi rok medycyny w Warszawie, grożą, że przestaną wykładać pieniądze na utrzymanie dziecka (Oni mieszkają w Kielcach.) Jeżeli tak się stanie, to osoba zostaje praktycznie bez środków do życia...wie ktoś może jak się nazywa taki rodzaj "opłat na dziecko"? gdzie należy się zgłosić z problemem, jak ustala się wysokość wypłacanych ?alimentów? Naprawdę zależy mi na czasie, sensownych odpowiedziach, nie w stylu "masz problem"... Dzięki z góry.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Mam nadzieję,że nie ma takiego przepisu, i że jak dziecko chce sobie poszaleć jako student to niech na to zapracuje.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Bez powodu by nie grozili....

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Po 18 urodzinach utrzymanie dziecka to dobra wola rodziców, nie ma prawa które mówi że rodzice mają pomagać dziecku... np do ślubu?
    Niech student szuka pracy i dziewczyny

Zaawansowany uczestnik redaktor DI
    admin
    Siła Reputacji
    10

Wydaje mi się, że jednak masz szansę na "alimenty" ze strony rodziców, przynajmniej do kiedy nie skończysz 25 lat.
    Nie znam prawa w tym zakresie, ale pogląd ten opieram na 2 przepisach:

1. po śmierci jednego z rodziców dziecko dostaje od państwa kasę do czasu kiedy się uczy, chyba max do 25 roku życia.

2. po rozwodzie, gdy jeden z byłych małżonków nie może z jakichś powodów (najczęściej zdrowotnych) pracować, etc. to przysługują mu alimenty od pracującego, ale byłego małżonka.
    W sprawach forum uderzajcie do moderatorów, proszę. W sprawach DI korzystajcie z formularza na stronie Hidden Content . Dzięki.

Uczestnik Forum redaktor DI
    Siła Reputacji
    0

Mi się wydaje natomiast, że nie ma takiego przepisu. To, co podał Krzysiek, to alimenty w przypadku, gdy rodzina dziecka jest niekompletna (tj. brak ojca / matki). Tak ja to rozumiem, sam pobieram alimenty z wyżej wymienionego powodu. Nie rozumiem też czemu rodzice mieliby obowiązek prawny utrzymywać dorosłą osobę dlatego, że nie skończyła 25 lat i nadal się uczy.

Wg mnie na pewno możesz wtedy liczyć na pomoc uczelni - stypendia socjalne, żywieniowe, mieszkaniowe itp. Musisz się o to dowiedzieć. Być może są to inne formy pomocy.

Być może istnieje prawo w Polsce działające na Twoją korzyść, jednak w to powątpiewam. Wydaje mi się to po prostu nielogiczne.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał PrzemekM Zobacz post
    Nie rozumiem też czemu rodzice mieliby obowiązek prawny utrzymywać dorosłą osobę dlatego, że nie skończyła 25 lat i nadal się uczy.
    Niestety, moja znajoma prawniczka jest aktualnie na urlopie, więc nie jestem w stanie jej podpytać, ale za to znalazłem inną dyskusję w sieci, która może rzucić trochę światła na sprawę:
    http://forum.servis.pl/printview.php?t=2115&start=0
    Kilka wyrwanych cytatów:
    "Zgodnie z kodeksem rodzinnym dziecko (także pełnoletnie) ma prawo do alimentacji, kiedy jeszcze nie jest w stanie się utrzymać. " (a więc można poczytać Kodeks Rodzinny)
    "Po czwarte obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka powstaje z chwilą jego urodzenia i wygasa wówczas, gdy dziecko zostaje należycie przygotowane do pracy zawodowej odpowiednio do jego uzdolnień i zamiłowań." (a więc w przypadku zdolnego studenta - do zakończenia studiów)
    "Po piąte uzyskanie przez dziecko pełnoletności samo przez się nie ma wpływu na wygaśnięcie obowiązku alimentowania go przez rodziców."

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

obowiązek alimentacyjny rodziców

Zgodnie z prawem na rodzicach dziecka, które się uczy ciąży tzw. obowiązek alimentacyjny. Oznacza to, że mają oni obowiązek finansowo wspierać swoje dziecko poprzez zapewnienie mu utrzymania. W przypadku, kiedy rodzice nie wywiązują się z obowiązku, dziecko ma prawo pozwać ich za to do sadu po uprzednim pisemnym wezwaniu do uiszczenia zaległych alimentów. Taki obowiązek ciąży na rodzicach dzieci, które uczą się do 26 roku życia.

Zaawansowany uczestnik redaktor DI
    admin
    Siła Reputacji
    10

doderic ma rację

Kodeks Rodzinny

Art. 133. 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
    2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.
    ciekawe jest również to:

Art. 135. 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
    2. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie.
    ale, żeby nie było tak miło:

Art. 91. 1. Dziecko, które ma dochody z własnej pracy, powinno przyczyniać się do pokrywania kosztów utrzymania rodziny, jeżeli mieszka u rodziców.
    2. Dziecko, które pozostaje na utrzymaniu rodziców i mieszka u nich, jest obowiązane pomagać im we wspólnym gospodarstwie.
    W sprawach forum uderzajcie do moderatorów, proszę. W sprawach DI korzystajcie z formularza na stronie Hidden Content . Dzięki.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał maciolek1 Zobacz post
    Mam nadzieję,że nie ma takiego przepisu, i że jak dziecko chce sobie poszaleć jako student to niech na to zapracuje.
    Nie wiem czy do końca zrozumiałeś o co chodzi..."pieniądze na utrzymanie dziecka" oznacza także mieszkanie i wyżywienie (spróbuj znaleźć pracę, w której dostaniesz wystarczająco na mieszkanie, jedzenie itp itd bez możliwości pracy pon-pt, bo masz zdeka wymagające studia...w Warszawie, gdzie mieszkania drogie, a akademika nie dostaniesz, bo rodzice mają za wysokie dochody...) a jeśli chodzi o to co napisał piotrg "Bez powodu by nie grozili...." to wiesz co...pooglądaj sobie wiadomości a dowiesz sie co ludzie potrafią zrobić... nie zamierzam tłumaczyć sytuacji, ale możesz mi wierzyć, że wina leży po stronie ojca..

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)