Strona 17 z 36 PierwszyPierwszy ... 7151617181927 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 161 do 170 z 357
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Przez weekend przeczytałam "Konopielka" Redlińskiego.
    Polecam na poprawienie humoru.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Kto lubi astronomię, ten może sięgnąć po świetną książkę ,właśnie wydaną przez Wydawnictwo Albatros,a napisaną przez brytyjskiego fizyka (pochodzenia hinduskiego)
    Simona Singha pt. Wielki Wybuch,
    czyli o tym jak narodził się nasz Wszechświat.Jestem oszołomiony bogactwem opisu historii zdobywania wiedzy o tym ,kiedy i jak powstał wszechświat,mnóstwem epizodów z dramatycznej walki o zdobycie dowodów obserwacyjnych na rzecz hipotezy początku gwiazd i ich skupisk(galaktyk).Fascynująca książka o narodzinach wszechświata, a nawet o jego hipotetycznym końcu (gorącym kolapsie lub wystygnięciu w nieskończonej przestrzeni).

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Buddyzm i nowa fizyka

Chciałem się już wcześniej podzielić z Wami wrażeniami z lektury nowej książki Wydawnictwa Jacka Santorskiego, ale zawsze mi coś „obiektywnego „ przeszkadzało w spełnieniu tej chęci.
    Lepiej jednak później ,niż wcale ,gdyż biały tomik zatytułowany:
    „Nowa fizyka i kosmologia – rozmowy z Dalajlamą”
    może dać każdemu, spory ładunek treści do rozmyślań nad możliwością połączenia mistycznej mądrości Dalekiego Wschodu z matematyczno-technicznym racjonalizmem Zachodu.
    Książka jest zapisem rozmów i dyskusji ,jakie prowadzili ze sobą u stóp Himalajów : Dalajlama i grupa buddyjskich filozofów, z europejskimi fizykami i astrofizykami.
    Ci ostatni, dali popis znakomitej popularyzacji najnowszych frontów badań nauki Zachodu (splątania kwantowego, interpretacji funkcji falowej Schroedingera, hipotezy ekspandującego wszechświata i istnienia multiwszechświata ,to jest ansamblu równoległych wszechświatów),zresztą nic w tym dziwnego, gdyż taki np. Anton Zeilinger, to pierwszy garnitur światowej fizyki.
    Natomiast , ci pierwsi pokazali, jak filozofia buddyzmu tybetańskiego może pomóc kulturze Zachodu ,zrozumieć poznawcze znaczenie ich własnych badań i odkryć w dziedzinie mikro- i megakosmosu.
    Może się mylę ,ale odniosłem wrażenie, że buddyści bardziej analitycznie podchodzą do filozofii przyrody powstającej na kanwie współczesnej nauki Zachodu ,aniżeli europejscy twórcy tej nauki.
    W wielu miejscach tekstu, można zobaczyć ,jak buddyści wraz ze swym przywódcą duchowym, pomagają- tym z Zachodu- bardziej głęboko wniknąć w tajemnice czasu, przestrzeni i doświadczeń egzystencjalnych człowieka tworzącego naukę i technikę.
    Udział Dalajlamy, w tym pasjonującym spotkaniu dwóch kultur, to wielka uczta dla takiego czytelnika jak ja, który marzył o praktykach jogi i doświadczeniu buddyzmu w aśramie u podnóża Himalajów, i –jak dotąd ,niestety- na marzeniach zmuszony był (okolicznościami życia) poprzestać. jl.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Harlan Coben

Tym, ktrzy polubili Dan Browna, polecam Harlan'a Coben'a. Ostatnio pochonem 3 jego ksiki... oczywicie tytuw nie pamitam

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Czy jest Bóg,czy Go nie ma?

Prawie równocześnie ukazały się trzy książki .
    Prawdziwa uczta dla tych ,których nęka problem sformułowany w tytule tego postu.
    Pierwszą, miesiąc temu, wydał PIW w znanej serii „plus –minus nieskończoność”. Jest to tłumaczenie pracy zbiorowej pod tytułem: „Czy przed Wielkim Wybuchem był Bóg”, jaka się ukazała w Niemczech w roku 2004.
    Światowej sławy przyrodnicy dyskutują z teologami, na temat czy istnieje konflikt poznawczy pomiędzy religią (głównie chrześcijaństwem), a współczesnymi naukami (zwłaszcza astronomią, fizyką i biologią).Oczywiście głębszy podział w tej dyskusji to :ateiści i wierzący. Tekst jest wzorcowo obiektywny: tutaj nie ma polemiki dla polemiki.
    Druga książka ,to tłumaczenie z angielskiego ,słynnej już pracy wybitnego biologa R.Dawkinsa pod tytułem „Bóg urojony”. Autor, wojujący ateista, gwałtownie i uporczywie zwalczający obecność religii i kościołów w życiu człowieka, tłumaczy istnienie wiary w Boga defektem strukturalnym mózgu ludzkiego i ma nadzieję na ratunek ze strony neurobioogii i neurochirurgii...
    Równocześnie z tekstem Dawkinsa, krakowskie wydawnictwo WAM rzuciło do księgarń świetną odpowiedź temu autorowi ,pt. „Bóg nie jest urojony-Złudzenie Dawkinsa”, napisaną przez oksfordczyków ; A.McGrath i J.Collicutt-McGrath,którzy bezlitośnie –ale jednocześnie z angielskim humorem -obalają wszystkie tezy Dawkinsa!
    Słowem ,na czas wakacyjny, dla pożeraczy medium Gutenberga wspaniały zestaw dań! Czy możliwa jest dyskusja na naszym forum na ten temat? Oczywiście, po ich wczesniejszym "spożyciu".

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Jeleszcz dziękuję za informacje. "Nowa fizyka i kosmologia: rozmowy z Dalajlamą" lądują w koszyku

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał Durden Zobacz post
    Jeleszcz dzikuj za informacje. "Nowa fizyka i kosmologia: rozmowy z Dalajlam" lduj w koszyku
    Bardzo si ciesz ,gdy spotykam 'bratni dusz" ze stowarzyszenia,ktre powoli znika z tego "kta" czasoprzestrzeni.Pozdrawiam.jl.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Dawkins też nie daje mi spokoju ( dodany do koszyka hehe...dla równowagi razem ze Złudzeniem)
    "Pożeracze medium Gutenberga" mają piętna wypalone w sercach nie na czole. Nie znikną, choć wydają się mało widoczni ...
    Pozdrawiam

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

"Atakuję Boga, wszystkich bogów, wszystko, cokolwiek nadnaturalnego, gdziekolwiek i kiedykolwiek zostało wynalezione" - deklaruje słynny biolog Richard Dawkins w książce "Bóg urojony" która właśnie ukazała się po polsku. Jej lektura na pewno nie pozostawi nikogo obojętnym wobec wiary.

Wirus Wiary

Początkujący
    Siła Reputacji
    0

Dzień dobry,
    Jestem tu zupełnie nowy i zajrzałem w kwestii technicznej, ale przeczytawszy ten temat nie mogłem się powstrzymać...
    Ponieważ widzę, że mało w tym wątku klasyki polecę wam bardzo starą książkę (a raczej całą serię) dostępną w każdej chyba bibliotece, choć niezbyt często wypożyczaną. Jest to książką o której mogę powiedzieć z czystym sumieniem, iż nigdy wcześniej i nigdy później nie spotkałem już dzieła (a czytałem niejedno), które byłoby do tego porównywalne.
    Tych wszystkich, których nie przeraża klasyka, kilka tysięcy stron (licząc wszystkie tomy) i miejscami trochę archaiczny, ale piękny język polecam dzieło M. Prousta „W poszukiwaniu straconego czasu”.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)