Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

problem z ortografią w sieci

To bardzo irytujace. Niektórzy zrobili sobie z tego znak rozpoznawczy jak niejaki jaś smietana z forum onetu (bes sęsu). Ale gorsze jest jednak to, że ludzie naprawdę nie znają pisowni i sadzą błąd na błędzie. Anonimowość na forach sprawia, że nawet nie sprawdzą tego co piszą (ciekawe czy też nie sprawdzają po napisaniu np. CV). Była kiedyś w necie akcja stop bykom, ale chyba jakoś to ucichło. Może zainicjować kolejną? Wpisujcie swoje pomysły na walkę z bykami w sieci

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

ja wszystkich znajomych zawsze upominam jak napiszą coś z błędem ( i tego samego oczekuje od nich, nikt nie jest nieomylny )

ta fatalna ortografia na onecie jest zgubna, czasem jak poczytam kilka komentarzy, to sam już nie wiem jak sie dane słowo pisze...
    automatyczne sprawdzanie pisowni w Firefoksie i Kadu znacznie ułatwia bezbłędne pisanie.
    na forum mojego roku, gdzie jestem moderatorem, panuje taka zasada: jak user napisze coś z błędem mod poprawia dany post: błędny wyraz zostaje napisany największą możliwą czcionką, pogrubioną, w kolorze czerwonym niech sie user wstydzi i poprawia za notorycznie błędną ortografię są ostrzeżęnia - i musze powiedzieć, że dzięki temu forum trzyma poziom.

chociaż to forum też trzyma poziom i bez takich akcji

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał stilgar Zobacz post
    na forum mojego roku, gdzie jestem moderatorem, panuje taka zasada: jak user napisze coś z błędem mod poprawia dany post: błędny wyraz zostaje napisany największą możliwą czcionką, pogrubioną, w kolorze czerwonym niech sie user wstydzi i poprawia za notorycznie błędną ortografię są ostrzeżęnia - i musze powiedzieć, że dzięki temu forum trzyma poziom.
    Nie podoba mi się taka forma wytykania błędów. Wszystkim się zdarzają ortografy, ale nie wierzę by na forach typu FI ktoś je robił celowo. Zdarzają się też userzy z dyslecją i za swoje pomyłki maja być w ten sposób wytykani? dla mnie to jest poniżające.

Poziom forum niewiele zależy od poprawnej polszczyzny, w/g mnie to najbardziej liczy się to co dany user ma do powiedzenia w danym temacie i jeśli wypowiedź będzie swiadcząca o wiedzy usera, wnosząca coś na forum, to takie "wytknięcie" błędu zniechęci go do dalszych komentarzy i wówczas poziom forum spadnie bo straci kogoś kto z sensem sie wypowiada.

Jestem zwolennikiem zwrócenia uwagi na priv o błędach. Sama dostałam na tym forum taką uwagę, podziekowałam, przeprosiłam i błąd poprawiłam. Dwie osoby dostały też ode mnie uwagę na priv o popełnionych błedach, postąpiły podobnie jak ja.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Często po ortografii można poznać wiek danej osoby Dyslektyków nie jest tak wielu, a jak ktoś pisze z błędami, zdania nie mające żadnego sensu, wyszydza innych itd. to z góry wiadomo z kim się rozmawia.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Nie podoba mi się taka forma wytykania błędów
    Błędy trzeba wyłapywać. Już teraz wiele forów (także u konkurencji) prowadzi zażarte dyskusje o obniżeniu się poziomu miejsca spotkań. Często zaczynało się od pobłażliwości dla "CsHeŚć PrRrOgRaM mI nHe dShiAuA sO rObiS bUsHaKi pA :*:*:*:**", potem "cze ziommi nie dziala bo poszedlem i wlaczylem a jak to zrobilem to mi sie przelonczylo i wtedy to przestalo dzialac ziomale pomuszcie bo jezd inaszej i mi to nie diala i nie wiem co robic ziomki jestescie de best pozdro"

Wiesz co było? Moderatorzy zaczęli przymykać oczy, napatoczyło się dzieci neostrady. Osoby wnoszące coś do forum zaczęły się skupiać na poprawianiu innych, lub przestały całkowicie odpowiadać. W tym momencie weszli moderatorzy, którzy zaczęli upominać osoby upominające - rozpętały się wojny, wzajemne oskarżenia, poleciały bany, część osób sama odeszła.
    Wypominanie błędów nie służy "dowalę mu, bo mam na to ochotę". Wyłapywanie ich i reakcja wszystkich ma swoje cele, jak na przykład utrzymanie poziomu forum. Nie chciałbym nigdy, by kiedykolwiek to forum podzieliło losy pozostałych, i po prostu zaczęło funkcjonować jako czat-z-wiecznym-logowaniem dla niedorobionych nastolatków.

To co sama przeszłaś na początku dało Ci obraz społeczności - stawiłaś czoło, ale zgodziłaś się wejść i zaakceptować panujące TU warunki. Nie musiałaś, a jednak spodobało Ci się (mam nadzieję ), zostałaś i sama całkiem nieźle tworzysz teraz to miejsce.

No ale wracając, bo mi się "odbiegnęło" :razz: Wypominanie na tamtym forum przez "wielkie czerwone" jest całkiem ciekawym sposobem. Słowo tak razi po oczach, że nie tylko autor błędu zwróci na nie uwagę, ale i pozostali zakodują sobie poprawną pisownię. Nie istnieje coś takiego jak "90% społeczeństwa ma dysklektyzm". Im się po prostu nie chce. Jeśli im się nie będzie chciało, nam się nie będzie chciało to (cytując pewnego pewnego wybitnego "polityka"): "nie będzie niczego".

BARDZO mi się podoba to, że tu panują reguły, za którymi stają wszyscy murem. Cieszę się, że potrafimy trzymać poziom. O upominaniu na PW już było w innych tematach ("80% nowych w ogóle nie wie, że istnieje coś takiego jak PW", "inni kodują zasady forum", "inni szkolą swoją ortografię na bieżąco" itp). I fakt - ortografy się zdarzają - nikt nie jest nieomylny. Ale nie, jeśli powstają zdania jak wyżej w mojej wypowiedzi, do tego nafaszerowane zestawem "Emotikony ADHD Pack ver 6.50". Dzięki tolerowaniu czegoś takiego padają największe fora, jak te onetowskie. Przez to powstają dylematy jak w wątku o "gniciu internetu".

Jeśli ktoś się z sensem wypowiada, to znaczy że myśli i będzie potrafił spojrzeć konstruktywnie na swoje błędy. Jeśli ktoś napisze na powitanie "przepraszam, ale jestem dyslektykiem" - od razu będzie inaczej traktowany. Ale nie na Boga "chesć jezdem karolshia :***" o_glowie:

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

RRybak
    Włapywanie błędów TAK, ale wytykanie błędów nie musi być takie rażące jak przedstawił to stilgar, mówię o ortografach bo pismo pokemonowe czy typu "posdruffka i bussiolki" to inny rodzaj błędu i takie kaleczenie języka polskiego, bądź pismo pokemonowe tępić należy wszelkimi sposobami.
    Odrobina szacunku dla usera, nawet od admina należy sie każdemu forumowiczowi, piszącemu z błędami również.

Wracając do moich początków na forum to mówiąc w skrócie, dostosowałam się do rozmówcy, nie zastanawiałeś sie dlaczego do Ciebie pisałam z polskimi fontami a do innych bez?
    Niektórzy do dziś mają alergię na Selenę od tamtego wątku.
    Wyjaśnienie dlaczego Selena została na FI do dziś znajdziesz pod tym adresem.

http://forum.di.com.pl/showthread.php?t=4808&page=3

ps. to się adminom podlizałeś a nie posądzałam Cię o wazeliniarstwo. :nanana:

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

nie zastanawiałeś sie dlaczego do Ciebie pisałam z polskimi fontami a do innych bez?
    Dobra, dobra - na złość babci odmrożę sobie uszy

to się adminom podlizałeś a nie posądzałam Cię o wazeliniarstwo
    No to żeś mi pojechała :razz: Tylko, że nie wiem za co. Jeśli już, to pochwaliłem (podlizałem się :ksiadz: ) przebywających tu ludzi za to co robią. W TYM TAKŻE SIEBIE, więc nie myśl sobie, że ja tak samarytarnie pozbawiłbym się egoistycznego wątku podkreślającego moją wspaniałoegzystencjalność ;-)

A tak poza bredzeniem, to admini się tu agresywnie nie wtrącają (chwała im za to), więc nie ma komu smarować :razz: Nie bądź :czarownica:

;-)

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał RRybak Zobacz post
    Dobra, dobra - na złość babci odmrożę sobie uszy

No to żeś mi pojechała :razz: Tylko, że nie wiem za co.
    A tak poza bredzeniem, to admini się tu agresywnie nie wtrącają (chwała im za to), więc nie ma komu smarować :razz: Nie bądź :czarownica:

Za Twoje podejście do problemu Seleny z pierwszego postu. oklony:
    Zołza Selena i tak Cię lubi i darzy szacunkiem.

Odnośnie adminów tego forum to może się "agresywnie nie wtrącają", ale wydaje mi się ze oko mają nad wszystkim.

Zaawansowany uczestnik redaktor DI
    admin
    Siła Reputacji
    10

Zgadzam się w tej kwestii z Seleną - błędy każdemu się zdarzają i na początku powinno się ich sprawę rozwiązywać na możliwie najbardziej prywatnym, polubownym gruncie. W swoich wypowiedziach udowadniacie, że błędy ortograficzne to sprawa istotna i bardzo pobudza emocje - dlatego IMHO nie ma co dolewać oliwy do ognia.

Warto też rozróżniać błędy od "pisanego slangu", że tak sobie pozwolę go nazwać. Ten ostatni już trudniej zaakceptować, gdyż bardzo utrudnia on komunikację. Co więcej, osoby stosujące taki język robią to świadomie, dlatego też stosowanie wobec nich zasad takich samych, jak w przypadku osób, które sporadycznie, bądź w wyniku niedostatecznej wiedzy popełniają błędy mija się z celem. W tym przypadku również z Wami się zgadzam, że takie świadome, można nawet zaryzykować stwierdzenie, że celowe niedostosowanie się do zasad panujących w danym miejscu publicznym powinno traktować się już inaczej.

Oczywiście "inne zasady" nie oznaczają przyzwolenia na zaszczucie takiego dzieciaka przez grupę super ortograficznie piszących. Także i w tym przypadku nie zaszkodzi najpierw wysłać PW, ale zrozumiałe jest także wyrażane w różny sposób zdenerwowanie tych, którzy chcą pomóc, nawiązać dialog, a nie bardzo potrafią zrozumieć o co nowemu przybyszowi chodzi :

To forum nie jest święte i jakiś czas temu też zdarzały się nieprzyjemne sytuacje, których nie tylko dopuszczali się "piszący inaczej". Także zachowanie piszących poprawnie wobec tych używających "nowomowy" czasami przekraczało pewne granice. Po kilku zmianach jest jednak IMHO całkiem sympatycznie od tego czasu. Nie widać też zbyt wielu postów, które raziłyby oczy użytkowników FI, a to dzięki dyskretnej ale skutecznej pracy Moderatora Macola.
    W sprawach forum uderzajcie do moderatorów, proszę. W sprawach DI korzystajcie z formularza na stronie Hidden Content . Dzięki.

Zaawansowany uczestnik moderator
    Siła Reputacji
    0

Zdarzają się też userzy z dyslecją i za swoje pomyłki maja być w ten sposób wytykani?
    Jak już to z dysleksją
    To niech zainstalują Fx, albo wkleją tekst do jakiegoś edytora z korektą...

Jeśli ktoś napisze na powitanie "przepraszam, ale jestem dyslektykiem"
    Sam mam papier na dysleksje (choć ostatnio coraz bardziej wątpię w jego prawdziwość), ale jak widzę że ktoś tłumaczy swoje błędy tym, ze jest dyslektykiem, to zaczynam na niego patrzeć jak na lenia, któremu w najgorszym wypadku nie chce się nacisnąć ctrl+a, ctrl+c, ctrl+v. Rozumiem, nawet fx, word, czy writer popełni błąd, co zresztą pewnie nawet da się znaleźć w moich postach... ale bez przesady.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)