Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 76
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Kto powiedział, że na słowo "Religia" mają monopol katolicy? Tytuł przedmiotu powinien być "Religia katolicka" albo chrześcijańska. Teraz, równie dobrze na religi możemy się uczyć o innych wyznaniach, Prawda? :-)

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

A ja się cieszę tą decyzją. Po co są te lekcje w szkole skoro nie są na równi traktowane? W naszym kraju i tak ponad 90% osób jest katolikami, więc problemu im to nie sprawi, a ci co nie chcą przecież nie muszą chodzić.
    I jestem rozradowany, że wy wszyscy fanatyczni pseudo ateiści macie kolejny problem

Zaawansowany uczestnik redaktor DI
    admin
    Siła Reputacji
    10

Cytat Napisał Jedi Zobacz post
    I jestem rozradowany, że wy wszyscy fanatyczni pseudo ateiści macie kolejny problem
    Twoje zadowolenie Jedi, a także określenia, jakich używasz na tych, którzy mają inny pogląd na życie, wskazuje tylko i wyłącznie na Twój fanatyzm...

Ci, którym ten pomysł nie przypadł do gustu po prostu nie chcą być nachalnie atakowani jakąkolwiek religią i gusłami w życiu społecznym i nie obawiają się tego mówić głośno, co akurat Ciebie boli - i stanowi to kolejny dowód na to, co nauczanie religii - przynajmniej w Polsce - robi ze światopoglądem i tolerancją ludzi... Czy takie są cele Waszych bogów i ich ziemskich przedstawicieli...?
    W sprawach forum uderzajcie do moderatorów, proszę. W sprawach DI korzystajcie z formularza na stronie Hidden Content . Dzięki.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał macol Zobacz post
    No wanie w tym problem. Ca moj opinia na ten temat zawiera si w pocie RRybak'a.
    Cytowane moje zdanie jest wyrwane z kontekstu.

Dla jasnoci dodam, ze kiedy religia bya po lekcjach w szkole, w salkach katechetycznych, bd w kociele i w/g nadal tak by powinno, ale skoro trafia do szk to powinna by przedmiotem takim jak inne dla tych, ktrzy na religi uczszczaj.

Cytat Napisał Jedi Zobacz post
    Masz monopol na nie bycie katolikiem?

O ile oceny w liceum dla mnie są dwie "ndst" lub powyżej, bo i tak w rekrutacji na studia nikt na nie nie spojrzy, o tyle z gimnazjum do szkoły ponadgimnazjalnej są punkty za pasek. Uczniowie mogą dostać propozycję od katechety "ty siedzisz na lekcji i słuchasz, ja ci daję 5 za darmo". Dość korzystna "wymiana", uczeń podciąga średnią, a katecheta dociera do jeszcze jednej zbłąkanej owieczki.

Ja sam w liceum na religię nie chodzę, przez co w tym roku miałem 2 okienka tygodniowo (od tego tygodnia obowiązuje nowy plan w którym siedzę "tylko" 1 okienko tygodniowo).

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Jedi - skąd Ty wytrzasnąłeś, że 90% Polaków jest katolikami? :big_smile:
    To znaczy, że teoretycznie 9 osób na 10, z których znam uznawało by władzę zwierzchnią Kościoła i z radością podchodziłoby do tych wszystkich wprowadzanych bzdetów No to ciekawe, bo może 3 osoby na 10, które znam przyznają się otwarcie, do bezwzględnego poparcia Kościoła i - co najciekawsze - nie robią tego w sposób fanatyczny - wiedzą gdzie jest granica "praw Bożych", a gdzie zaczyna się "IV Inkwizycja IV RP". Może gdybyś ujął to "90% polaków jest wierzących, lub nawet chrześcijanami", to byłbym się w stanie nad tym zastanowić.

Seleno, chyba nie pamiętasz jakie były jazdy i protesty w czasie wprowadzania religii do szkół. To, że wieszanie krzyży w każdej klasie graniczyło ze szczytem absurdu i obrażało ludzi innej wiary. Nikt się nie pytał nas (obywateli) wtedy (tak jak teraz), czy chcemy religii jako przedmiotu nauczania - po prostu czarni wcisnęli to do szkoły i już. Nawet jeśli już jest to przedmiot, to powinien być przedmiotem dodatkowym i w tym kontekście ZAWSZE, ale to ZAWSZE dzieci/młodzież powinny mieć WYBÓR między religią, a np. etyką. Ocenianie kogoś z wiary na podstawie pisma w zeszycie jest żałosne i nie wierzę, że się ze mną nie zgodzisz. Wiara jest sprawą indywidualną każdego człowieka i nie podlega i nigdy nie powinna podlegać jakiejkolwiek ocenie. Wierzysz w Boga miernie, dostatecznie, czy może na -4? Nie tędy droga.

Forsowanie takich rozwiązań to sztuczne ZMUSZANIE ludzi do wiary - a w tym momencie - wybacz, ale Z WIARĄ to już nie ma nic wspólnego. Przez takie bzdety jakie proponują nasi ukochani "na górze" ludzie pokroju Jedi mogą śmiało myśleć, ze "katolicyzm to potęga i w tym kraju jest nas aż 90%" :grin:
    Szkoda, że większość z nich zwyczajnie pójdzie na taką lekcję, żeby po prostu "odp... 45minut" i może podnieść sobie średnią. Z nauki wiary nie ma tu NICZEGO, tak samo jak z prawnych i obiektywnych możliwości oceny tego.

Dlatego też uważam końcowy pomysł za co najmniej poroniony.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Ehh, lekcja religii to w 40 % plastyka (jakieś rysowanie), 40 % kucie modlitw i wierszyków na pamięć i 20 % lania wody na sprawdzianach. Co do średniej - niektóre szkoły, które przemyślały dobrze system rekrutacji nie biorą pod uwagę ocen z przedmiotów typu ef, plastyka, muzyka. Zobaczcie na system oceniania Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu (fragment):
    1.liczbowo określona ocena z języka polskiego x 2
    2.liczbowo określona ocena z obowiązkowego języka obcego x 2
    3.liczbowo określona ocena z matematyki x 2
    4.liczbowo określona ocena z informatyki x 2
    5.liczbowo określona średnia ocen (zaokrąglona do dwóch miejsc po przecinku) z sześciu przedmiotów ogólnokształcących, tj: historii, wos, biologii, geografii, fizyki i astronomii, chemii x 2)
    BTW, będę się musiał od nowego semestru baaardziej starać...

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

RRybak chyba nie do końca sie rozumiemy.

Powiedzmy że nie wiem "jakie były jazdy i protesty w czasie wprowadzania religii do szkół", ale stało sie i te lekcje są w szkole a nie w kościele czy salkach katechetycznych gdzie ich miejsce i jeśli już są to niech to będą lekcje takie jak inne. Program nauczania powinien być rozszerzony np właczając w to częściowo etykę, niech będą to lekcje na których mówi sie nie tylko o miłości do Jezusa ale również o miłości do bliźnich. Utarło się że na religii gra się w karty czy puszcza papierowe samolociki. To taka ma wyglądać lekcja? zdecydowanie nie. Oceny maja być adekwatne do wiedzy ucznia a wówczas to normalne że powinna wliczać się do średniej ocen.
    Póki co cieszą sie słabsi uczniowie, którym podskoczy średnia ocen.
    Religia jest poniekąd przedmiotem dodatkowym bo nie jest obowiązkowa, wiele dzieci/młodzieży nie chodzi na te lekcje, a ci co w nich uczestniczą maja z tego korzyść, ale jak juz wspomniałam wcześniej nie jest to sprawiedliwe np dla dzieci innego wyznania.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

..więc - wbrew wcześniejszym sugestiom - tak naprawdę nie popierasz, by był to "przedmiot jak każdy inny", łącznie z istotnością stopnia na świadectwie

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał RRybak Zobacz post
    ..więc - wbrew wcześniejszym sugestiom - tak naprawdę nie popierasz, by był to "przedmiot jak każdy inny", łącznie z istotnością stopnia na świadectwie
    Popieram jeśli religia bedzie taką lekcją jak wyżej napisałam, ale jeśli religia ma wyglądać tak jak to w większości szkół ma miejsce ("totalne olewanie") to jest bez sensu.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)