Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Zmęczone oczy a komputer

Czy to jest tylko mój problem ? - myślę że nie! Co robić w tej sytuacji kiedy w pracy prawie cały czas muszę patrzeć w ekran monitora i .........resztę chyba znacie. A to trwa już lata , czasami wychodząc na zewnątrz muszę adoptować swoje oczy do otoczenia przez kilkanaście minut.:uwaga:

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Proponuję wizytę u okulisty, który przepisze Ci odpowiedni specyfik.
    Ja używam żelu do powiek i pod oczy ze świetlikiem i babką.
    Kupisz go w aptece bez recepty, cena ok 5 złotych.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Staraj sie odwracać co jakiś czas wzrok od ekranu i koncentrować się na jakims dalszym obiekcie.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał jrs Zobacz post
    Staraj sie odwracać co jakiś czas wzrok od ekranu i koncentrować się na jakims dalszym obiekcie.

O tak, masz rację, nawet częste przerwy są wskanane.
    Poza tym zamknięcie oczu na chwilę albo częste mruganie też ponoć pomaga.

Pamiętaj o częstym mruganiu.
    Jeśli możesz, co jakiś czas zamknij oczy choć na minutę.
    Przynajmniej co godzinę oderwij wzrok od komputera, popatrz w dal i skoncentruj się na oddalonych przedmiotach.
    Zatrzymuj wzrok na otaczającej Cię zieleni.
    Co dwie godziny przeprowadź ćwiczenia rozprężające, rozciągające i rozluźniające. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się napięć, ale i pobudzisz krążenie krwi.
    Postaraj się, aby w pomieszczeniu, w którym pracujesz, powietrze nie było suche. Często wietrz pokój, zimą zastosuj nawilżacze.
    Możesz profilaktycznie zastosować "sztuczne łzy" przy pracy z komputerem.
    Ustaw monitor tak, żeby patrzeć na niego z góry.
    Usuń z monitora odblaski i odbicia, które powodują dodatkowe obciążenie dla oczu. Nie stawiaj komputera przy oknie albo naprzeciw niego.
    Ustaw wszystkie parametry obrazu w komputerze w taki sposób, aby tekst był czytelny z odległości 50-70 cm.

Gimnastykuj oczy - kiedy poczujesz, że masz bardzo zmęczone oczy, przerwij na moment swoje zajęcie by choć przez chwilę wykonać następujące ćwiczenie:

popatrz intensywnie na odległy przedmiot,
    potem wpatruj się z bliska szeroko otwartymi oczami w tekst na ekranie,
    następnie znów popatrz w dal.
    Więcej w tym temacie znajdziesz w artykułach rozsianych po internecie.
    Ostatnio edytowane przez wolf ; 25-06-15 o 08:09 Powód: literowka

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Odpowiem ci jako informatyk, czyli człowiek, który spędza kilkanascie godzin dziennie przed monitorem, więc zna problem i jako syn okulisty

1. Kiedy pracuje się przed monitorem oczy rzadziej mrugają, więc wysychają. Możesz więc stosować preparaty sztucznych łez w kroplach lub w żelu.
    Ja używam kropel Lacrimal (polskie, tańsze, ale troche słabej jakości, czasem pomagają lepiej, czasem gorzej) albo PVP-Comod (zagraniczne, o wiele lepsze, ale droższe). Są dostępne w aptece bez recepty.
    2. Odpowiednie ustawienie monitora jest niezbędnie ważne. Jeśli masz monitor LCD, to nie masz tego problemu, ale monitory CRT (kineskopowe) mrugają - więc ważne, aby częstotliwość odświeżania była jak największa - nawet jeśli ty mrugania nie widzisz, oczy to rejestrują i męczą się tym. 85 Hz to minimum, optymalnie to 100-120 Hz, ustaw po prostu największą wartość jaka się da.
    W większości systemów operacyjnych to się ustawia klikając prawym na pulpit->ustawienia->zaawansowane->częstotliwośc odświeżania
    dokładnie nie pamiętam, szukaj to gdzieś tam

Oczywiście ja tylko znam lekarza, sam lekarzem nie jestem, więc najlepiej byłoby pójść do okulisty i się dowiedzieć. Farmaceuta w aptece też może wiele doradzić.

(Ostatnio dostałem jeszcze żel Systane, podobno dobre, ale nie próbowałem)

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał stilgar Zobacz post
    2. Odpowiednie ustawienie monitora jest niezbędnie ważne. Jeśli masz monitor LCD, to nie masz tego problemu, ale monitory CRT (kineskopowe) mrugają - więc ważne, aby częstotliwość odświeżania była jak największa - nawet jeśli ty mrugania nie widzisz, oczy to rejestrują i męczą się tym. 85 Hz to minimum, optymalnie to 100-120 Hz, ustaw po prostu największą wartość jaka się da.
    Taka mała dygresja.
    Nie wiem od czego to zależy, ale na np. mojej uczelni, w kilku salach były takie monitory CRT, że po godzinie pracy miałem oczy tak zmęczone jak po całym dniu opalania się przed moim własnym (też CRT i to z tych tańszych).
    Niby nowe i odświerzanie ustawione miały na max, ale po prostu nie mogłem przy nich dłużej siedzieć. Najdziwniejsze, że inne osoby natomiast nie miały z tym żadnych problemów...

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie jasności i kontrastu (+ temperatury koloru) monitora. Musi być dopasowane do oświetlenia w pomieszczeniu. Generalnie zasada jest taka, że jak trzymasz zadrukowaną kartkę przy monitorze, to czerń i biel na monitorze powinna być maksymalnie możliwie zbliżona do tej na papierze. Oczywiście ze zmianą jasności oświetlenia monitor trzeba na nowo wyregulować.
    Odblaski nie zawsze da się wyeliminować - wtedy można odrobinę zwiększyć jasność - stają się mniej widoczne. Można spróbować zainstalować dodatkowy filtr polaryzacyjny na monitor, jeśli jest to CRT. Istnieją też odpowiednie - polaryzacyjne - okulary do pracy przy komputerze, najlepiej spytać o nie kompetentnego okulisty lub optyka. Nie wiem, czy np. jest sens je stosować przy LCD, czy tylko przy CRT coś dają.
    Monitor powinien być ustawiony tak, żeby jego górna krawędź znajdowała się prosto - horyzontalnie - na linii/na poziomie oczu.

Istnieje powszechna opinia, że monitory LCD są zdrowsze niż CRT, lub że w ogóle są przezdrowe. Bo CRT to jest ogromna żarówka, a LCD nie. NIE JEST TO PRAWDA! Prawda jest taka, że to świeci i to świeci. CRT to wielka żarówa, zaś LCD to wielka świetlówka. Zawsze powtarzano, że światło jarzeniowe jest mniej zdrowe niż zwykłe, żarowe!
    Zaletą LCD jest brak promieniowania E-M, ale w aktualnie produkowanych CRT też jest ono minimalne. LCD podobno nie mruga. Też nie jest to prawdą! Tzn. - LCD (napisało mi się "LSD" ), czyli ciekłe kryształy, nie mrugają, ale umieszczona za nimi jarzeniówka mruga! i to mruga raczej z częstotliwością sieci zasilania, czyli 50 Hz. Są panele LCD podświetlane diodami LED, zamiast jarzeniówą, podejrzewam, że są o wiele lepsze, ale są też o wiele droższe.

Generelnie, lepszy dobry CRT, niż byle jaki (=tani, a takie się najczęściej kupuje) LCD. Widzę po sobie po przesiadce, na starym 6-cio letnim CRT 17" mogłem pracować non-stop i 12 godzin bez zmęczenia oczu. Na LCD (wcale nie najgorszym, w niezłym laptopie) nie dałbym rady.

Pogadałbym też z kimś od BHP w firmie - jest ona zobowiązana stworzyć ci bezpieczne i nieszkodliwe warunki pracy.
    A, no i odpowiednia dieta (zdrowa dla oczu) na pewno nie zaszkodzi.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Skąd ja to znam. Codziennie po całych dniach wgapiam się w okienko, a wieczorem zaczerwienione i suche oczy.
    Po wizycie u okulisty mam okulary do kompa i łykam maxivision. Poprawa? Zobaczymy. :P

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

no, ja pracuje przy kompie, wiec to tez i moj problem. masci , kropelki, odpoczywanie itp. i wieczny kret! ale o dziwo wady wzroku ni emam, ale wzrok mi sie pogorszył z przemeczenia oczu! mgła, brak ostrości. itp. Jakie masz te okulary. Jakies antyrefleksy, pewnie? Ja tez musze zrobić. Popatrze w esilorze, ponoc dobry zaklad.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

jedyna dobra ochrona oczu przed monitorem to szkla z powloka antyrefleksyjna, filtrem uv, inne metody raczej zmniejszaja co najwyzej bol oczu, ale nie chronia. dlateog filtry przede wszystkim

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)