Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 77
    Uczestnik Forum
    Siła Reputacji
    0
    Cytat Napisał RomanPiroman Zobacz post
    Ale widze ze nie zrozumiales. Jeszcze raz i powoli. Torebki jakie wyrzucas nie maja wiekszego wplywu na srodowisko a komutery maja. Tylko ze bez komuterow okazalo by sie ze zyjemy w jaskini.
    Zrozumiaam. Przyjam do wiadomoci i zgadzam si z Tob, ale... w dzisiejszym wiecie ycie bez kompa jest trudne i komputerw nie da si wyeliminowa lub zastpi czym innym. Torebki owszem. I nie zgodz si, e takie torebki nie maj wpywu na rodowisko - przykryj tak torb kawaek ziemi a po dwch tygodniach bdzie tam pustynia. Problem z foliwkami jest taki, e si ich nie utylizuje a miejsc do skadowania powoli ju brak. Za kilka lat problem plastikowych odpadw bdzie ogromnym problemem i prdzej czy pniej trzeba bdzie jako go rozwiza.

Cytat Napisał RomanPiroman Zobacz post
    Pozatym co z tego ze papierowe sie rozkladaja szybciej?
    za rok beda protestowac obroncy drzew i lasoww w amazoni bo sie z drzew robia torebki na zakupy a pisac te glupoty beda sprzed komuterow.
    Papierwki mona z makulatury robi.
    Poza tym jak drzew zabraknie to nikt gupot sprzed komputera pisa nie bdzie, bo zabraknie i tlenu, wic problem sam si rozwie

Cytat Napisał Rennard Zobacz post
    Wierzysz w to ?
    Ja tam bym powiedzia e bdzie dodatkowa kasa, ktra bdzie miaa szlachetn nazw 'do utylizacji plastikowych mieci', i pjdzie do czyjej kieszeni.
    Wierz, e tak nie bdzie. Na razie innego wyboru nie mam

Obserwator
    Siła Reputacji
    0
    Cytat Napisał caruso Zobacz post
    Wierzę, że tak nie będzie. Na razie innego wyboru nie mam
    Ależ oczywiście że masz ! Ja np. jestem pesymistą i nie wierzę że będzie inaczaj niż pisał Rennard.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0
    Torebki owszem. I nie zgodzę się, że takie torebki nie mają wpływu na środowisko - przykryj taką torbą kawałek ziemi a po dwóch tygodniach będzie tam pustynia.
    Leży taka jedna zaczepiona o leżącą gałąź u mnie na trawniku. Jakoś nie widzę pustyni. Na czym opierasz swe dane?

Za kilka lat problem plastikowych odpadów będzie ogromnym problemem i prędzej czy później trzeba będzie jakoś go rozwiązać.
    To się go rozwiąże jak będzie potrzeba, która matką wynalazków jest.

2. Wydaje mi się, że w USA zarówno torebki plastikowe jak i papierowe są odpłatne. Jak najbardziej jestem za tym, żeby wprowadzić odpłatność i u nas. Bo wtedy:
    Nie jest tak, reklamówki w stanach są darmowe, choć nie dam głowy, że wszędzie. Przynajmniej w NYC nie spostrzegłem, by ktoś za nie płacił i kazał płacić.

Nie jestem przeciwnikiem toreb papierowych, ale nie zmuszajmy by było jak w Łodzi, że tylko one. Nie raz, nie dwa widziałem jak pękały takie torby rozsypując zawartość wokoło. Mi samemu się to zresztą zdarzyło, kiedy nawet torba nie była specjalnie ciężka.

Jak już pisałem wyżej, przeciwnikiem papierowych nie jestem, ale jestem całym sercem przeciw zmuszaniu kogokolwiek do używania ich. Ja jestem zwolennikiem foliowych, są po prostu praktyczniejsze, lecz jeśli ktoś chce używać papierowych - proszę bardzo. Byleby tylko mnie nie zmuszał.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0
    Ale nie chodzi Ci chyba o te cienkie "zrywki" które wiele nie udźwigną? A których wala się pełno po miejskich uliczkach nie wspominając już o terenach przymarketowych. Zgadzam się, że zakazywanie i nakazywanie odnoszą zawsze przeciwstawne wyniki. Nikogo na siłę nie przekonamy do bardziej ekologicznego zachowania. Może wyjściem z sytuacji, jest odpowiednio ukierunkowana kampania edukacyjno promocyjna. Pamiętajmy także, że plastik to nie tylko reklamówki... :/

Obserwator
    Siła Reputacji
    0
    Prawo wyboru każdy mieć powinien.
    W końcu czasem potrzeba w domu nawet tej nieszczęsnej foliowej siatki. Ilu z was pakowało w tym roku na wyjazd emulsję z filtrem do woreczków/siatek?
    Jednak bardzo dobrym rozwiązaniem będzie pobieranie opłat za torby. Nie chodzi tu wcale o zbieranie pieniędzy na utylizację śmieci. Chodzi o efekt psychologiczny, bo jak człowiek będzie musiał za coś zapłacić, to może wzbudzi to w nim jakąś małą refleksję, a może okaże się sknerą i będzie nosił swoją torbę?
    Opłaty powinny być pobierane od każdej torby: niech będą trochę większe za "plastiki", trochę mniejsze za papierowe. Bo prawdą jest, jak ktoś wcześniej wspomniał, że torby papierowe skądś muszą się wziąć - z lasu! Nawet jeśli w międzyczasie były makulaturą.

Jednak biedny klient nie powinien ponosić nagle całej odpowiedzialności za chronienie środowiska. Niech nie będzie zmuszony do biegania i szukania nagle torby czy plecaka specjalnie na zakupy. Sklepy muszą zadbać o alternatywę i mieć przygotowane torby wielorazowego użytku.

Na koniec chciałbym się zgodzić z przedmówcami, którzy proponują kampanie na rzecz segregacji śmieci, bo to też sposób poradzenia sobie z foliówkami - niech zostaną "odłożone na bok", aby łatwiej je było przetworzyć!

D.

-----

ps. Przywiozłem z tegorocznych wakacji zdjęcie, które pasuje do tematu. Przyjrzyjcie się, a zobaczycie wzgórze porośnięte foliówkami. To jest właśnie coś, czego chciałbym uniknąć.
    http://www.home.umk.pl/~doderic/maro...s/PICT0496.JPG
    (uwaga: 1,5MB)

Obserwator
    Siła Reputacji
    0
    Faktycznie zdjęcie dobrze odwierciedla tematykę problemu. Mam jeszcze takie pytanie ile osób korzystających z reklamówek wyrzuca je później do odpowiedniego pojemnika? Wszak wziąść ze sklepu to raz, a co się z nią dzieje później to dwa?
    Będąc już przy problemie ekologicznym pytam, co sądzicie o przepisie według którego to obowiązkiem konsumenta jest odpowiednie składowanie starych śmieci elektronicznych? Jak do tej sprawy się ustosunkujecie?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0
    ja reklamówek foliowych nie wyrzucam - mam w domu specjalną szufladę, do której je po prostu chowam - potem przydają się do różnych innych rzeczy - poza oczywistymi użyciami, jak pakowanie czegoś do nich, przydają się przy malowaniu, klejeniu, przenoszeniu w nich brudnych rzeczy, czasem używam ich jako worka na śmieci... to, że te torebki sie nazywają jednorazowymi, nie znaczy, że nie dają się wielokrotnie wykorzystać

Obserwator
    Siła Reputacji
    0
    Cytat Napisał warzywko Zobacz post
    Będąc już przy problemie ekologicznym pytam, co sądzicie o przepisie według którego to obowiązkiem konsumenta jest odpowiednie składowanie starych śmieci elektronicznych? Jak do tej sprawy się ustosunkujecie?
    W czasach, kiedy co pół roku wychodzi nowa karta graficzna, co roku wymienia się komórkę, itd. powiedział bym, że konsument ma... "problem".
    Chyba, żeby połączyć to z obowiązkiem nałożonym na producentów sprzętu do jego odbierania i właściwej utylizacji. Wtedy dostajemy prawidłowy model: konsument jest zobowiązany zatroszczyć się o sprzęt i oddać go do producenta, zamiast wyrzucać na śmietnik.
    Tylko jak ukarać osoby nadal wyrzucające stare komórki i inny sprzęt? Chyba, żeby przyjąć w Polsce model "Wielki Brat" i nakazać rejestrację wszystkich numerów seryjnych, imei, itp.
    Przy okazji rejestracji policja sprawdzi oczywiście wszystkie dyski

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0
    co pół roku wychodzi nowa karta graficzna, co roku wymienia się komórkę
    Ja akurat takie rzeczy wymieniam raz na 5-6 lat. I naprawdę, na taki paroletni sprzęt znajdzie się jeszcze amator, nie trzeba go wyrzucać.
    Generalnie w Polsce nie wywala się sprawnego sprzętu na śmietnik, choć oczywiście, słyszałem o lecących do kosza kompach, które kto inny wziął by z pocałowaniem ręki.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0
    To, że długo na takim śmietnisku nie leżą to nie rozwiązuje problemu. Poza tym ustawa, określa czego nie wolno wyrzucać na śmietnik i nie tyczy się to tylko kart graficznych czy monitorów, ale np. lodówki, świetlówki itp.
    Obowiązek spoczywający na konsumencie jest taki, że ma on oddać taki zużyty sprzęt w specjalnym punkcie. Albo w przypadku wymiany starego na nowy obowiązek przejęcia takiego "grata" spoczywa na sklepie w którym dokonujemy zakupu.

Nie wskazane jest także samodzielne rozbrajanie takich sprzętów, ale to tyczy się tzw. majsterkowiczów, którym wszystko może się przydać.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)