Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    Obserwator
    Dołączył
    February 07
    Postów
    1,343
    Siła Reputacji
    0


    Twoja ocena: Yes No

    Fiskus na weselu

    Prezenty ślubne, tak jak każda darowizna podlegają opodatkowaniu. Jeśli zatem wasi goście będą bardzo hojni, po weselu powinniście zgłosić się do Urzędu Skarbowego.
    http://slub.onet.pl/1358526,organizacja_artykul.html


    W ubiegłym roku byłam na dwóch weselach, młodzi w prezencie dostali nie jedną kopertę z pewną sumą pieniedzy.
    Z tego co wiem to młodzi małżonkowie nie zgłaszali do Urzędu Skarbowego darowizny w postaci prezentów ślubnych.

    Czy mogą być ukarani, jeśli fiskus domaca się ich nieopodaktowanego dochodu?

  2. #2
    Obserwator
    Dołączył
    April 07
    Postów
    336
    Siła Reputacji
    0


    Twoja ocena: Yes No

    Na początek:
    Nie jestem prawnikiem - ja tylko czytam i próbuję wyciągać wnioski, ale mogę się mylić.

    Do rzeczy:
    Te sprawy reguluje ustawa z dnia 28 lipca 1993r. o podatku od spadków i darowizn (t. jedn.: Dz. U. 2004r., Nr 142, poz. 1514, z późn. zm.).
    Znalazłem jej teskt: http://bap-psp.lex.pl/serwis/podatki...4.142.1514.htm

    Darowizny są do pewnej wysokości zwolnione z podatku (Art. 9 pkt 1.). Zależy to jednak od stopnia pokrewieństwa osoby (grupy w Art. 14 pkt 4.), która obdarowywuje. Trzeba też pamiętać, że ta kwota graniczna odnosi się do wszystkich darowizn od danej osoby w okresie 5 lat.
    Nie jestem natomiast pewien, czy trzeba kwoty poniżej limitu zgłaszać do Urzędu czy nie.

    Znalazłem jeszcze opracowanie "dla ludzi": http://www.pit.pl/darowizna/index.php
    - wynika z niego, że darowizny powinny być zgłoszone do US.

    No a tak na prawdę, to czy fiskus jest w stanie jakoś dojść do tych pieniędzy? Jeśli nie było przelewów, pokwitowań, itp. to dokumentacja nie istnieje.
    Jedyną podejrzaną dla fiskusa rzeczą mogą więc być chyba tylko nagłe wydatki nowożeńców ponad ich stan.

  3. #3


    Twoja ocena: Yes No

    Poza tym nie ma czegoś takiego jak wydatki ponad stan. Bo ktoś musiałby udowodnić że nie oszczędzali w skarpetce. Tak jak dzieciak pracując na czarno zawsze może powiedzieć że rodzice sobie od ust odejmowali.

    Wg prawa darowizna powinna być opodatkowana. A to przede wszystkim dlatego że uznajemy ten "śmieszny" podatek dochodowy za normalny.

  4. #4
    Obserwator
    Dołączył
    February 07
    Postów
    1,343
    Siła Reputacji
    0


    Twoja ocena: Yes No

    Cytat Napisał doderic Zobacz post
    No a tak na prawdę, to czy fiskus jest w stanie jakoś dojść do tych pieniędzy? Jeśli nie było przelewów, pokwitowań, itp. to dokumentacja nie istnieje.
    Jedyną podejrzaną dla fiskusa rzeczą mogą więc być chyba tylko nagłe wydatki nowożeńców ponad ich stan.

    Dokładnie tak, ale jak nowożeńcy zaczną szastać pieniędzmi to fiskus może się doczepić i nie przyjąć wymówki że "oszczędzali w skarpetce".

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  

Jak czytać DI?

Powered by  
ATMAN EcoSerwer