Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 62
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Nauka, studia, szkoła

Minister nauki planuje zmiany w systemie finansowania wyższych uczelni. Wprowadzenie częściowej lub całkowitej odpłatności za naukę w szkołach wyższych wywołało wiele dyskusji.

http://wiadomosci.onet.pl/1648726,11,item.html

Jak Wy to widzicie?

studiowałem na bezpłatnych studiach i zmieniłem je na płatne niestety w Polsce płatne i bezpłatne są równoważne tylko (stacjonarne-dzienne i niestacjonarne-zaoczne). Jestem za i przeciw za ponieważ teraz każdy idzie na studia aby studiować (imprezki etc...) a nie po to aby się czegoś nauczyć noi jak się da nauczyć czegoś w grupach 60-80 osobowych.

Mamy tylko 3 wyjścia

1) olać system zostawmy to jak jest teraz i magistra będzie miał nawet portier bo studia nie wykształcą prawdziwych specjalistów

2) kazdy dokłada do budżetu po 700 zeta miesięcznie i budujemy dodtakowe 15 uniwersytetów zatrudniamy prawdziwych profesorów a nie (kto studiował lub studiuje ten wie o co chodzi) tworzymy max 40 osobowe grupy, pełna rewolucje w programie nauczania aby uczono tego co mamy w XXI wieku a nie nie 70 lata XX wieku (nie ukrywam jest to potrzebne ale to powinna być podstawa a nie całość kształcenia) i jesteśmy narodem magistrów i specjalistów

3) odpłatność za studia + programy pomocy. Spada liczba studentów optymistycznie tylko o leni praktycznie każdy wie że polecą też wartościowi. Ci którzy studiują płacą uczelnie mają pieniądze ale UWAGA to że uczelnia będzie miała pieniądze to nie musi oznaczać poprawy i tutaj powinna być gigantyczna kontrola nad wszystkim.

Acha jeszcze jedno NIE MA nawet w Polsce bezpłatnych studiów no ostatecznie chyba tylko wtedy kiedy ktoś mieszka w tym samym mieście gdzie studiuje. Dla przyjezdnego to wygląda następująco

- lokum/stancja/dom studencki
    - dojazdy do domu (po jedzenie pieniądze do rodziny)
    - literatura/skrypty/książki/opracowania
    - jakieś korki pomoc przy projekcie pracy
    - internet
    - dojazdy na samą uczelnie
    - poprawki/powtarzanie przedmiotu/dziekanka

Wcale to tak różowo nie wygląda

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał fazerxlo Zobacz post
    Spada liczba studentów, optymistycznie tylko o leni, praktycznie każdy wie, że polecą też wartościowi.
    Wprowadzenie odpłatności za studia sprawi, że tylko Ci bogatsi będą w stanie "zrobić" magistra, potem dostać lepiej płatną pracę i, w dłuższym okresie, posłać dzieci na studia. W ten sposób w Polsce powstanie bogata i wykształcona klasa Panów oraz biedna i niedoedukowana klasa Roboli. To już pojawiało się kilkakrotnie w historii...
    Wiadomo też, że stypendia i podobne rozwiązania wcale nie działają skutecznie - zwykle są za małe, przychodzą z opóźnieniem i nieraz trafiają do tych, którzy ich tak bardzo nie potrzebują...

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Dla przyjezdnego to wygląda następująco

- lokum/stancja/dom studencki
    - dojazdy do domu (po jedzenie pieniądze do rodziny)
    - literatura/skrypty/książki/opracowania
    - jakieś korki pomoc przy projekcie pracy
    - internet
    - dojazdy na samą uczelnie
    - poprawki/powtarzanie przedmiotu/dziekanka
    płatne czy niepłatne studia to te wydatki nadal pokryć musi student.

Zgadzam sie z doderic, że odpłatność za studia uderzy przede wszystkim w osoby z małych miejscowości i biednych rodzin, które na płatne studia nie będą sobie mogli pozwolić, już sam wyjazd do większego miasta jest sporym nadszarpnięciem domowego budżetu a doliczyć płatność za studia, stancję lub akademik, wyżywienie, pomoce naukowe itp to zbierze sie z tego niemała sumka. Płatne studnia zostaną marzeniem biednego.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Nie rozumiem? Studia oczywiście powinny być płatne tak, jak na całym świecie. Polska ma bezpłatne studia i zero osiągnięć naukowych.
    Przecież płatne studia wychodza w konsekwencji taniej, niż bezpłatne, jeśli za dobre wyniki stosuje się system grantów (dofinansowania), który zwraca do 80% wszystkich kosztów z mieszkaniem i wyżywieniem włącznie.

I w ten sposób dobry student ma za darmo, nie ważne z jakiej rodziny pochodzi, a imprezowicz i olewacz uciekający przed wojskiem funduje stypendium dla zdolnych i pracowitych, płacąc czesne. Bardzo fajne rozwiązanie, nad czym w ogóle się zastanawiać?

Cytat Napisał selena Zobacz post
    płatne czy niepłatne studia to te wydatki nadal pokryć musi student.

Zgadzam sie z doderic, że odpłatność za studia uderzy przede wszystkim w osoby z małych miejscowości i biednych rodzin, które na płatne studia nie będą sobie mogli pozwolić, już sam wyjazd do większego miasta jest sporym nadszarpnięciem domowego budżetu a doliczyć płatność za studia, stancję lub akademik, wyżywienie, pomoce naukowe itp to zbierze sie z tego niemała sumka. Płatne studnia zostaną marzeniem biednego.
    czyli godzisz się na stan taki jaki jest bo jest ok czy wykładasz kasę na "bezpłatną uczelnie dla wszystkich"

Takiego podejścia nie rozumiem jest źle więc nic nie róbmy bo nie będzie super

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

czyli godzisz się na stan taki jaki jest bo jest ok czy wykładasz kasę na "bezpłatną uczelnie dla wszystkich"

Takiego podejścia nie rozumiem jest źle więc nic nie róbmy bo nie będzie super

Wydatki dla przyjezdnego studenta, które wymieniłaś uczeń musi pokryć z własnej kieszeni, niezależnie od tego czy studia będą płatne czy bezpłatne.
    Studia płatne to znaczy z opłatą za naukę tzw czesne, dodaje jakbyś nadal nie rozumiała.

Konstytucja gwarantuje wszystkim bezpłatny dostep do wiedzy w publicznej szkole wyższej i jestem jak najbardziej za tym, bo każdy ma dostęp do nauki i bogaty, i biedny.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

"studiowałem na bezpłatnych studiach i zmieniłem je na płatne niestety w Polsce płatne i bezpłatne są równoważne tylko (stacjonarne-dzienne i niestacjonarne-zaoczne). Jestem za i przeciw za ponieważ teraz każdy idzie na studia aby studiować (imprezki etc...) a nie po to aby się czegoś nauczyć noi jak się da nauczyć czegoś w grupach 60-80 osobowych.
    studiowałam na zaocznych płatnych teraz jestem na dziennych bezpłatnych, nie każdy idzie teraz studiować, niektórzy po to aby się nauczyć, u mnie akurat są max grupy 40 osobowe, ale to są wyjątki ogólnie grupy liczą ok max 25-30 osób
    Mamy tylko 3 wyjścia

1) olać system zostawmy to jak jest teraz i magistra będzie miał nawet portier bo studia nie wykształcą prawdziwych specjalistów
    jeśli ktoś się chce nauczyć to się nauczy, druga sprawa, i tak jeżeli idziesz do pracy i masz tego mgr, to i tak potem jest to modyfikowane przez życie i prace czy ty potrafisz na tego mgr, czy sobie poradzisz w takich a innych warunkach czy nie, ogólnie kazdy ma prawo mieć dostęp do zwiększenia swojego wykształcenia

2) kazdy dokłada do budżetu po 700 zeta miesięcznie i budujemy dodtakowe 15 uniwersytetów zatrudniamy prawdziwych profesorów a nie (kto studiował lub studiuje ten wie o co chodzi) tworzymy max 40 osobowe grupy, pełna rewolucje w programie nauczania aby uczono tego co mamy w XXI wieku a nie nie 70 lata XX wieku (nie ukrywam jest to potrzebne ale to powinna być podstawa a nie całość kształcenia) i jesteśmy narodem magistrów i specjalistów
    tak tak tak i wychodzi, że mamy kilku magistrów specjalistów, a reszta może iść "zbierać puszki"; jest równouprawnienie, każdy ma prawo dostępu do wykształcenia, bo coż zrobimy studia płatne? a przeciez nie każdego na nie stać, a niektórzy naprawdę mają potencjał...

3) odpłatność za studia + programy pomocy. Spada liczba studentów optymistycznie tylko o leni praktycznie każdy wie że polecą też wartościowi. Ci którzy studiują płacą uczelnie mają pieniądze ale UWAGA to że uczelnia będzie miała pieniądze to nie musi oznaczać poprawy i tutaj powinna być gigantyczna kontrola nad wszystkim.
    a myślisz, że ta pomoc będzie na tyle wysoka aby człowiek studiujący był w stanie opłacić, studia, mieszkanie i życie? bądzmy realistami, a nie pozostawajmy w świecie marzeń
    Acha jeszcze jedno NIE MA nawet w Polsce bezpłatnych studiów no ostatecznie chyba tylko wtedy kiedy ktoś mieszka w tym samym mieście gdzie studiuje.
    zależy co rozumiemy przez studia płatne?? chodzi chyba o to, że nie musisz płacić uczelni za to że do niej chodzić. Nie wliczamy tutaj życia, mieszkania czy wszystkich książek czy kserówek...

Ja wiem jedno, jeśli będę miała płacić za studia dzienne, to przenoszę się na zaoczne i od tej pory będę pracowała na pełnym etapie, a nie tylko dorywczo...bo tak będzie, bo przeciez dzienne czy zaoczne przekonałam się, że niezbyt duża w tym różnica...

//1. Do cytatów uzywaj znacznika [QUOTE ][/QUOTE ]. 2. Kolor czerwony już sobie zawłaszczyłem i prosiłbym o ograniczanie jego używania. Macol

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał beatkasz Zobacz post
    Ja wiem jedno, jeśli będę miała płacić za studia dzienne, to przenoszę się na zaoczne i od tej pory będę pracowała na pełnym etapie, a nie tylko dorywczo...bo tak będzie, bo przeciez dzienne czy zaoczne przekonałam się, że niezbyt duża w tym różnica...
    Jak będziesz miała wyniki, to dostaniesz dofinansowanie i będziesz miała papu, spanko i bilet za darmo.
    A jak będziesz imprezować i robić wielkie nic, to będziesz płacic na innych, którzy chca się uczyc (a nie tylko studiować).
    To takie proste, do bólu. I proszę, dalej każdy ma dostęp do bezpłatnej nauki: i bogaty i biedny.
    Ale DO NAUKI, nie do "studiowania", z którego później i tak nic nie wynika, poza kwalifikacjami na zmywaku w Rumunii (po filologii rumuńskiej) lub po Wyższej Szkole Świeżego Powietrza (zwanej potocznie "maszynką do dyplomów przydatnych do niczego, pomagającą uciec przed wojskiem").
    Na takie bzdury mają iść ciężko zarobione pieniądze podatników? Proszę Pani, tak to już tylko w Polsce zostało.
    Osiągnięcia współczesnej nauki polskiej, czeskiej i radzieckiej, opartej na tym chorym systemie, wstydliwie przemilczę.
    Tyle co przez ostatnie 20 lat, wynajduje się w głupich Indiach w ciągu 3 dni. W czesie kiedy my sie podniecamy odkryciem kolejnej "turbinki Kowalskiego", studenci z płatnych uczelni prezentują Google, USB, kodeki i miliony innych rzeczy nie związanych z komputerami. I mimo, ze sa na drogich uczelniach, wyniosło ich to taniej, niż bezpłatne studia w Polsce. Dostali granty (stypendia), bo są dobrzy. A płacili na nich inni, tacy dla których "studia" i "nauka" to dwie zupełnie inne sprawy.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał osiaq Zobacz post
    Osiągnięcia współczesnej nauki polskiej, czeskiej i radzieckiej, opartej na tym chorym systemie, wstydliwie przemilczę.
    a ja wcale nie wstydliwie przytoczę osiągnięcia naszych studentów, nie są tacy najgorsi jak ci sie wydaje, sądzę że trzy przyklady wystarczą.

Studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW zajęli pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie programistycznym dla studentów organizowanym przez Association for Computing Machinery. Wszystkie czołowe miejsca zajęli młodzi programiści z Europy Wschodniej.
    Polacy zajęli cztery miejsca na podium w dwóch kategoriach finałowych największego, międzynarodowego studenckiego konkursu technologicznego – Imagine Cup 2006, który odbył się w Delhi, w Indiach.
    Ekipa studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach Europy Środkowej w programowaniu zespołowym i wywalczyła awans do światowego finału w Kanadzie.
    listopad 2007 r

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)