Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Pendrive 8 GB - realna pojemność

Wiecie moe jaka jest realna pojemno pendrive'a, ktrego nominalna pojemno to 8 GB? Innymi sowy - jeli mam plik, ktrego wielko Windows podaje jako zamy 7,5 GB, to czy zmieci si on na takim pendrive'ie?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Zaley co rozumiesz pod nazw "nominalna". 8GB "producenckie", to wanie 7.5GB "informatyczne", e si tak wyra.
    Jeli Windows -> prawy przycisk -> Waciwoci pliku podaje Ci w GB, to tyle samo GB (a nawet ciut wicej) powiniene mie na pendrive. To samo poda Ci na waciwociach dysku wymiennego (pendrive'a).
    Najprociej porwna to przez ilo bajtw, czyli pene 7 245 627 244b (warto przypadkowa). Zastanawianie si czy 7,4GB zmieci si na 7,4GB przy tych wielkociach i zaokrgleniach nie ma najmniejszego sensu.
    Inn spraw jest fakt, e wikszo pendrivw jest formatowane domylnie jako FAT, a ten system plikw limituje Ci do maksymalnego rozmiaru pojedynczego pliku rwnemu 2GB. Czyli wgrasz 4 razy po 2GB, ale 1 x 8GB ju nie.
    Moesz sprbowa przeformatowa pendrive na NTFS, ale upewnibym si e dopuszcza on co takiego (np. jeli jest z odtwarzaczem MP3, to na 90% si wysypie).

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał RRybak Zobacz post
    Zależy co rozumiesz pod nazwą "nominalna". 8GB "producenckie", to właśnie 7.5GB "informatyczne", że się tak wyrażę.
    Zapewne chodziło mu o to, że producenci dysków oszukują stosując 1000 a nie 1024. Czyli dysk 120GB ma w praktyce 112GB.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Zależy co rozumiesz pod nazwą "nominalna". 8GB "producenckie", to właśnie 7.5GB "informatyczne", że się tak wyrażę.
    Dzięki, o to mi właśnie chodziło
    Inną sprawą jest fakt, że większość pendrivów jest formatowane domyślnie jako FAT, a ten system plików limituje Cię do maksymalnego rozmiaru pojedynczego pliku równemu 2GB. Czyli wgrasz 4 razy po 2GB, ale 1 x 8GB już nie.
    Możesz spróbować przeformatować pendrive na NTFS, ale upewniłbym się że dopuszcza on coś takiego (np. jeśli jest z odtwarzaczem MP3, to na 90% się wysypie).
    O widzisz, o tym nie pomyślałem Czasem muszę przenieść bardzo duży plik (np. ponad 7 giga) i nie chce mi się go dzielić na kawałki i pakować na DVD-RW (bo to zajmuje wieki i wymaga dużo miejsca na dysku). Zastanawiałem się, czy pendrive nie będzie w tym pomocny, ale skoro jest tak, jak piszesz, to muszę mieć pewność, że będzie się go dało przeformatować na NTFS... Muszę się zastanowić

BTW - a może ma ktoś doświadczenia z jakimś konkretnym modelem (8, albo nawet 16 giga) i wie, że da się go bez problemu przeformatować? Bo jeśli mam kupować bez pewności, że to zadziała, to raczej sobie odpuszczę.

Uczestnik Forum
    Siła Reputacji
    0

A nie lepiej by bylo dolozyc kilka zlotych i kupic jakis przenosny dysk?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Hmm... nie mylaem o tym, ale moe to faktycznie dobry pomys Za t sam cen mog mie 16 giga na pendrive'ie i kilkaset giga w przenonym dysku.

Jeli mog zrobi offtop w swoim wasnym temacie to dwa pytania:
    1. Jak wygldaj transfery w przypadku takich zewntrznych dyskw? Teoretycznie s duo szybsze, ni pendrive, ale jak to wyglda w praktyce?
    2. Czy taki zewntrzny dysk da si po prostu podczy do USB i uywa? Gdybym na przykad chcia co na niego wrzuci, zanie do punktu ksero i wydrukowa to nie bdzie problemu?

Wielkie dziki za odpowiedzi

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

1. Idzie bardzo szybko, w ciągu kilkunastu sekund skopiować można kilkaset MB danych. Kopiuje mi nawet szybciej niż z partycji na partycję w obrębie tego samego dysku.
    2. Tak, ale jeżeli chcesz zakupić dysk 3,5" i zrobić go przenośnym to będziesz musiał liczyć się z tym, że trzeba do niego oddzielny zasilacz, ale za 1zł dostaniesz grubo ponad 10MB pojemności (ja za 300zł mam 400GB dysk). Natomiast dyski 2,5" nie wymagają zewnętrznego zasilania - czerpią je bezpośrednio z portu USB, jednakże ich cena jest o wiele wyższa i za 1zł wychodzi koło 3MB.
    Ogólnie dyski takie są wykrywane najpierw jako standardowe urządzenie magazynujące, po czym wykrywa prawidłowo dysk (producent i model) i można go używać od razu.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Porozgldaem si i zdecydowaem si na dysk zewntrzny 2,5" Nigdy si nie interesowaem ich cenami, bo wydawao mi si, e to raczej drogie zabawki, a tu si okazuje, e w porwnaniu z pendrive'ami s bardzo atrakcyjne cenowo.

Dziki wszystkim za fachow pomoc

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)