Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

dziedziczenie ustawowe

Piszę w sprawie problemu mojej mamy. 4 lata temu zmarła jej mama, rok temu
    ojciec. Obydwojgiem rodziców do śmierci opiekowała się tylko moja mam. Nie
    został spisany żaden testament wiec mamy tu do czynienia z dziedziczeniem
    ustawowym. Mama ma siostrę z która nie utrzymujemy żadnych kontaktów.
    działka wraz z domem, który jest przedmiotem sporu od 8 lat był utrzymywany
    przez nas, do dnia dzisiejszego opłacamy wszystkie rachunki i podatki za
    grunt mimo że od roku nie przebywaliśmy na działce, a korzystała a niej
    tylko siostra mamy. Czy nadal mama i jej siostra mają równe prawo do
    korzystania z nieruchomości? Czy jedynym sposobem na przejęcie przez nas
    drugiej części jest założenie sprawy w sądzie i wykupienie części należącej
    do siostry? Czy istnieje jakieś prawo które ustanawiałoby po kilku latach
    prawo do własności tylko dla mojej mamy ze względu na opłacanie przez kilka
    lat wszystkich płatności. jeśli ktoś zna odpowiedź na moje pytania to z góry dziękuję

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

To ja Ci powiem tak: na tyle na ile wiem Ale dobrze by było potwierdzić to aktami prawnymi (swoją drogą czytanie ustawy nie boli - search Google!). Przede wszytkim po śmierci rodziców pierwszymi w kolejności spadkobiercami są dzieci zmarłych. W tym wypadku Twoja mama (wraz z mężem jeśli posaidają wspólnośc majątkową) i siostra Twojej mamy. A zatem należy znależć odpowiedź na pytanie kto chce w całości przejąć własność notarilną nad działką będącą sporem w sprawie. Jeśli Twoja mama, to tak - mam obowiązek spłacić siostrę w równowartości o ile się nie mylę wartości działki w dniu śmierci rodzica. I tu już kwestia należy tylko do Sądu w rozpatrzeniu, jeśli Twoja mama przedstawi rachunki i inne WSZYSTKIE dokumenty jakie dotyczą jej udziału w utrzymywaniu działki (wraz z ewentualnym zabudowaniem) to am pierszeństwo do jej posiadania, pod warunkiem spłącenia siostry. Sprawa się komplikuje jeśli siostra chce działkę na własność, wtedy o ile się nie mylę siostra nie tylko musi spłcić mamę, ale i jej wkład w utrzymanie nieruchomości. Ale jak mówię polecam lekturę ustaw -> http://www.gazetapodatnika.pl/artyku...iczy-a_618.htm

http://www.dominium.pl/artykuly/zobacz/201

Następnie zapoznaj się szczególowo z każdą ustawą o której mowa w powyższych artykułach, jeśli masz jakieś wątpliwości chętnie odpowiem. Także polecam udać się do radcy prawnego lub prawnika, któy niemal w każdym mieście (nie wiem z jakego pochodzisz) udziela porad darmowcyh. Jeśli nie dojdziesz do porozumienia polubownego z siostrą mamy, polecam złożyć wniosek cywilny w tej sprawie do Sądu Rejonowego i wnieść wniosek o ustalenie adwokata z urzędu. Dalej już jakoś idzie Pytania? Wla jak w dym ;]

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia