Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Twoja ocena: Yes No

Jak legalnie zarabiać w internecie

Witam

Chciałem się Was zapytać, czy żeby wykonywać jakieś zlecenia internetowe typu np. wykonanie prostej strony, stworzenie skryptu trzeba koniecznie mieć swoją firmę? Wiem, że jest coś takiego jak umowa - zlecenie, ale nie wiem, czy trzeba mieć do tego zarejestrowaną jaką działalność i co konkretnie jest potrzebne. Jak się wtedy płaci podatek?

Pozdrawiam i czekam na wyjaśnienie sprawy, bo w tej kwestii jestem zielony :/

PS. Wcale nie miałem się zamiaru w coś takiego bawić, ale od czasu do czasu zdarza się, że ktoś mi wysyła maila z prośbą o zrobienie czegoś za co mógłby m czasami wziąć jakieś pieniądze...

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Re: Jak legalnie zarabiać w internecie

Cytat Napisał pitbull82
    Witam

Chciałem się Was zapytać, czy żeby wykonywać jakieś zlecenia internetowe typu np. wykonanie prostej strony, stworzenie skryptu trzeba koniecznie mieć swoją firmę? Wiem, że jest coś takiego jak umowa - zlecenie, ale nie wiem, czy trzeba mieć do tego zarejestrowaną jaką działalność i co konkretnie jest potrzebne. Jak się wtedy płaci podatek?

Pozdrawiam i czekam na wyjaśnienie sprawy, bo w tej kwestii jestem zielony :/

PS. Wcale nie miałem się zamiaru w coś takiego bawić, ale od czasu do czasu zdarza się, że ktoś mi wysyła maila z prośbą o zrobienie czegoś za co mógłby m czasami wziąć jakieś pieniądze...
    Czy Ty naprawde chcesz placic podatki? Wcale nie musisz miec dzialalnosci jesli klient nie zawoła faktury.
    Od razu z gory zaznaczaj ze faktur nie wystawiasz - i nie bedziesz musial miec nic zarejestrowanego zeby wykonywac tego typu zlecenia.

I w sumie wyjdzie Tobie i klientowi na ręke.

W takiej konfiguracji sytuacji jaka podaje wystarczy zwykla umowa.

Powodzenia!

No ale przepraszam - czy takie zarabianie i nie płacenie podatków jest w naszym kraju legalne :?: Wydaje mi się, że nie za bardzo...

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał pitbull82
    No ale przepraszam - czy takie zarabianie i nie płacenie podatków jest w naszym kraju legalne :?: Wydaje mi się, że nie za bardzo...
    W sumie ja biore przyklad z rządu naszego kochanego i wychodze na tym dobrze.

Jesli chodzi o Ciebie to zapoznaj sie z: Umową o dzieło.

Tu masz pieknie opisaną Umowe o dzieło i wszystko o niej:
    http://praca.interia.pl/umowy/art?aid=6916

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

http://bowi.org.pl/?bowi=100&p=4

Art. 12. 1.
    Jeżeli przedsiębiorca oferuje towary lub usługi w sprzedaży bezpośredniej lub wysyłkowej za pośrednictwem środków masowego przekazu, sieci informatycznych lub druków bezadresowych, jest obowiązany do podania w ofercie co najmniej następujących danych:
    1) oznaczenia przedsiębiorcy,
    2) numeru, pod którym przedsiębiorca wpisany jest do rejestru przedsiębiorców, wraz z oznaczeniem sądu rejestrowego,
    3) siedziby i adresu przedsiębiorcy.
    2. Przedsiębiorca jest obowiązany do zamieszczania na towarach lub na ich opakowaniach wprowadzanych do obrotu informacji w języku polskim zawierających:
    1) oznaczenie przedsiębiorcy - producenta towaru i jego adres,
    2) nazwę towaru,
    3) inne oznaczenia i informacje wymagane na podstawie odrębnych przepisów.

Zaawansowany uczestnik redaktor DI
    admin
    Siła Reputacji
    10

Konrad, wykonując jakąś uslugę wcale nie musisz zakładać firmy i stawać się przedsiębiorcą. Przytoczone przez Ciebie punkty w ogóle nie tyczą się tej sprawy i wprowadzają niepotrzebne zamieszanie.

Polskie prawo stanowi, że każdy może sobie dorobić, o ile jest to w jakiś tam sposób ewidencjonowane. A taką ewidencją jest np. podpisanie umowy o dzieło lub zlecenie.

Co więcej, istnieje nawet pewna nieopodatkowana kwota, którą w ciągu roku możesz zarobić. W takiej sytuacji fiskus po wypełnieniu rocznego pitu powinień ci zwrócić podatek, który został odprowadzony przez firmę zatrudniającą cię na umowę o dzieło lub zlecenie.
    W sprawach forum uderzajcie do moderatorów, proszę. W sprawach DI korzystajcie z formularza na stronie Hidden Content . Dzięki.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

W 99% przypadków, z którymi się spotkałem nikt nie prowadzi takiej ewidencji, wszyscy wszystko robią na dużą skalę i potem są takie kwiatki, że jest sobie firma-krzak, która to świadczy usługi do momentu X a potem się zwija.

Wole wkleić i podać linka o jeden raz za dużo, niż dodać kolejną witrynę do kartoteki BOWI Group.

No dobra, ale czy możecie mnie oświecić co i jak powinienem zrobić, żeby to było legalne. Z tego co wyczytałem, to w umowie o dzieło, pracodawca płaci jakiś podatek :?: Coś tu jest nie tak - bo "pracodawcą" będzie inny internauta który chciałby żebym mu zrobił stronę i przecież on na pewno nie chce się jeszcze zajmować jakimś płaceniem podatku ...

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał pitbull82
    No dobra, ale czy możecie mnie oświecić co i jak powinienem zrobić, żeby to było legalne. Z tego co wyczytałem, to w umowie o dzieło, pracodawca płaci jakiś podatek :?: Coś tu jest nie tak - bo "pracodawcą" będzie inny internauta który chciałby żebym mu zrobił stronę i przecież on na pewno nie chce się jeszcze zajmować jakimś płaceniem podatku ...
    Jesli zlecalaby Ci to jakas firma to -> UMOWA O DZIEŁO.

Jesli osoba prywatna to wykonaj na zasadzie "kolezenskiej" a o kwocie musi ktos wiedziec za usluge? Takie cos mozna potraktowac jako: przysługe.
    A za przyslugi placi sie i nikt od tego nie pobiera oplat!

Bez przesady...gdyby znani biznesmeni i nasi rzadowi tacy byli to nie siedzieliby teraz na tych stolkach i przy tych korytach!

Ale rob jak chcesz.

Zaawansowany uczestnik redaktor DI
    admin
    Siła Reputacji
    10

Jeszcze w sprawie oświecania, także Konkorda ;-)

Usługi dorywczo może świadczyć każdy i jego nie obowiązują te przepisy, o których wspomniałeś, aż do momentu gdy nie zdecyduje się zarejestrować firmy. W takim przypadku umieszczając swoją ofertę w internecie musi podać dane. Jednak jeśli strona nie będzie ofertą, a będzie miała tylko charakter reprezentacyjno-reklamowy - co w praktyce oznacza, że nie będzie zawierała oferty handlowej, cennika, etc - to już nie musi tam umieszczać nr Regon, NIP, etc. Wystarczy wtedy podanie nazwy adresu siedziby, tak jak to jest w przypadku normalnych reklam.

W przypadku Pitbulla sprawa może wyglądać tak:

1. Nie zakładasz firmy, dorywczo wykonujesz usługi.

Nie musisz na swojej stronie publikować żadnych danych o których wspominał Konkord, bo nie jesteś przedsiębiorcą. Jednak tutaj również wszystko zależy od tego co znajduje się na Twojej stronie. Jeśli ma ona charakter typowo handlowy, wtedy każdy urzędnik możę się przyczepić, że prowadzisz firmę na czarno. Jeśli po prostu masz stronę, która stanowi Twoje CV (a nie ofertę handlową) wtedy to jakie dane podasz zależy tylko od Ciebie. Pamiętaj jednak, że tajemnicze CV, nie wpłynie na Twoją wiarygodność, warto zatem podać namiary na siebie, jak: imię nazwisko, miejscowość zamieszkania, nr telefonu, e-mail.

W momencie kiedy jakaś firma zdecyduje się na Twoje usługi, jej obowiązkiem jest spytać się Ciebie czy masz już nadany nr NIP.
    Jeśli go nie posiadasz, należy wystąpić do Urzędu Skarbowego zgodnego z Twoim miejsce zamieszkania o przyznanie ci takiego numeru. O ile pamiętam trzeba wtedy wypełnić formularz NIP 3 i złożyć go Twoim US. Następnie przed podpisaniem umowy powinieneś przekazać firmie swoje dane osobowe, potrzebne do sporządzenia umowy.

W przypadku umowy o dzieło, firma nie musi płacić za Ciebie ubezpieczenia społecznego, a jedynie zaliczkę na podatek dochodowy, która nie jest wielkim wydatkiem i zależy kwoty Twojego wynagrodzenia. Co więcej, firma nie płaci tego dodatkowo ze swojej kieszeni, tylko potrąca te kwotę z Twojego wynagrodzenia, bo to Ty jesteś podatnikiem, który odprowadza ten podatek do fiskusa.

Wadą takiego rozwiązania jest to, że firma zatrudniając Ciebie nie może sobie odliczyć podatku VAT od zapłaty za wykonanie usługi przez Ciebie. A 22% przy większych kwotach piechotą nie chodzi. Gdybyś miał firmę (o czym w drugim pkcie) i do tego byłbyś VAtowcem, wtedy wystawiłbyś firmie, która zlecila Ci robotę fakturę VAT za swoją usługę.

Wtedy także (gdybyś działał jako firma) dla Ciebie liczy się najbardziej kwota netto, bo podatek VAT, ktory wpłynie do Twojej kasy musisz odprowadzić fiskusowi. Natomiast firma, która otrzyma od Ciebie fakturę może sobie kwotę podatku VAT z tej faktury odliczyć od VAT który sama musi zapłacić, w związku z prowadzoną przez nią działalnością.

2. Zakładasz firmę

Z tym związane są początkowe, a potem wysokie comiesięczne koszty i dość dużo papierkowej roboty. W sumie zajmie Ci to w Polsce minimum 30 dni. Przy najprostszej formie - działalność gospodarcza prowadzona przez osobę fizyczną musisz zdobyć nr REGON, złożyć wniosek o rejestrację firmy w urzędzie miasta lub gminy, by zdobyć zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, posiadać nr NIP, założyć konto firmowe w banku, zgłosić rozpoczęcie działalności w ZUSie, wyrobić pieczątkę i pewnie coś tam jeszcze, już nie pamiętam co.

Przy założeniu firmy możesz od razu zdecydować się, że jesteś VATowcem, czyli możesz wystawiać faktury VAT, lub że przejdziesz na VAT jak osiągniesz obrót, chyba 40 tys. zł w skali roku podatkowego. W tym ostatnim przypadku wystawiasz tylko rachunki, które mają dla firm praktycznie takie samo znaczenie jak rachunek od umowy o dzieło, czyli nie mogą sobie odliczyć VAT.

Potem, najgorszy wydatek to wywalanie ponad 600 zł na ZUS i to nie ważne czy cokokolwiek zarobisz, czy nie... Starsznie ciekawe, komu ta kasa do kieszeni wpada, skoro o ile pamiętam państwo po 2013, czy którymś tam roku, nie gwarantuje już wysokości wypłat emerytur z tego wiadra bez dna. Dlatego teraz też motają z tym OFE, IKE i pewnie jeszcze coś zaraz wymyślą.

3 .Oczywiście robiąc strony znajomym kolegom raczej nikt nie będzie z Tobą zawierał umowy, wymagał rachunku etc.

<OT>
    Jako osoba prowadząca mała firmę jestem co najmniej rozczarowany tym co wyrabiają te pazerne św..e pasące się od urzedów małych miejscowościach po stołki w rządzie, sejmie i senatach wszystkich kadencji i opcji. Tak plączą przepisy i takie dają uprawnienia swoim organom, żeby Cię jak najbardziej złupić i praktycznie nic nie dać w zamian.

Przykład śmiesznego ZUSu. Co miesiąc buli się ile buli, do tego jakieś zasr... zdrowotne. A jak trafiłem do szpitala i po przebytej operacji dostałem 6 miesięcy zwolnienia, to ZUS wypłacił mi jako przedsiębiorcy niezdolnemu do pracy przez 6 m-cy + prawie 2 miesiące leżenia w szpitalu ok. 2 tys. zł (to było 5 lat temu). Niezdolny do prowadzenia firmy w sumie przez 8 m-cy miałbym niby utrzymać za to rodzinę...

Podatki też się płaci, VATy nie VATy, dochodowe i inne gówna, a jak pójdziesz do jakiegoś urzędu, który funkcjonuje dzięki płaconym przez Ciebie podatkom to czujesz się jakbyś był wypuszczonym z tyłka bąkiem.

Wszyscy z nich - politycy i urzędnicy - powinni nam wszystkim tyłki lizać i być na skinienie palcem, bo są naszymi sługami z urzędu. Niestety jest zupełnie odwrotnie. Dlatego też nie zachęcam Cię do poważnego traktowania tego śmierdzącego korupcją i zakłamanego systemu.
    W sprawach forum uderzajcie do moderatorów, proszę. W sprawach DI korzystajcie z formularza na stronie Hidden Content . Dzięki.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)