Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Takie podejście WP mnie nie dziwi.
    Chciałem zlikwidować tzw. bezpłatne konto pocztowe w WP i okazało się, że muszę podać swój nr PESEL.
    Przed założeniem konta przeczytałem regulamin i nie było tam żadnej informacji o obowiązkowym udostępnianiu tego numeru.
    Według admina WP jest to zgodne z prawem. Być może, ale czy nieuprzedzenie przed założeniem konta jest w porządku wobec użytkowników??
    Dziwny portal i niemiła obsługa; już z niego nie korzystam.

Sprawa kasowania bezpłatnych kont pocztowych to osobny temat.
    W jednym z dużych portali nie ma w ogóle takiej opcji.
    Na pytanie o możliwość skasowania admin odpisał mi:
    proszę podać swoje hasło, a my zajmiemy się resztą. :))

Pozdrawiam
    Kacper

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Takie podejście WP mnie nie dziwi.
    Chciałem zlikwidować tzw. bezpłatne konto pocztowe w WP i okazało się, że muszę podać swój nr PESEL.
    Przed założeniem konta przeczytałem regulamin i nie było tam żadnej informacji o obowiązkowym udostępnianiu tego numeru.
    Według admina WP jest to zgodne z prawem. Być może, ale czy nieuprzedzenie przed założeniem konta jest w porządku wobec użytkowników??
    Dziwny portal i niemiła obsługa; już z niego nie korzystam.

Sprawa kasowania bezpłatnych kont pocztowych to osobny temat.
    W jednym z dużych portali nie ma w ogóle takiej opcji.
    Na pytanie o możliwość skasowania admin odpisał mi:
    proszę podać swoje hasło, a my zajmiemy się resztą. :))

Pozdrawiam
    Kacper

Zaawansowany uczestnik redaktor DI
    admin
    Siła Reputacji
    10

Odpowiedź pani Katarzyny Halickiej z Zespołu Komunikacji WP

Z pewnym opóźnieniem, które nastąpiło z naszej winy, nawiązaliśmy kontakt z przedstawicielem Wirtualnej Polski, panią Katarzyną Halicką z Zespołu Komunikacji WP, celem ustosunkowania się do zarzutów postawionych przez użytkowników forum Gniew Internautów zespołowi prowadzącemu portalu.
    Odpowiedź otrzymaliśmy jeszcze tego samego dnia. Poniżej treść listu przesłanego redakcji przez panią Katarzynę Halicką. Mamy nadzieje, że rozwieje on Wasze wątpliwości i pozwoli na zrozumienie przesłanek, którymi kieruje się Wirtualna Polska w swoich działaniach.

Szanowny Panie Redaktorze,

Odnosnie wypowiedzi pana Piotra Gorskiego zamieszczonej na stronie
    http://gniew.weinfo.pl/viewtopic.php?t=81
    bardzo prosze o kontakt telefoniczny z panem A*** B***,
    Administratorem Poczty WP, tel. ********. (nie otrzymaliśmy wyraźnej zgody na
    publikację powyższych danych, dlatego też zostały one przesłane jedynie
    zainteresowanej stronie, przyp. red)

Odpowiedajac zas na list, ktorego autorem jest "Kacper" pozwalam sobie
    przeslac krotkie wyjasnienie, ktore, mam nadzieje, rozwieje watpliwosci tak
    Pana, jak i nadawcy postu.

Wirtualna Polska kladzie nacisk na pelna swobode uzytkowania konta przez Internaute.
    Korzystajacy z naszej uslugi pocztowej ma pelna swobode w
    zalozeniu i modyfikacji konta, ma rowniez prawo je usunac w dowolnym
    dla siebie czasie. Jedynie portal WP.pl oferuje taki model rezygnacji z
    konta pocztowego - poprzez Siec, samodzielnie, w terminie
    odpowiadajacym uzytkownikowi.

Wskazanie przez uzytkownika numeru PESEL przy usuwaniu konta sluzy tylko i wylacznie
    weryfikacji osoby dokonujacej tej operacji. Sprawdzamy w ten sposob,
    czy usuwajacy konto jest rzeczywiscie uprawniony do takiego "zabiegu", inaczej mowiac, czy
    jest wlascicielem/posiadaczem konta w Poczcie WP.

Decydujac sie na "usuniecie konta" Internauta widzi na naszych
    stronach nastepujacy komunikat:

"Chcesz usunąć konto?
    Jeżeli usuniesz konto nie będziesz miał już prawa nim się posługiwać.
    Inne osoby będą mogły założyć takie konto po okresie 1 roku od dnia kiedy je usuniesz.

Podaj hasło : [_________]
    Podaj Twój PESEL : [_________] "?"

zaniepokojony "koniecznoscia" wskazania numeru PESEL moze, po
    kliknieciu na znak zapytania, odczytac nastepujace wyjasnienie:

"Prosimy, wpisz swój PESEL, gdyż chcemy być pewni, że jesteś właścicielem
    usuwanego konta pocztowego. Taka konieczność weryfikacji danych uniemożliwia
    skasowanie go przez przypadkową osobę.
    Numer PESEL nie zostanie nigdzie zapisany. Będzie on wykorzystany jednorazowo do
    porównania z danymi osobowymi konta pocztowego, które zamierzasz usunąć.
    W przypadku, gdy nie masz polskiego numeru PESEL lub napotkasz na inne problemy
    przy usuwaniu konta, napisz do nas."

Podkreslamy: podawanie nr PESEL sluzy wylacznie weryfikacji uzytkownika.
    Informacja jest wykorzystana przez WP jednorazowo i nie jest w zaden
    sposob katalogowana ani zapisywana.

W razie dodatkowych pytan prosze o kontakt.

Z wyrazami szacunku -
    Katarzyna Halicka
    Zespol Komunikacji
    WP SA
    W sprawach forum uderzajcie do moderatorów, proszę. W sprawach DI korzystajcie z formularza na stronie Hidden Content . Dzięki.

Zaawansowany uczestnik redaktor DI
    admin
    Siła Reputacji
    10

Odpowiedź pani Katarzyny Halickiej z Zespołu Komunikacji WP

Z pewnym opóźnieniem, które nastąpiło z naszej winy, nawiązaliśmy kontakt z przedstawicielem Wirtualnej Polski, panią Katarzyną Halicką z Zespołu Komunikacji WP, celem ustosunkowania się do zarzutów postawionych przez użytkowników forum Gniew Internautów zespołowi prowadzącemu portalu.
    Odpowiedź otrzymaliśmy jeszcze tego samego dnia. Poniżej treść listu przesłanego redakcji przez panią Katarzynę Halicką. Mamy nadzieje, że rozwieje on Wasze wątpliwości i pozwoli na zrozumienie przesłanek, którymi kieruje się Wirtualna Polska w swoich działaniach.

Szanowny Panie Redaktorze,

Odnosnie wypowiedzi pana Piotra Gorskiego zamieszczonej na stronie
    http://gniew.weinfo.pl/viewtopic.php?t=81
    bardzo prosze o kontakt telefoniczny z panem A*** B***,
    Administratorem Poczty WP, tel. ********. (nie otrzymaliśmy wyraźnej zgody na
    publikację powyższych danych, dlatego też zostały one przesłane jedynie
    zainteresowanej stronie, przyp. red)

Odpowiedajac zas na list, ktorego autorem jest "Kacper" pozwalam sobie
    przeslac krotkie wyjasnienie, ktore, mam nadzieje, rozwieje watpliwosci tak
    Pana, jak i nadawcy postu.

Wirtualna Polska kladzie nacisk na pelna swobode uzytkowania konta przez Internaute.
    Korzystajacy z naszej uslugi pocztowej ma pelna swobode w
    zalozeniu i modyfikacji konta, ma rowniez prawo je usunac w dowolnym
    dla siebie czasie. Jedynie portal WP.pl oferuje taki model rezygnacji z

Wskazanie przez uzytkownika numeru PESEL przy usuwaniu konta sluzy tylko i wylacznie
    weryfikacji osoby dokonujacej tej operacji. Sprawdzamy w ten sposob,
    czy usuwajacy konto jest rzeczywiscie uprawniony do takiego "zabiegu", inaczej mowiac, czy
    jest wlascicielem/posiadaczem konta w Poczcie WP.

Decydujac sie na "usuniecie konta" Internauta widzi na naszych
    stronach nastepujacy komunikat:

"Chcesz usunąć konto?
    Jeżeli usuniesz konto nie będziesz miał już prawa nim się posługiwać.
    Inne osoby będą mogły założyć takie konto po okresie 1 roku od dnia kiedy je usuniesz.

Podaj hasło : [_________]
    Podaj Twój PESEL : [_________] "?"

zaniepokojony "koniecznoscia" wskazania numeru PESEL moze, po
    kliknieciu na znak zapytania, odczytac nastepujace wyjasnienie:

"Prosimy, wpisz swój PESEL, gdyż chcemy być pewni, że jesteś właścicielem
    usuwanego konta pocztowego. Taka konieczność weryfikacji danych uniemożliwia
    skasowanie go przez przypadkową osobę.
    Numer PESEL nie zostanie nigdzie zapisany. Będzie on wykorzystany jednorazowo do
    porównania z danymi osobowymi konta pocztowego, które zamierzasz usunąć.
    W przypadku, gdy nie masz polskiego numeru PESEL lub napotkasz na inne problemy
    przy usuwaniu konta, napisz do nas."

Podkreslamy: podawanie nr PESEL sluzy wylacznie weryfikacji uzytkownika.
    Informacja jest wykorzystana przez WP jednorazowo i nie jest w zaden
    sposob katalogowana ani zapisywana.

W razie dodatkowych pytan prosze o kontakt.

Z wyrazami szacunku -
    Katarzyna Halicka
    Zespol Komunikacji
    WP SA
    W sprawach forum uderzajcie do moderatorów, proszę. W sprawach DI korzystajcie z formularza na stronie Hidden Content . Dzięki.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Mój zarzut dotyczył braku rzetelnej informacji na temat wymogu podania numeru Pesel przy likwidacji konta - w procedurze zakładania lub/i w regulaminie.
    W wypowiedzi Pani Halickiej ten aspekt sprawy został niestety pominięty.

Nie tylko WP udostępnia -dla mnie oczywistą- możliwość samodzielnej likwidacji konta pocztowego poprzez sieć.
    Portale: onet.pl, interia.pl mają taką opcję i do skorzystania z niej wystarczy podanie tylko hasła dostępu.
    Właśnie taki sposób dysponowania własnym kontem pocztowym mogę uznać za pełny, ponieważ użytkownik nie jest zaskoczony koniecznością podania dodatkowych danych, o których w momencie rejestracji nie było mowy.

Ubocznym efektem tej stosowanej przez WP, specjalnej, podwójnej procedury, jest brak możliwości samodzielnej likwidacji konta założonego z podaniem błędnych (świadomie lub przez pomyłkę) danych osobowych.

Naturalnie można zrezygnować z użytkowania konta.
    Według informacji WP takie "martwe" konto ulega automatycznej likwidacji po 3 miesiącach.
    To też jest sposób.

Pozdrawiam
    Kacper

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Mój zarzut dotyczył braku rzetelnej informacji na temat wymogu podania numeru Pesel przy likwidacji konta - w procedurze zakładania lub/i w regulaminie.
    W wypowiedzi Pani Halickiej ten aspekt sprawy został niestety pominięty.

Nie tylko WP udostępnia -dla mnie oczywistą- możliwość samodzielnej likwidacji konta pocztowego poprzez sieć.
    Portale: onet.pl, interia.pl mają taką opcję i do skorzystania z niej wystarczy podanie tylko hasła dostępu.
    Właśnie taki sposób dysponowania własnym kontem pocztowym mogę uznać za pełny, ponieważ użytkownik nie jest zaskoczony koniecznością podania dodatkowych danych, o których w momencie rejestracji nie było mowy.

Ubocznym efektem tej stosowanej przez WP, specjalnej, podwójnej procedury, jest brak możliwości samodzielnej likwidacji konta założonego z podaniem błędnych (świadomie lub przez pomyłkę) danych osobowych.

Naturalnie można zrezygnować z użytkowania konta.
    Według informacji WP takie "martwe" konto ulega automatycznej likwidacji po 3 miesiącach.
    To też jest sposób.

Pozdrawiam
    Kacper

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Jeszcze o usuwaniu kont

Pani Jalicka pisze:

Jedynie portal WP.pl oferuje taki model rezygnacji z

Nieprawda.... Ale o tym pisal juz Kacper...

Pani Halicka pisze tez:

Wskazanie przez uzytkownika numeru PESEL przy usuwaniu konta sluzy tylko i wylacznie weryfikacji osoby dokonujacej tej operacji. Sprawdzamy w ten sposob, czy usuwajacy konto jest rzeczywiscie uprawniony do takiego "zabiegu", inaczej mowiac, czy jest wlascicielem/posiadaczem konta w Poczcie WP.

Hmmm... To bardzo ciekawe, ze sluzy do weryfikacji wlasciciela konta - tylko niby jak to WP weryfikuje, skoro nr PESEL nie jest wczesniej podawany (przy rejestracji) i WP nie ma go w swoich zasobach, wiec co z czym jest sprawdzane i weryfikowane? Jak? Chyba, ze WP ma jakas baze nr-ow PESEL to wtedy rozumiem - ale o tym tez powini byc posiadacze kont informowani.
    Powinni byc tez informowani o tym, ze ten numer bedzie wymagany przy ewent. usunieciu konta - bo w samo zapewnienie wyswietlone na stronach usuwania konta, ze jest zbierany jednorazowo, etc.. nie musze wierzyc i moge sie bac, ze zostanie on przez kogos przechwycony.
    Skoro przy rejestracji nikt mi nie mowi o tym, ze jesli bede usuwal konto to bede musial podac swoj PESEL - to teraz nie ma prawa nikt ode mnie tego zadac (nie ma tego tez w Regulaminie kont WP!) - wiec uwazam. ze maja obowiazek usunac dane konto bez tego numeru - ktory jak wiadomo jest raczej niepodawany na lewo i prawo...
    Sadze, ze to utrudnienie, wprowadzone jest tylko p oto, by nie usuwano (w prosty sposob) kont pocztowych z WP - a tym samym ich liczba byla coraz wieksza - przynajmniej zanim po 3 mies zostanie takie konto usuniete, albo i nie.... ;) Proste...
    Pozdrawiam
    Gawus

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Jeszcze o usuwaniu kont

Pani Jalicka pisze:

Jedynie portal WP.pl oferuje taki model rezygnacji z

Nieprawda.... Ale o tym pisal juz Kacper...

Pani Halicka pisze tez:

Wskazanie przez uzytkownika numeru PESEL przy usuwaniu konta sluzy tylko i wylacznie weryfikacji osoby dokonujacej tej operacji. Sprawdzamy w ten sposob, czy usuwajacy konto jest rzeczywiscie uprawniony do takiego "zabiegu", inaczej mowiac, czy jest wlascicielem/posiadaczem konta w Poczcie WP.

Hmmm... To bardzo ciekawe, ze sluzy do weryfikacji wlasciciela konta - tylko niby jak to WP weryfikuje, skoro nr PESEL nie jest wczesniej podawany (przy rejestracji) i WP nie ma go w swoich zasobach, wiec co z czym jest sprawdzane i weryfikowane? Jak? Chyba, ze WP ma jakas baze nr-ow PESEL to wtedy rozumiem - ale o tym tez powini byc posiadacze kont informowani.
    Powinni byc tez informowani o tym, ze ten numer bedzie wymagany przy ewent. usunieciu konta - bo w samo zapewnienie wyswietlone na stronach usuwania konta, ze jest zbierany jednorazowo, etc.. nie musze wierzyc i moge sie bac, ze zostanie on przez kogos przechwycony.
    Skoro przy rejestracji nikt mi nie mowi o tym, ze jesli bede usuwal konto to bede musial podac swoj PESEL - to teraz nie ma prawa nikt ode mnie tego zadac (nie ma tego tez w Regulaminie kont WP!) - wiec uwazam. ze maja obowiazek usunac dane konto bez tego numeru - ktory jak wiadomo jest raczej niepodawany na lewo i prawo...
    Sadze, ze to utrudnienie, wprowadzone jest tylko p oto, by nie usuwano (w prosty sposob) kont pocztowych z WP - a tym samym ich liczba byla coraz wieksza - przynajmniej zanim po 3 mies zostanie takie konto usuniete, albo i nie.... ;) Proste...
    Pozdrawiam
    Gawus

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Re: Jeszcze o usuwaniu kont

Cytat Napisał Gawus
    (...) tylko niby jak to WP weryfikuje, skoro nr PESEL nie jest wczesniej podawany (przy rejestracji) i WP nie ma go w swoich zasobach, wiec co z czym jest sprawdzane i weryfikowane? Jak? Chyba, ze WP ma jakas baze nr-ow PESEL to wtedy rozumiem - ale o tym tez powini byc posiadacze kont informowani. (...)
    Pozdrawiam
    Gawus
    W sierpniu ub. roku o to samo pytałem administratora WP.
    Wyjaśnienie dostałem w dwóch mailach od kogoś podpisującego się "Contact Center, Wirtualna Polska S.A" .
    Moje maile były podpisane imieniem i nazwiskiem.

Oto wybrane fragmenty z korespondencji:

(..)procedura usuwania kont jest zgodna z prawem.
    PESEL jest porownywany z danymi konta i sprawdzana suma kontrolna.

i dalej:
    (...)WP nie ma dostepu do bazy nr PESEL, przyczyna jest tu pelne uwierzytelnienie tzn.
    Nr PESEL zawiera informacje o dacie urodzenia i plci oraz sume kontrolna.
    Te dane sa porownywane z danymi konta np. (data ur. i plec)

Z rozmów z internetowymi znajomymi (również zagranicznymi) wiem, że praktyka podawania fałszywych danych przy takich rejestracjach jest powszechna, a nawet towarzysko "zalecana".
    Trudno się temu dziwić lub potępiać, czytając informacje o przechwytywaniu i wykorzystywaniu takich danych (na razie za granicą) do oszustw w postaci generowania fałszywych kart kredytowych, zakupów w internecie itp.
    Każdy portal deklaruje przestrzeganie ustawy o ochronie danych osobowych w swojej "polityce prywatności".
    W Polsce -o ile wiem- nie istnieje niezależna instytucja sprawdzająca przestrzeganie tych deklaracji.

Pozostaje nam więc wierzyć w dobrą wolę i przestrzeganie procedur lub wystrzegać się pochopnego ujawniania własnych danych osobowych.

Pozdrawiam.
    Kacper

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Re: Jeszcze o usuwaniu kont

Cytat Napisał Gawus
    (...) tylko niby jak to WP weryfikuje, skoro nr PESEL nie jest wczesniej podawany (przy rejestracji) i WP nie ma go w swoich zasobach, wiec co z czym jest sprawdzane i weryfikowane? Jak? Chyba, ze WP ma jakas baze nr-ow PESEL to wtedy rozumiem - ale o tym tez powini byc posiadacze kont informowani. (...)
    Pozdrawiam
    Gawus
    W sierpniu ub. roku o to samo pytałem administratora WP.
    Wyjaśnienie dostałem w dwóch mailach od kogoś podpisującego się "Contact Center, Wirtualna Polska S.A" .
    Moje maile były podpisane imieniem i nazwiskiem.

Oto wybrane fragmenty z korespondencji:

(..)procedura usuwania kont jest zgodna z prawem.
    PESEL jest porownywany z danymi konta i sprawdzana suma kontrolna.

i dalej:
    (...)WP nie ma dostepu do bazy nr PESEL, przyczyna jest tu pelne uwierzytelnienie tzn.
    Nr PESEL zawiera informacje o dacie urodzenia i plci oraz sume kontrolna.
    Te dane sa porownywane z danymi konta np. (data ur. i plec)

Z rozmów z internetowymi znajomymi (również zagranicznymi) wiem, że praktyka podawania fałszywych danych przy takich rejestracjach jest powszechna, a nawet towarzysko "zalecana".
    Trudno się temu dziwić lub potępiać, czytając informacje o przechwytywaniu i wykorzystywaniu takich danych (na razie za granicą) do oszustw w postaci generowania fałszywych kart kredytowych, zakupów w internecie itp.
    Każdy portal deklaruje przestrzeganie ustawy o ochronie danych osobowych w swojej "polityce prywatności".
    W Polsce -o ile wiem- nie istnieje niezależna instytucja sprawdzająca przestrzeganie tych deklaracji.

Pozostaje nam więc wierzyć w dobrą wolę i przestrzeganie procedur lub wystrzegać się pochopnego ujawniania własnych danych osobowych.

Pozdrawiam.
    Kacper

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia