Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

zwolniony zpracy

zostałem zwolniony z pracy po poproszeniu szefa o urlop na życzenie ! oprócz tego nie chce mi wypłacić zaległych pieniędzy.... co mogę zrobić w tej sytuacji...???

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał Festi 38 Zobacz post
    zostałem zwolniony z pracy po poproszeniu szefa o urlop na życzenie ! oprócz tego nie chce mi wypłacić zaległych pieniędzy.... co mogę zrobić w tej sytuacji...???
    Art. 52.
    § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika
    w razie:
    1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
    2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa,
    które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku,
    jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym
    wyrokiem,
    3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania
    pracy na zajmowanym stanowisku.
    § 2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może
    nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o
    okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
    § 3. Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu
    opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą
    zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń
    co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa
    wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.
    § 4. (uchylony).
    Art. 53.
    § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
    1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
    a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy
    krócej niż 6 miesięcy,
    b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku
    oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące
    - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6
    miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem
    przy pracy albo chorobą zawodową,
    2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn
    niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
    § 2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie
    nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem
    - w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia
    pracownika ze względu na chorobę zakaźną - w okresie pobierania z tego tytułu
    wynagrodzenia i zasiłku.
    § 3. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu
    się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.
    Skieruj sprawę do sądu pracy i zgłoś ten fakt do PIP.

Uczestnik Forum moderator Avatar Rybzor
    Siła Reputacji
    0

Zapytałem znajomą studentkę 4 roku prawa i dowiedziałem się, że najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest podanie pracodawcy do sądu pracy. Urlop na życzenie nie może być podstawą wywalenia z pracy, a pracodawca jest zobowiązany zapłacić za przepracowane godziny. Z opinii wynika, że sąd pracy prawie zawsze stoi po stronie pracownika, więc masz duże szansę.

Powodzenia : )

Powiedz jeszcze KIEDY dokładnie poprosiłeś o ten urlop. W jakich okolicznościach w pracy itp.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

w niedzielę poprosiłem o url. na żądanie ! we wtorek nie mogłem pojechać do pracy ponieważ cała ekipa była już w terenie gdzieś w polsce a jak zadzwoniłem w środę to usłyszałem że już nie pracuję ! przez cały zaległy rok nie dostałem żadnego urlopu ani nie brałem url. na żądanie. mam to zaznaczone na św. pracy które dostałem.!

Uczestnik Forum moderator Avatar Rybzor
    Siła Reputacji
    0

Więc zgłoś sprawę do sądu pracy.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Daj znać jak cała sprawa się zakończy... jestem ciekaw po czyjej stronie stanie prawo.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Natychmiast zgłoś to do prokuratury, nawet na Policję (to żart). Zgłoś to do sądu pracy, nie wchodź w żadne układy, bo już jesteś spalony w tej firmie. Żądaj wszelikch wyjaśnień z firmy na piśmie, nic w cztery oczy, bo już stałeś się wrogiem dla szfów. Ja to przerabiałem, mnie się udało wyjść na lepsze, bo znalazłem lepszą firmę.

Update:
    Jako prawie 40 latek wiem jedno, pracodawca to nie kolega który napsioczy, ale to wróg. Z praktyki wiem, że jeśli pracodawca jest szczwany, to z poradą prawnika będzie chciał wykazać, że pracownik był zły, nieudolny a jego praca szkodziła firmie i w końcu przelała się czara goryczy. Tak, bo ja w ciągu roku pracy w biurze wypracowałem miesiąc nadgodzin, nie odebrałem nawet minuty z tego a na końcu, kiedy stało się to problemem i postawiłem na swoim, to okazało się cudownie, że nie jestem pracownikiem który spełnia oczekiwania. Nie zacytuję tu wywodu pracodawcy, ale sprytnie negował wszelkie moje osiągnięcia w firmie, super opinie i obrócił to przeciw mnie. Radzę podjąć walkę, ale przestrzegam, nie chwal się kiedy wygrasz, bo kolejni pracodawcy nie będą tego widzieli dobrze. Przemyśl, czy tu osiągnięcie sukcesu nie zamknie ci drzwi do innych firm. Sorry, zawsze kieruj się głową, nie emocjami. Pozdrawiam i wierzę, że wybierzesz właściwą drogę.:wyklad:

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

W takim wypadku nie ma żadnych wątpliwości. Idziesz do sądu pracy i sprawa jest wygrana (jeśli powiedziałeś nam całą prawdę i tylko prawdę )

p.s. jeśli pracodawca jest ch..., to można być jeszcze większym, żeby się zemścić. Można nasyłać inspekcję pracy, sanepidy i wydłubywać inne brudy, których pracodawca nie chciał by wydłubać. Zanim jednak tak zrobisz, zastanów się czy warto i co możesz zyskać a co stracić.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

A jaka umowę masz z pracodawcą? bo jeżeli umowę zlecenie to pozostaje jedynie załozenie sprawy z powództwa cywilnego-w wiekszości przypadków z umowy zlecenia nie wynika stosunek pracy a co za tym idzie nie odnosi się do niego Kodeks Pracy.
    W naszym przyjaznym dla obywatela kraju można przepracować całe życie i nigdy w świetle prawa nie być pracownikiem.

Uczestnik Forum
    Siła Reputacji
    0

A co ma do stracenia jak i tak dostał już świadectwo pracy. Tylko niech sie o wizycie w sądzie nie chwali w następnej pracy to będzie wszystko ok.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia