Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

PROBLEM - Komputer nie startuje

Witam, proszę o pomoc w rozwiązaniu nietypowego problemu. Opiszę całą sytuację.

Wczoraj wieczorem jak zwykle korzystałem ze stacjonarnego komputera, wyłączyłem go jak zwykle i poszedłem spać, nie było żadnych problemów. Dzisiaj chcę go włączyć i nie startuje, głośnik systemowy nie wydaje żadnego dźwięku przy starcie (czyli brakuje charakterystycznego 'piknięcia'), monitor się nie włącza, wentylator na karcie graficznej zaczyna pracować szybciej.

Jako, że zdarzyło mi się to już kiedyś, to w takiej sytuacji zawsze wyłączałem komputer, wyłączałem zasilacz, odczekiwałem chwilkę, potem włączałem znowu zasilacz i wszystko działało jak zwykle. Jednak taka sytuacja zdarzała się bardzo rzadko.

Dzisiaj jednak po wykonaniu takiej 'serii naprawczej' nic się nie stało, komputer jak nie startował tak nie startuje dalej. Sprawdziłem grafikę, pamięć RAM, procesor, przeczyściłem z kurzu wentylatory, jednak nic to nie pomogło.

Czy ktoś wie co mogło się wydarzyć? Dodam, że nic nie grzebałem wcześniej przy BIOSie, ani nie zmieniałem komponentów komputera, nie podkręcałem, nic się nie bawiłem, karty graficznej nie przegrzałem bo dawno w nic nie grałem, ot normalny dzień pracy komputera bez żadnych problemów. O jakimś wirusie też raczej nie może być mowy.

Ma ktoś jakiś pomysł co mogło się popsuć? Nic się raczej nie spaliło bo nie śmierdzi. Zasilacz cały, dyski też. Czy to możliwe że BIOS został skasowany skoro nie wydaje żadnych dźwięków ostrzeżeń?

Z góry będę wdzięczny za odpowiedzi w temacie. Pozdrawiam.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Roznie bywa. Zacznij od zasilania - odlacz wszystkie zbedne komponenty, np. napedy optyczne, dyski i sprobuj ponownie.
    Wyjmij kosci pamieci, przedmuchaj sloty sprezonym powietrzem, wloz tylko jedna kosc pamieci, probuj na roznych slotach.
    Wyjmij bateryjke na plycie glownej - na conajmniej kilkanascie minut. Na koniec pozostaje wymiana procesora, karty graficznej, plyty glownej na inny egzemplarz. Zaden sprzet nie jest wieczny.

Zaawansowany uczestnik redaktor DI
    admin
    Mieszka w
    Warszawa
    Siła Reputacji
    10

Być może uszkodzeniu uległa płyta główna komputera albo karta graficzna. Bez zapasowego sprzętu się nie obejdzie.
    Piotr Cygan,
    Hidden Content

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Również jestem za płytą lub kartą. Problem w tym, że nie znam nikogo kto ma kartę graficzną na PCI x, wszyscy znajomi albo stare stacjonarne komputery albo laptopy, więc nie mam nawet za bardzo jak sprawdzić co uległo zniszczeniu.

Tylko dziwi mnie cała ta sytuacja bo nic nie majstrowałem przy sprzęcie a zepsuł się ot tak, z dnia na dzień. A jest to dość nowy komputer, składany niecałe 2 lata temu z bardzo dobrego sprzętu, a ostatnio używany jedynie do pracy biurowej.

Zaawansowany uczestnik redaktor DI
    admin
    Mieszka w
    Warszawa
    Siła Reputacji
    10

możliwe, że to sprawka np. skoku napięcia w zasilaczu podczas włączania, może zakurzone podzespoły i zwarcie?
    Piotr Cygan,
    Hidden Content

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Jako, że zdarzyło mi się to już kiedyś, to w takiej sytuacji zawsze wyłączałem komputer, wyłączałem zasilacz, odczekiwałem chwilkę, potem włączałem znowu zasilacz i wszystko działało jak zwykle. Jednak taka sytuacja zdarzała się bardzo rzadko.
    Rzadko, nierzadko, taka sytuacja wskazuje, że już wcześniej coś było nie tak, należalo zawczasu zbadać sprawę.
    Stawiałbym, że to zasilacz szwankował. Teraz padając mógł zdymić coś jeszcze. Bez serwisu (albo pracowitego podmieniania wszystkiego po kolei) się nie obędzie.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

zasilacz działa normalnie,

może jutro uda mi się wrzucić filmik jak to wszystko wygląda i jak komputer pracuje po włączenu zasilania

obstawiam, że coś z płytą główną jest nie tak, skoro po usunięciu kolejno karty graficznej i pamięci RAM, komputer zachowuje się tak samo jakby były podłączone - czyli w tym wypadku nic się nie dzieje, zero sygnału ostrzegającego z głośnika systemowego

wrzucę filmik, może komuś coś rozjaśni sytuację.

jak na razię liczę się z tym, że muszę posprawdzać poszczególne komponenty, jednak tak jak pisałem wcześniej nie za bardzo mam gdzie

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Obejrzyj płytę, czy elektrolity (takie duże kondensatory) nie są spuchnięte, albo nie ciekną. To częsta przyczyna awarii.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

zamieszczam link do filmiku jak się zachowuje komputer po włączeniu:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qaI1Wfd5nVE[/youtube]

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Probowales resetowac ustawienia BIOSu ? Powinna byc do tego zworka na plycie, ewentualnie wyjmij bateryjke na kilkanascie minut.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)