Strona 2 z 16 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 160
    Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

format dysku

witam zdecydowanie polecam live CD
    dowolna dystrybucja linuksa Live CD to ok 700MB do ściągnięcia.
    Jeżeli nie masz czasu to polecam liveCD slax-PL ok 230MB jest to dystrybucja po polsku
    poniżej zamieszczam zrzuty ekranu z przebiegu zmiany rozmiaru partycji przy użyciu Gparted (edytor partycji) z tej dystrybucji.
    Po pobraniu obrazu płyty wypal CD i uruchom komputer z CD poczekaj aż system się załaduje i pokaże się Pulpit potem uruchom edytor partycji Gparted (skrót jest na pulpicie)
    Program jest całkowicie po polsku i darmowy więc nie powinno być problemów

tu jest link do pobrania slax-PL-live Cd

http://linuxtracker.org/download.php...e%20CD.torrent

pozdrawiam
    Załączone Obrazki Załączone Obrazki

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

format

następne zrzuty ekranu
    zapomniałem napisać że aby wykonywać operacje na partycji należy ją odmontować (domyślnie jest zamontowana) klik prawa mysz przy partycji i wybór odmontuj .Dopiero po odmontowaniu będą aktywne pozostałe opcje.

Oczywiście w tej dystrybucji jest program do robienia kopii partycji i odtwarzania partycji z pliku zapasowego. Uruchamia się go po wpisaniu w terminal partimage. Osobiście bardzo polecam zrobienie kopii zapasowej partycji systemowej w razie potrzeby wirus,uszkodzenie systemu kilka minut wystarczy na przywrócenie systemu do stanu poprzedniego zamiast uciążliwej i czasochłonnej reinstalacji

pozdrawiam
    Załączone Obrazki Załączone Obrazki

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Do Jugiego i sgueeze

Dziękuję Jurgi i sgueeze.Pisząc posta z prośbą o pomoc po kilku dniach myslałem,że nikt na nią nie odpowie a tu taka miła niespodzianka.Otrzymuję bardzo obszerne,rozwinięte i na dodatek z miniaturami screenów rady, co powinno ułatwić zrozumienie tych porad i podpowiedzi.
    Jednak nie wiem, czy mając Windowsa XP HE mogę użyć Linuksa (czy aplikację przeznaczoną dla Linuxa).Może tu coś nie rozumiem,bo nie znam Linuxa,nigdy go nie używałem i nie wiem czy nie będzie się"kłócił" z Windowsem?
    Co do kopii partycji systemowej to czy nie jest to to samo co mam na CD od Dell'a "Windows z SP2"?.
    Czy Gparted (edytor partycji) to jest to samo co polecał Jurgi?
    Czym różni się ten Gparted od live CD (700MB) a ten od live CD slax - PL (230MB)? Czy ten ostatni też pomoże podzielić dysk na partycję bez utraty danych?
    Jednak nie rozumiem:Po pobraniu obrazu płyty wypal CD i uruchom komputer z CD poczekaj aż system się załaduje i pokaże się Pulpit potem uruchom edytor partycji Gparted
    Piszesz też:
    Osobiście bardzo polecam zrobienie kopii zapasowej partycji systemowej .
    Jak zrobić tę kopię, o to czy to to samo co mam na CD od Dell'a pytałem na poczatku.
    Jestem bardzo zielonym analfabetą informatycznym, do czego przyznaję się bez bicia i stąd tyle pytań o które mam nadzieję że się nie obrazisz ani Cię nie "wkurzę".
    Nie wiem do czego odnosi się Wiadomość
    "Zrezygnuj ze zmian" jaka pokazała mi się nad lewym górnym okienkiem do pisania odpowiedzi.
    Bardzo serdecznie z wdzięcznością pozdrawiam.:zakuty_leb:

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Jeśli używasz przeglądarki Firefox szczególnie ważną rzeczą jest zrobienie sobie backup składników które doinstalowałeś zwróć uwagę także na listę z zakładkami co często jest dużo ważniejsze, tą listę możesz wyeksportować z poziomu paska narzędzi, ale żeby zrobić backup całości użyj w tym celu programu http://mozbackup.jasnapaka.com/screenshots.php :neutral:

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Użycie systemu linux do modyfikacji partycji nie ma wielkiego znaczenia, że zainstalowany jest system Windows XP czy cokolwiek innego. Największy wpływ ma typ partycji - domyślnie NTFS. Niektóre linuxy mogą sobie nie poradzić z tego typu partycjami, ale to rzadkie przypadki.

Tak jak radzi Ci sgueeze uruchamiając linuxa za pomocą płyty (tzw. live cd) system linux ładowany jest do pamięci, następnie wykrywa sterowniki do urządzeń, montuje dyski i pokazując pulpit. Wszystko jest wykonywane w pamięci komputera, aplikacje uruchamiają się z płyty, a więc system linux live cd nie wprowadza zmian nigdzie do Twojego komputera. Jedynie za pomocą programów można modyfikować niektóre elementy.

Wracając do tego dysku. Dysk ma 80 GB ale widziane jest 74/71 GB – tak naprawdę dysk powinien mieć ok. 74 GB (może troszkę więcej) – to jest rzeczywisty rozmiar dysku, a to że dysk ma 80GB to podaje tak producent. Każdy dysk ma mniej rzeczywistej pojemności np. dysk 250 GB ma w rzeczywistości 232,88 GB, itd. Przy partycjonowaniu sprawdzisz czy czasami nie ma tam jakiejś ukrytej partycji bo może się taka znaleźć.

sgueeze proponuje pobranie linuxa – ja natomiast podałem rozwiązanie nie wymagające raczej ściągania dodatkowych systemów i innych narzędzi, tylko podstawowy program do partycjonowania i resztę już można zrobić wg. wskazówek które mogę podać. Być może to lepsze rozwiązanie (prostsze?) pobrać linuxa, nagrać na płytę i uruchomić. Program potem jest po polsku, więc można będzie wszystko zrozumieć.

Teraz odpowiem na Pana pytania:
    Co do kopii partycji systemowej to czy nie jest to to samo co mam na CD od Dell'a "Windows z SP2"?.
    Nie. Kopia partycji systemowej za pomocą programu np. GParted jest to kopia AKTUALNYCH danych przechowywanych na dysku systemowym (czyli: konfiguracja systemu, rejestr, programy, itd.), natomiast kopia zapasowa lub tzw. dysk Recovery od producenta DELL jest to po prostu zwykły system, który zawiera oprogramowanie i sterowniki DELL-a oraz dodatkowe narzędzia przydatne przy odzyskiwaniu systemu (?).

Czy Gparted (edytor partycji) to jest to samo co polecał Jurgi?
    Tak jest to dokładnie ten sam program przeznaczony dla systemu Linux (strona oficjalna http://gparted.sourceforge.net/)
    Czym różni się ten Gparted od live CD (700MB) a ten od live CD slax - PL (230MB)?
    To nie jest GParted. GParted to tylko program w systemie Linux. Dystrybucje linuxa to np.: Arch Linux, Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Slax, Mandriva, Feodora, Debian, Slackware, Gentoo, itd. ale nie mieszajmy sobie tym głowy. sgueeze podał jedną z dystrybucji – Slax w wersji Live CD. Zajmuje ona TYLKO 230MB ponieważ zawiera tylko podstawowy system linux do tego tryb graficzny (czyli wyświetla pulpit) oraz kilka dodatkowych programów (min. GParted). Dystrybucje o większych rozmiarach np. 700MB posiadają kilka trybów graficznych (np. 3 tryby) oraz masę innych programów i pakietów. Nas interesuje tylko wersja podstawowa zawierająca tylko program GParted, więc nie będziemy zagłębiać się w środowisko linuxa.

Czy ten ostatni też pomoże podzielić dysk na partycję bez utraty danych?
    Bez znaczenia jaka dystrybucja, itd. Aby było tylko oprogramowanie do zarządzania partycjami.

jibboom nie wiem co tu Firefox ma teraz do rzeczy, skoro mowa jest tutaj o modyfikowaniu partycji.

System Slax [Pobierz] – Rozmiar 190 MB
    Moduł GParted do systemu Slax (jeśli niedostępny) [Zobacz]

Po pobraniu systemu wystarczy nagrać obraz płyty (ISO) na CD. O nagrywaniu obrazów ISO można poczytać tutaj:
    http://komputery.katalogi.pl/jak_nagrac_iso-t61990.html
    http://forum.pclab.pl/t422370.html

Jak z czymś sobie nie możesz poradzić to pisz.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Do GhostX

Dzięki za dalsze wyjaśnienia.
    U mnie jest NTFS.
    Interesuje mnie darmowe oprogramowanie do partycjonowania.Które z tych 2 które podałeś jest prostsze i łatwiejsze w użyciu dla "komputerowego nogi"?
    Mam kłopoty ze wzrokiem - przed 2 m-cami miałem masywny krwotok do oka i teraz mam ograniczony przez lekarzy czas jaki mogę przeznaczyć na komputer. Dlatego w większości staram się posługiwać gotowcami podpowiadanymi przez życzliwych i zaawansowanych userów a sam mniej teraz wyszukuję potrzebne rozwiązania. Z reszta i tak mam za mało wiedzy aby z tych jakie napotkam w Necie samodzielnie wybrać najlepsze.
    Dlatego dziękuję, będę próbował opierać się na radach Twoich oraz sgueeze i Jurgi'ego i powoli brać się do roboty.Będę jeszcze wiele pytał, bo z pewnością napotkam na niezrozumiałe dla mnie problemy, ale ze względu na wzrok rozciągnie to się w czasie.:hmmm:
    Pozdrawiam.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Dla uściślenia, bo dla początkującego może faktycznie być to mało zrozumiałe…

1. GParted (pełna nazwa Gnome Parted bodaj) to program pod Linuksa. GParted w wersji do uruchomienia z płyty to tak naprawdę okrojony ze zbędnych rzeczy Linux, przeznaczony tylko do uruchomienia GParted i podział dysku. Tym niemniej każda dystrybucja Liniksa zawiera na pokładzie GParted, dlatego można spokojnie użyj zamiennie jakiegokolwiek Linuksa. Przy wyborze kierujemy się obecnością polskiej wersji, prostotą, małym rozmiarem, czy co tam, ale działa wszystko w zasadzie tak samo.

2. Określenie "Live" oznacza system, który uruchamia się z płyty bezpośrednio do pamięci. Nie potrzebuje się instalować na twardym dysku, w ogóle nie potrzebuje twardego dysku. Oczywista, że to najlepszy sposób uruchamiania programów do grzebania na dysku — trochę takie grzebanie może stać się ryzykowne, jeśli grzebania dokonuje system i program, który sam na tym dysku siedzi, prawda? Dlatego zawsze polecam programy "live".

3. GParted, choć linuksowy, jest doskonale dostosowany do obsługi partycji Windows.

4. Partycje Windows to te oznaczone jako FAT32 oraz NTFS, posiadaczy 2000/XP i nowszych interesuje tylko NTFS. Milion innych rodzajów partycji (nazywa się to systemem plików, filesystem), jakie potrafią obsługiwać Linux i GParted nas nie interesują.

6. GParted (jak i większość innych programów) pokazuje dysk jako pasek podzielony na kolorowe części - partucje, każdy kolor to inny filesystem.

7. Partycje możemy kasować (wtedy obszar po niej będzie niezaalokowany, nieprzydzielony, niewidoczny dla Windows), zmieniać ich rozmiar (zmniejszać, jeśli jest za nią wolne miejsce to powiększać), przesuwać i zakładać nowe.

8. GParted (jak i większość innych programów) pozwala właściwie zrobić wszystko myszką. Po kliknięciu na wybranej partycji możemy ją skasować itp. Po kliknięciu na wolnym miejscu możemy utworzyć nową (dla XP tworzymy zawsze NTFS, w ostateczności FAT23). Zmienić rozmiar możemy po prostu przesuwając granicę myszką (można też wpisać rozmiar cyfrowo). Ilustracja: zmiana rozmiaru partycji w GParted:

9. Po zmianach należy je jeszcze zastosować, dopiero wtedy zacznie się praca. Może to potrwać długo, pół godzizny, czy godzinę, więc warto uzbroić się w cierpliwość. Jeśli na przesuwanych partycjach były jakieś nieskasowane dane, to bardzo wydłuży czas operacji. Póki program pokazuje, że pracuje (wymienia kolejno wszystkie ukończone etapy) i świeci się kontrolna dysku, to nie ma powodów do zmartwień.

10. Za instrukcją:
    Zmiana wielkości partycji NTFS wymaga ponownego startu systemu! NIE WYKONUJ innych operacji na tej partycji przed ponownym uruchomieniem systemu, w przeciwnym razie pojawią się komunikaty o błędach.
    Po uruchomieniu MS Windows™, system pokaże specjalny ekran i komunikat o spójności dysku: Sprawdzanie systemu plików na c :
    Pozwól AUTOCHK działać: NT potrzebuje sprawdzić swój system plików po operacji zmiany rozmiaru.
    Po zakończeniu procesu, komputer automatycznie się zrestartuje po raz drugi. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko będzie działało doskonale
    Po ponownym uruchomieniu, Windows XP będzie działał prawidłowo, ale musisz pozwolić zakończyć start i poczekać na okno logowania!
    11. Chyba nie muszę dodawać, że podczas wprowadzania zmian nie może zabraknąć zasilania? Pracujemy na kablu, ale z pełną baterią, na wypadek gdyby wyłączyli prąd, dziecko wyciągnęło wtyczkę, itp.

12. Podczas zmian w rozmiarze partycji dane nie powinny zostać ruszone, ale zgodnie z zasadami bezpieczeństwa przed repartycjonowaniem:
    — zgrywamy na płytę najważniejsze dane,
    — zgrywamy na płytę filmy, muzykę, zdjęcia, duperele i w miarę możliwości kasujemy z dysku, żeby program partycjonujący nie musiał się z nimi pie*** (remont domu też łatwiej przeprowadzić, jak się z niego wyniesie meble ),
    — robimy defragmentację zmienianych partycji, żeby dane były "w kupie" a nie porozrzucane po całym dysku (remont domu też łatwiej, itd, ).

13. Zdarzyło się w mojej karierze, że GParted odmówił pracy na dysku. Ponieważ było to najnowszy model laptopa, być może brakowało mu jakichś informacji. Nie ma w takiej sytuacji paniki, można poczekać na nowszą wersję, albo spróbować GParted z jakiejś dystrybucji. Ta metoda zadziałała w moim przypadku — GParted uruchomiony z jakiegoś zwykłego Linuksa sobie poradził. To ważne: jak GPartedowi coś nie pasuje, to odmówi pracy, żeby nie zepsuć.

14. Krótki poradnik do GParted. Pomijając nieco inne nazwy i drobne różnice to można równie dobrze w zasadzie skorzystać np. z instrukcji do Partition Magic.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Jurgi podpowiada program GParted - dał nawet instrukcję, więc możemy skorzystać już z tego programu. Jeśli nie pobrałeś obrazu linuxa - Slax to możesz pobrać sam program GParted startujący z płyty - zajmuje tylko 98MB -> [Kliknij tu, aby pobrać]

Jest on w formacie ISO - obraz dysku CD. Jeśli masz jakiś program do nagrywania, a nie wiesz jak nagrać taki plik na płytę to podaj nazwę programu to Cię naprowadzimy.

Trochę to namieszane wszystko ale musimy w końcu zdecydować jaki program wybrać i jak zrobić to najskuteczniej bez utraty danych.

PS. Jurgi zmień rozmiar obrazka, bo forum się rozłazi.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Obrazek jest hotlinkowny, więc nie bardzo mogę. A rzeczywiście się rozłazi.
    Odkąd właściciele forum pod pozorem udoskonaleń skopali jego wygląd to tak jest, a poprawek nie idzie się doprosić. A kupa czasu już minęła. Mogę co najwyżej obrazek skasować.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Podaje posiadany program...

Posiadam Nero,ale nie wiem którą wersję.Z właściwości nic nie mogę wywnioskować.Załączam Screeny może one powiedzą jaki jest ten Nero,oraz której opcji użyć:
    http://yfrog.com/e5nerowaciwocijx
    Jeszcze niczego nie pobrałem.Powoli "przegryzam"rady i przygotowuje pytania do miejsc których nie rozumiem.Będzie tego sporo, jak to u początkującego analfabety.Niestety problem z okiem nie pozwala na szybsze przegryzanie porad i stron(programów) do których odsyłają linki, więc trochę czasu to potrwa.Bez wyjaśnienia niezrozumiałych spraw nie ruszę z partycjonowaniem a dopiero przygotowałem część pytań.Proszę więc nie myśleć,że zawracam głowę a później wszystko "olewam".
    Dziękuję i pozdrawiam.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)