Strona 3 z 16 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 160
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Pytania jakie dotychczas mi się nasunęły:

Jurgi, GhostX,sgueeze.
    Po wstępnym przeanalizowania udzielonych mi rad i podpowiedzi za które jestem niezmiernie wdzięczny nasunęły mi się takie uwagi i pytania,które w całości zamieszczam poniżej:
    Pytania do formatu lub partycjonowania dysku,jakie nasunęły mi się po przeczytaniu otrzymanych porad a wynikające z niezrozumienia porad.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
    2. Warto przechowywać sterowniki (znalezione na CD czy pobrane z sieci) na dysku, tworząc odpowiedni folder DRIVERS na partycji z danymi. Reinstalacja w przyszłości będzie prostsza.
    3. Zmień opcje folderu Moje Dokumenty, tak aby wskazywał na katalog na partycji z danymi. W ten sposób reinstalacja systemu w przyszłości nie będzie zagrożeniem dla danych.
    4. Warto zachować katalog Dane aplikacji z poprzedniego systemu jako np. plik zip. Ten katalog ynajduje się w profilu użytkownika i jest ukryty! Są tam dane konfiguracyjne różnorakich programów. Możesz przywrócić cały ten katalog z backupu po instalacji systemu.

Pytania:
    Czy folder Drivers tworzy się na dysku C,posiadającym w tej chwili jedyną partycję i chyba ukrytą Recovery, w folderze Moje dokumenty ?

Jak zmienić opcję folderu Moje dokumenty tak aby wskazywał na katalog na partycji z danymi (nie wiem o co chodzi),jak znaleźć ten katalog oraz profil użytkownika, czy chodzi o cały folder Dane aplikacji w D&S ,co i jak z tym zrobić?

Skłaniam się do pobrania i użycia tego co proponuje scueeze:
    "zdecydowanie polecam live CD
    dowolna dystrybucja linuks'a Live CD to ok 700MB do ściągnięcia.
    Jeżeli nie masz czasu to polecam live CD slax-PL ok 230MB jest to dystrybucja po polsku
    poniżej zamieszczam zrzuty ekranu z przebiegu zmiany rozmiaru partycji przy użyciu Gparted (edytor partycji) z tej dystrybucji.
    Po pobraniu obrazu płyty wypal CD i uruchom komputer z CD poczekaj aż system się załaduje i pokaże się Pulpit potem uruchom edytor partycji Gparted (skrót jest na pulpicie)
    Program jest całkowicie po polsku i darmowy więc nie powinno być problemów

tu jest link do pobrania slax-PL-live Cd

http://linuxtracker.org/download.php...e%20CD.torrent" Defraggler (remove only) Piriform'u?

GhostX proponuje:
    "sgueeze proponuje pobranie linuxa – ja natomiast podałem rozwiązanie nie wymagające raczej ściągania dodatkowych systemów i innych narzędzi, tylko podstawowy program do partycjonowania i resztę już można zrobić wg. wskazówek które mogę podać."
    Również te rozwiązanie biorę pod uwagę.Nie wiem które będzie dla mnie bardziej zrozumiałe i łatwiejsze do wykonania ( w którym mniej mogę zepsuć!)

Jurgi proponuje GParted, GhostX skłania się do tego rozwiązania.
    Jednak na załączonej fotce (screenie) widać że jest po angielsku, co może sprawić mi trudność w zrozumieniu i korzystaniu z tego programu.
    Dodatkowo Jurgi pisze:
    "Partycje możemy kasować (wtedy obszar po niej będzie niezaalokowany, nieprzydzielony, niewidoczny dla Windows"
    Jesli będzie niewidoczny to jak z niego korzystać?
    I dodatkowo:
    "— robimy defragmentację zmienianych partycji, żeby dane były "w kupie" a nie porozrzucane po całym dysku (remont domu też łatwiej, itd, ). "
    Jak robi się defragmentację zmienianych partycji, czy można do tego użyć np.Defraggler (remove only) Piriform'u?

Mam mały mętlik, bo nie wiem jakie sa różnice między GParted (live) proponowanym przez Jurgi'ego a live CD slax - PL (230MB) polecanym przez sgueeze-który podobno ma być po polsku a samym programem GParted -startującym z płyty (98MB) -o którym pisze GhostX.

W następnym poście napiszę jak ja widzę kolejne czynności które mam zrobić przy przygotowaniu i wykonywaniu partycjonowania do ewentualnej korekty przez mych doradców którym jestem bardzo wdzięczny za dotychczasowe podpowiedzi i rady.
    Nie wiem czy poprawnie użyłem tagi.Poza tym niezrozumiałe kwestie zapisywałem sobie notatniku dodając swoje uwagi i zapytania i w takiej formie je w tym poście zamieściłem.
    Za wyrozumiałość dziękuję i pozdrawiam.:zakuty_leb:

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

"Partycje możemy kasować (wtedy obszar po niej będzie niezaalokowany, nieprzydzielony, niewidoczny dla Windows"
    Jesli będzie niewidoczny to jak z niego korzystać?
    Nie można. Żeby skorzystać z obszaru, trzeba na nim utworzyć partycję.

Jak robi się defragmentację zmienianych partycji, czy można do tego użyć np.Defraggler (remove only) Piriform'u?
    Nie znam tego programu. Wystarczy po zgraniu i skasowaniu zbędnych danych użyć defragmentatora wbudowanego w Windows. Jest wiele lepszych programów, kiedyś polecano ooDefrag, nie wiem, co teraz jest w modzie.

Mam mały mętlik, bo nie wiem jakie sa różnice między GParted (live) proponowanym przez Jurgi'ego a live CD slax - PL (230MB) polecanym przez sgueeze-który podobno ma być po polsku a samym programem GParted -startującym z płyty (98MB) -o którym pisze GhostX.
    Różnice - w praktyce żadne (co najwyżej odrobinę starsza/nowsza wersja). Jak jest z językiem polskim, czy GParted jest spolszczony - szczerze mówiąc nie wiem. Mam nadzieję że tak, zaraz pewnie ktoś nas oświeci.

Jeśli nie ma polskiej wersji, to może być kłopot. Wtedy albo ściągawka na kartce, albo słownik (może być internetowy, jeśli masz podłączony internet to Linux powinien go sam wykryć i udostępnić. Spokojnie można więc korzystać z sieci podczas używania GParted).

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

format

witam

w 100% zgadzam się z jurgi ,że tylko liveCD należy stosować.
    GParted na płycie Slax-Pl jest napewno po polsku zamieszczam dwa scriny w większym formacie (poprzednie były za małe i można było nie zobaczyć ,że są po polsku).

Wielokrotnie robiłem nowe partycje na laptopach i nie było niespodzianek.
    Po utworzeniu nowych partycji trzeba zrobić kopie partycji systemowej (hda1) powieważ przywrócenie systemu z recovery ponownie utworzy jedną partycję.
    Polecam utworzenie na dysku trzech partycji minimum 1 system 2 dane 3 partycja na kopie systemu(ok5GB).
    Partycję przeznaczoną na zapisywanie pliku kopii partycji systemowej proponuje utworzyć jako FAT32 (będziemy mieli dostęp do plików nawet z DOS co może być przydatne).
    Gdyby były kłopoty z pobraniem Slax-Pl proszę o kontakt to wyślę plik przez Skype lub gg.

Kolejność wykonywania operacji:
    1 pobranie pliku Slax-Pl.iso i nagranie na CD
    2 nagranie na wszelki wypadek ważnych dokumentów,zdjęć itp na płytę DVD
    3 uruchomienie komputera z CD (Slax-PL)
    4 uruchomienie programu Gparted
    5 zmniejszenie partycji systemowej
    6 utworzenie nowych partycji(w tym jednej na pliki z kopiami partycji systemowej sformatowanej FAT32)
    7 reset komputera i uruchomienie z dysku (windows)
    8 przeniesienie wybranych plików (dokumentów,zdjęć,filmów) na utworzoną wcześniej partycję (inną niż ta którą przeznaczyliśmy na pliki z kopiami partycji systemowej ta sformatowana FAT32)
    9 ponowne uruchomienie komputera z CD (Slax-PL)
    1o wykonanie pliku kopii zmniejszonej partycji systemowej na partycję którą do tego celu utworzyliśmy (ta z systemem plików FAT32) programem partimage (jest na CD ze Slax-PL)

I to wszystko
    Po większych uaktualnieniach systemu dobrze jest zrobić następną kopie partycji systemowej.W przypadku wirusa czy awarii systemy odtworzenie sprawnego systemu z przed awarii trwa ok 5 minut
    CD ze Slax-PL oczywiście zachowujemy jako ratunkową będzie potrzebna do robienia kolejnych kopii systemu.

Ze względu że wymagasz żeby było po polsku to polecam Slax bo jest nieielki a po polsku (w wersji tylko angielsiej są þlyty ratunkowe ok 50 MB do pobrania)

pozdrawiam

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Format,odp. sgueeze

Za screenami wyszło,(te na następnym ,oddzielnym poście są takie same),widać że program jest po polsku,choć jak korzystać z niego i jego funkcji(opcji) z tych fotek nie można wywnioskować.
    W kolejności operacji napisałes tak:
    3 uruchomienie komputera z CD (Slax-PL)
    4 uruchomienie programu Gparted
    .
    Czy to oznacza,że że CD z Slax-PL to jeden program, który muszę pobrać i wypalić sobie na CD a GParted to drugi potrzebny program który należy pobrać ( i czy też ma być wypalony na CD?)
    Dalej piszesz:
    Partycję przeznaczoną na zapisywanie pliku kopii partycji systemowej proponuje utworzyć jako FAT32 (będziemy mieli dostęp do plików nawet z DOS co może być przydatne).
    .
    Nie wiem czym FAT się rózni się od NTFS poza tym,ze jak czytałem teraz odchodzi się od FAT i nie wiem czy będę umiał je utworzyć a później z nich skorzystać.
    I dalej:
    7 reset komputera i uruchomienie z dysku (windows)
    Jak robi sie ten reset z jakiego dysku z Windowsem należy uruchomić komputer.Czy tego od Dell'a w XP HE z SP2 ?
    Jak wykonać p-kt 9 i 10:
    9 ponowne uruchomienie komputera z CD (Slax-PL)
    1o wykonanie pliku kopii zmniejszonej partycji systemowej na partycję którą do tego celu utworzyliśmy (ta z systemem plików FAT32) programem partimage (jest na CD ze Slax-PL)
    .
    To w tej chwili najistotniejsze niewiadome i pytania które nasunęły mi sie o przeczytaniu Twego ostatniego posta.:???:
    Dziękuję i pozdrawiam.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

format

witam
    na płycie Slax-Pl są wszystkie potrzebne programy nic nie potrzeba więcej pobierać.Slax-Pl jest to kompletny system operacyjny linux z graficznym interfejsem użytkownika KDE.
    po pobraniu możesz go uruchomić żeby się oswoić. Uruchomienie liveCD nie powoduje żadnych zmian na dysku jak pisał Jurgi i jest całkowicie bezpieczne.
    korzystanie z Fat32 nie różni się niczym od korzystania z NTFS jest tylko ograniczony rozmiar jednego pliku do 2GB.
    komputer można zresetować zamykając program Slax-Pl ikona w lewym dolnym rogu lub klasyczny reset.
    jak pobierzesz Slax to się zorientujesz tam jest wszystko po polsku obsługa podobna do windowsa.
    możesz na próbę spróbować zmieniać rozmiar partycji. Jeżeli nie zaakceptujesz to program nic nie zrobi.
    pozdrawiam

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

format

jak już zmniejszysz partycje to opiszę krok po kroku jak zrobić kopie partycji programem partimage i jak ogtwarzać system z kopi

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

format

scriny krok po kroku korzystania ze Slax-Pl

po uruchomieniu komputera z płyty CD Slax-Pl trwa ok 1 minuty pokaże się pulpit

uruchamiamy edytor partycji Gparted (klik ikona na pulpicie)

wybieramy partycje hda1 i odmontowujemy (prawa mysz otworzy menu z opcją odmontuj) Mozna zmieniac rozmiar TYLKO ODMONTOWANEJ partycji

po odmontowaniu partycji hda1 ponownie ją zaznaczamy i wybieramy opcje zmień rozmar-przenieś

ustawiamy nowy rozmiar tak aby wolna przestrzeń była ZA partycją można suwakiem z prawej strony lub wpisać z klawiatury nowy rozmiar partycji i klikamy zmien rozmiar-przenies (operacja nie będzie od razu wykonana trzeba ją zatwierdzić później}

wchodzimy do menu Edycja i klikamy zastosuj wszystkie operacje (w naszym przypadku to tylko jedna operacja)

ukaże się komunikat ostrzegający jeżeli jesteśmy pewni to klikamy Apply(później już nie ma możliwości powrotu do poprzedniego stanu)

postęp zmniejszania partycji będzie widać na pasku (w zależności od rozmiaru partycji trwa to kilkanascie minut i dłużej)

czekamy z utęsknieniem na komunikat

zamykamy program GParted zamykamy Slax (w lewym dolnym rogu)
    wyjmujemy CD z napędu i restartujemy komputer.
    Nowe partycje możemy zrobić z windowsa ( GParted też można utworzyć nowe partycje ale żeby nie mieszać pominąłem to)

pozdrawiam

Do autora tematu:

Witaj. Trochę szkoda, że ten wątek się rozwinął aż na tyle podstron.

Miałem pewnego znajomego, który podobnie jak Ty opisujesz w swoim poscie, nie miał pojęcia o formacie. Jedna koleżanka wysyłała mu screen, jak się w biosie ustawia, aby komputer bootował się z płyty, instaluje sterowniki itp. Ja mu napisałem, że Linuks Ubuntu dla totalnych początkujących się dużo bardziej nadaje niż Windows. Koleś zainteresował się tym i był wniebowzięty. Takiej prostoty Win XP nie osiągnął (nie wiem jak nowsze). Ubuntu sam instaluje sterowniki do sprzętu, a podstawowe aplikacje (i dużo innych) można zainstalować z menu Aplikacje/Dodaj/Usuń...

Polecam się tym zainteresować, będzie mniej problemów

No i bezpieczeństwo nawet bez antywirusa to też dla początkujących zbawienie

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Do sgueeze - Format

Dzięki za dalsze rozwinięcie i ilustracje do tematu.Jednak boję się próby zmiany partycji- mam dalsze pytania.
    Nie mam partycji hda1, mam tylko jak pisałem jedną partycję C i gdzieś na ukrytej( nie wiem gdzie) Recovery.Czy jeśli wybiorę hda1 to będzie to dotyczyło mojej jedynej partycji?
    Czy nic się nie stanie jeśli odmontuję tę partycję i jak ją można później zamontować (jeśli to jest wykonywane na partycji C ) ?
    Dlaczego max.rozmiar partycji to 3757MB ?
    Jeśli max. rozmiar plików w systemie FAT32 to 2GB to jak na tej partycji zmieścić kopię systemu wraz ze wszystkimi aktualizacjami?:zakuty_leb:
    PS.
    Mam w laptopie napęd,który czyta CD i DVD,ale wypalić może tylko CD więc zabezpieczenie przez wypalenie na CD potrzebnych plików czy folderów zajmie wiele" krążków" i czasu. Ponadto u mnie w folderze Dane aplikacji jest prawie pusto.
    Pozdrawiam

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Do Jason'a Spine

To,że wątek się rozwinął to chyba dobrze,bo wyjaśnione zostaną wszystkie wątpliwości i niejasności nurtujące początkujących i z pewnością wielu z nich,całkiem surowych będzie miało łatwiejszą drogę do partycjonowania czy formatu a w przyszłości może nawet przejście na Linuksa.
    Zachwalasz Linuksa ale np.ja nie mam o nim zielonego pojęcia ani nie wiem gdzie znaleźć jakieś materiały - instrukcje-elementarz, które łatwo mogą wprowadzić mnie w temat.Bez tego to jak skok na główkę do nieznanej wody.
    Mogę tylko dziękować sgueeze,Jurgi'emu i GhostX, że chcieli odpowiadając na pytania informatycznego analfabety rozwinąć temat na tyle ,że może stać się zrozumiały na tyleż że nie tylko ja ale i wielu innych podobnie jak ja początkujących będzie mogło z tego skorzystać. Pomyśl o tym.
    A jeśli chcesz pomóc w przesiadce na Linuksa, to opracuj jakąś zrozumiała instrukcję i zamieść ją na forum w "przyczepionych".

Pozdrawiam.:???:

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)