Strona 1 z 16 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 160
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Co przygotować przed formatem?

Jestem początkującym użytkownikiem, który nigdy jeszcze nie robił formatu dysku.Chcę zrobić format a dysk podzielić na kilka partycji.
    Co muszę wcześniej zrobić (przygotować) aby po formacie i zainstalowaniu Windowsa nie siedzieć dniami i godzinami dla pobrania i zainstalowania od nowa SP3 i poprawek oraz wszystkich programów,które teraz mam zainstalowane na dysku.
    Czy wystarczy skopiować na CD do wgrania po formacie całego foldery "Moje dokumenty", czy trzeba jeszcze skopiować na CD coś z innych folderów np.Documents and Settings czy Dane aplikacji lub sam folder Microsoft?Bardzo proszę tych którzy format robili wielokrotnie o podpowiedź o kolejności poszczególnych kroków, szczególnie instalacji z CD folderów i plików już po formacie.:hmmm::-?
    Za pomoc z góry dziękuję.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Jeżeli masz Xp'eka z SP3 to problem z dodatkiem masz już z głowy;-) Co do aktualizacji Windowsa niestety IMO będziesz musiał je pobierać od nowa;/ Programy... hmm... Nie które programy działają jak się je skopiuje na CD i później z powrotem na dysk, ale są też takie które mają powiązane jakieś pliki w różnych folderach bez których nie ruszą. Jeżeli masz jakieś dokumenty w folderze "Moje dokumenty" wgraj je na płytkę a po formacie skopiuj na twardziela, wtedy wiesz że wszystko masz. W folderach typu Dane Aplikacji znajdują się pliki np. z Mozilli takie jak Zakładki, dodatki itp. więc jeżeli chcesz wszystko mieć poszukaj te foldery i wgraj. No i oczywiście STEROWNIKI DO PODZESPOŁÓW. Jeżeli nie masz oryginalnych pytek od Grafiki, Dźwięku, Sieciówki, Modemu i co tam jeszcze posiadasz to odpalasz magiczny programik jakim jest Everest i spisujesz nazwy podzespół wraz z modelami, żebyś później na forum nie pisał że pilnie potrzebujesz sterów do dźwięku a nie wiesz co to za karta;-) No i później programy użytkowe: Antywirus, GG(tlen, icq), skype itd;p co tam potrzebujesz;-)

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Dzięki za odpowiedź.Jak już pisałem jestem"zielony"i nigdy formatu nie robiłem.Nie wiem co to znaczy
    Co do aktualizacji Windowsa niestety IMO
    .Mam oryginalne płytki CD od DELL'a z systemem operacyjnym jaki był zainstalowany na laptopie w chwili zakupu (XP HE z SP2). SP3 sam później zainstalowałem.Druga z płyt to "Drivers and Utilities"-Already Installed on your computer ( DVD for Reinstalling Dell Portable Computer Software).Nie wienm czy ta pierwsza zawiera też sterowniki,mam nadzieję że tak.Jednak nie jestem pewny więc czy na wszelik wypadek powinienem użyć tego Everesta?
    Mam też płytkę z KŚ z wszystkimi dotychczasowymi aktualizacjami wraz z SP3, ale jak się okazuje ona już "nie chodzi" więc poprawki będę chyba musiał pobrać z Updates.
    Jestem naprawdę "cieniutki" i boję się tego formatu a właściwie tego co po nim ale kiedyś trzeba spróbować.Gdyby nie chęć podziału dysku na partycje(teraz mam wszystko na (C:\) w razie potrzeby użył bym tej drugiej płyty-Reinstalling. I tu przy formacie właśnie liczę na łopatologiczne podpowiedzi i rady zaawansowanych, takich jak Ty userów. Gdybyś zechciał wypunktować kolejność poszczególnych kroków z komentarzem byłbym Ci niezmiernie wdzięczny a i inni początkujący z tego by skorzystali.
    Pozdrawiam

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Kod:
    Co do aktualizacji Windowsa niestety IMO
    - Ja tak uważam, że będziesz musiał jeszcze raz zainstalować pobrane aktualizację. Wychodzi na to że ta płytka : "Drivers and Utilities" , będzie to płyta z sterownikami i programami użytkowymi, ale lepiej spisać nazwy i modele podzespołów komputera przy użyciu Everesta. Jeżeli dobrze zrozumiałem to: "Gdybyś zechciał wypunktować kolejność poszczególnych kroków z komentarzem byłbym Ci niezmiernie wdzięczny a i inni początkujący z tego by skorzystali." to chodzi Ci o to żebym napisał krok po kroku Format i instalacje systemu a później sterowników i programów??;-)

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

format dysku

witam napisz czy format musisz robić bo system padł czy tylko chcesz zrobić nowe partycje. Jest dużo darmowych narzędzi i można to zrobić bez utraty ustawień i bez reinstalacji systemu jeżeli tylko chcesz zrobić nowe partycje.
    pozdrawiam

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Sgueeze bardzo dobrze radzi! Jeśli potrzebujesz tylko przesunąć partycje, nie musisz reinstalować systemu. Użyj Partition Magic albo Acronis Disk Director.

Jeśli reinstalacja jest konieczna, warto zadbać o kilka rzeczy:
    1. Właściwe partycjonowanie dysku jest kluczem do efektywnego i wygnodnego zarządzania zasobami w komputerze. Warto podzielić dysk na partycje przeznaczone na: system operacyjny C, programy D, dane E, plus ewentualnie odzielną partycję na gry F. W ten sposób reinstalacja w przyszłości nie będzie wiązała się z szukaniem danych na dysku C do backupu. Istnieje kult formatowania dysku, chociaż dużo ważniejsze jest właściwe jego partycjonowanie. Formatowanie w rzeczywistości niewiele wnosi. Nawet nie usuwa danych z powierzchni dysku. Czyści tylko tablicę alokacji plików (FAT, File Allocation Table)
    2. Warto przechowywać sterowniki (znalezione na CD czy pobrane z sieci) na dysku, tworząc odpowiedni folder DRIVERS na partycji z danymi. Reinstalacja w przyszłości będzie prostsza.
    3. Zmień opcje folderu Moje Dokumenty, tak aby wskazywał na katalog na partycji z danymi. W ten sposób reinstalacja systemu w przyszłości nie będzie zagrożeniem dla danych.
    4. Warto zachować katalog Dane aplikacji z poprzedniego systemu jako np. plik zip. Ten katalog ynajduje się w profilu użytkownika i jest ukryty! Są tam dane konfiguracyjne różnorakich programów. Możesz przywrócić cały ten katalog z backupu po instalacji systemu.
    5. Do usuwania ważnych dokumentów użyj Eraser. Widowsowa komenda usuń nie usuwa fizycznie pliku, to tak jakbyś z bibliotekowej kartoteki wyrzucił kartę rejestracyjną książki. Książka ciągle tkwi na półce, chociaż nikt o tym nie wie!
    6. Do przechowywania ważnych dokumentów użyj TrueCrypt. Jest to wirtualny disk, który możesy aktywować wtedy kiedy pracujesz z dokumentami. Potem deaktywujesz tak aby nie dobrały się do nich wirusy. Pamiętaj, że co co możesy zrobić ty, może te wirus! Dlatego lepiej nie używać konta administratora przy codziennej pracy.

To są najważniejsze rzeczy z mojej strony. Jeśli będziesz miał więcej pytań, chętnie odpowiem.
    Powodzenia!

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

CD w sprawie formatu i podziału dysku...

Dziękuję scueeze i jackstone za zainteresowanie sie mymi pytaniam i problemami i obszerne odpowiedzi z których jednak jako początkujący i nie mający nawet podstawowego przygotowania informatycznego nie wszystko jestem w stanie zrozumieć.Dlatego będę prosił ( o ile to możliwe) o bardziej "łopatologiczne" wytłumaczenie mniej zrozumiałych dla starego analfabety kwestii.
    Co do systemu to nie padł (choć długo startuję ale po starcie już działa normalnie.Może to wina ArcaVir,który na starcie skanuje system), chcę tylko podzielić dysk na partycję, aby jak słyszałem i czytałem w razie konieczności formatu nie robić wszystkiego od podstaw.Podobno podział na partycje może uszkodzić czy nawet wyczyścić dane znajdujące się na dyku.Nie wiem ile w tym jest prawdy i jak to robić aby do tego nie dopuścić. Ponadto jeśli już uda mi się podzieliś (z pomocą Waszych rad i podpowiedzi) dysk na 3 - 4 partycje, to jak później przenieść wszystko pozostałe na nowe partycje pozostawiając na C: tylko system?
    Czy proponowane do tego programy są w polskiej wersji językowej,bo z angielskim u mnie gorzej niż u Kalego, co przy nie znajomości informatyki utrudnia czy wręcz uniemożliwia zrozumienie tekstu. Czy to komercja czy free?
    I na koniec jeszcze pytanie: poniważ jeśli przystąpie (po dłuższych przygotowaniach) do tego podziału na partycję a następnie do przenoszenia plików i folderów na na nie, będę miał jeszcze mnóstwo pytań w trakcie tych czynności wynikających z mojej niewiedzy. Czy w obec tego będę mógł liczyć na dalszą pomoc w tym względzie i prosić Was o to na forum czy lepiej w PW, aby nie obciążać forum pytaniami i tematem,które nie wszystkich będą interesowały?:hmmm:
    Pozdrawiam i życzę miłego,pogodnego weekend'u.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Panie Andrzeju!

Partycjonowanie dysku jest w zależności od oprogramowania jest raczej bezpieczne – użycie oprogramowania, które nie wspiera danego systemu np. Partition Magic pod systemem Windows Vista powoduje uszkodzenie tablicy partycji oraz utratę danych, natomiast program Paragon Partition Manager radzi sobie bez problemu w systemie Windows Vista jak i poprzednich wersjach czyli Windows 2000/XP – ale mimo wszystko radziłbym zrobić kopię zapasową ważnych plików.

Teraz nieco informacji o Pana systemie/sprzęcie. System to Windows XP z dodatkiem Service Pack 3, a sprzęt laptop DELL-a – dodatkowo ma Pan dołączoną płytkę z systemem MS Windows XP (z SP2) od producenta i sterowniki (Drivers and Utilities), ale czy system nie jest wersją przerobioną przez producenta? Nie wiem jak jest to w DELL-ach, ale niektórzy producenci (np. Toshiba) dostarczają płyty z wypalonym systemem, który po instalacji/reinstalacji kasuje wszystkie ustawione partycje / dane użytkownika z komputera instalując system i dodatkowo sterowniki oraz aplikacje DELL-a, więc tutaj chciałbym ostrzec przed reinstalacją systemu, która powoduje przywrócenie „fabrycznych” ustawień podziału partycji, itd.

Oprogramowanie do partycjonowania przeznaczone dla systemu Windows XP – wypisałem parę programów:
    Darmowe:
    - Paragon Partition Manager 9.0 Express
    - EASEUS Partition Manager Home Edition

Płatne:
    - Partition Magic
    - Paragon Partition Manager (wersja Pro)

Te programy można bez problemu znaleźć w Internecie – darmowe, jak i komercyjne ale działające przez określoną ilość dni (licencja Trial). Wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google nazwę programu i go znajdziemy. Wszystkie programy są w Angielskiej wersji językowej.

Z darmowych programów do partycjonowania polecam Paragon Partition Manager 9.0 Express. Pobierze go Pan na TEJ stronie. Wystarczy kliknąć przycisk FREE Download, następnie wybrać wersję systemu 32-bitową (Version for Windows (32-bit)) i kliknąć „Download Now” – zostaniemy przeniesieni na witrynę CNET Download i tam trzeba kliknąć „Download Now” (program zajmuje 81.42 MB) po kliknięciu linku za chwilę powinno rozpocząć się pobieranie aplikacji.

Po pobraniu programu uruchamiamy go i instalujemy w systemie. Dla ułatwienia przygotowałem instrukcję obrazkową:

Klikamy przycisk „Next >”.

Akceptujemy licencje oprogramowania wybierając „I accept the terms in the licence agreement”, następnie klikamy „Next >”.

Aby zainstalować oprogramowanie musimy posiadać klucz produktu (product key) i numer seryjny (serial number) w tym celu musimy się zarejestrować aby uzyskać darmowy klucz rejestracyjny – klikamy przycisk Get Free Serial.

Uruchamia nam się strona producenta:

Poniżej jest formularz rejestracyjny „Registration” – wystarczy uzupełnić wszystkie pola wg. tego co napisane – adres e-mail musi być poprawny, ponieważ przyjdzie tam klucz rejestracyjny. Następnie kliknij „SUBMIT”.

Taki komunikat mówi nam o potwierdzeniu rejestracji. W ciągu 15 minut z adresu eservice@para.....re.com powinien przyjść e-mail z kluczem rejestracyjnym.

Pole zaznaczone na czerwono zawiera klucz produktu oraz numer seryjny, natomiast pole zaznaczone kolorem niebieskim zawiera login i hasło dostępu do systemu strony Paragon.

Kopiujemy z poczty klucz produktu oraz numer seryjny do odpowiedniego pola, następnie klikamy „Next >”.

Tutaj zostawiamy wpisane pola domyślne i klikamy „Next >”.

Tutaj możemy zmienić lokalizacje instalacji programu, ale zostawimy ją domyślną. Klikamy „Next >”.

Tutaj wystarczy kliknąć „Install”, aby rozpocząć instalację programu.

Instalacja programu…

Po instalacji programu klikamy przycisk „Finish”, aby zakończyć działanie instalatora:

Instalator zapyta nas czy zrestartować komputer ponownie – klikamy „Yes”, aby zatwierdzić.

---
    Uruchamiamy zainstalowany program.

(Uwaga! Przed partycjonowaniem dysku wykonaj kopię zapasową ważnych plików.)

Jeżeli chcesz utworzyć nową partycję, to wybierz „Create Partition”:

Uruchomi się kreator. Klikamy przycisk „Next >”:

Następnie mamy 3 opcje do wyboru przy tworzeniu nowej partycji:
    1. Nieprzydzielone miejsce na końcu dysku
    2. Smart Mode – automatycznie ustala ilość miejsca do przydzielenia dla nowej partycji (rozmiar jest mniejszy)
    3. Advanced Mode – automatycznie ustala ilość miejsca do przydzielenia dla nowej partycji (rozmiar jest większy)

Wybieramy odpowiednią dla nas opcje. Niestety w darmowej wersji programu nie mamy możliwości ustalenia rozmiaru tworzonej partycji. Po naciśnięciu przycisku „Next >” program automatycznie tworzy nową partycję. Wtedy nie wolno przerywać procesu. Jeśli nowa partycja była tworzona z systemowej – będzie wymagany restart komputera. Proces tworzenia nowej partycji będzie przed uruchomieniem systemu.
    Program posiada również modyfikowanie rozmiaru partycji, ale tylko systemowej.
    Takie wskazówki powinny wystarczyć. Jeśli będzie potrzeba zmiany rozmiaru dowolnej partycji to można zrobić to za pomocą systemowego narzędzia diskmgmt.

--

Forum jest przeznaczone do udzielania min. pomocy, więc proszę pisać

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Ja byn jednak proponował użycie GParted - jest również darmowy, a ie wymaga instalacji, rejestracji itepe. Dodatkowo nie jest przywiązany do działającego systemu operacyjnego, co zwiększa bezpieczeństwo. Obsługa jest identyczna jak innych progamów, wzorowana na najlepszym dawniej Partition Magic.

GParted znajduje się w każdej dystrybucji Linuksa, albo jako oddzielny program: w każdym przypadku ściągamy z sieci plik ISO, wypalamy na płytę CD i uruchamiamy system z płyty.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

GhostX Dziękuję za szybką i bardzo wyczerpującą odpowiedź ze wspaniałą instrukcją.Ponieważ jestem zielony postaram się ją "przetrawić" i jeśli w jakichś punktach będę miał jeszcze pytania czy wątpliwości będę pytał licząc na nie mnie wyczerpującą i życzliwą odpowiedź.Martwi mnie że w wersji Free nie można ustalić rozmiaru tworzonej partycji. jak więc ustalić jak dużo miejsca zostawić dla dotychczasowej (jedynej) partycji systemowej C: ? oraz czy tę nowo utworzoną partycję (powiedzmy E: ) możemy po jej utworzeniu podzielić na dwie,tak aby łącznie na dysku była partycja systemowa C: oraz dwie dodatkowe partycje. Wg danych Dell mam dysk o rozmiarze 80GB ale wykazywane jest 71,3GB. Widocznie pozostałą przestrzeń zajmuje Recovery ?.
    Na razie biorę się do przemyśleń i przygotowań do partycjonowania.Co do prośby o pomoc czy wyjaśnienia zaręczam,że będą.
    Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)