Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 31
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Według mnie to warunki determinują ludzi do czynienia zła. Przede wszystkim kultura, proces socjalizacji. Nie jest na pewno tak, że człowiek jest natywnie zły lub dobry. Po prostu- pojawiają się okoliczności, zostajemy wobec nich postawieni i tu uruchamiają się nasze mechanizmy decyzyjne a wraz z nimi "filtr etyczny", który kształtuje się przez całe życie. Za ten filtr odpowiada właśnie wychowanie, wartości jakie wyznajemy, kultura w jakiej dorastamy; determinant można wskazać wiele. Dużo bardziej zastanawia mnie fakt istnienia zła, czy jest coś takiego jako osobny byt, czy może jak twierdził Augustyn z Hippony:"zło jest brakiem dobra". Myślę, że w tej sytuacji to fundamentalne pytanie. Dopiero po tym, jak zrozumiemy istotę zła możemy dalej ciągnąć nasze rozważania, chodzi mi tu głównie o tematy związane z synejdezjologią.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Tak, ale pozostaje kwestia wpsomnianych psychopatów, którzy są właśnie fizycznie „uszkodzeni”.

Brak dobra to na przykład obojętność. Czy obojętność jest złem? Sama w sobie - być może nie. W konkretnej sytuacji często tak. Ale czy jest zła z powodu motywacji?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Wszystko ma 2 strony medalu. Np. elektrycznosc- jest dobrem i blogoslawienstwem. Ale tez nieostroznosc w obejsciu z nia, moze doprowadzic do smierci. Mysle, ze obojetnosc sama w sobie tez nie jest zla, bo jest reakcja obronna organizmu. Np. w czasie wojny , w obozach- recepta na przetrwanie (bez zalamania nerwowego)- bylo wlasnie zobojetnienie.

Uczestnik Forum
    Siła Reputacji
    0

uważam, że na człowieka wpływa zarówno wychowanie (środowisko, w którym dorasta) jak i geny. Nie można klasyfikować osoby jako złej tylko dlatego, że wywodzi się z rodziny z bogatymi tradycjami patologicznymi. Czym innym jest też choroba psychiczna - tę kwestię rozpatruje się w innych kategoriach. Jeśli, natomiast chodzi o geny, to faktem jest, że w dużym stopniu nas determinują. Podsumowując: na osobowość człowieka składa się mnóstwo różnych czynników i nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał Jurgi Zobacz post
    Tak, ale pozostaje kwestia wpsomnianych psychopatów, którzy są właśnie fizycznie „uszkodzeni”.
    Wydaje mi się to być pseudonaukową demagogią. Masz może jakieś źródła w tym temacie?

Większość badań kryminologów na to wskazuje. Psychopatia diagnozowana jest i przez DSM IV i ICD 10.
    Z tym że psychopatkia, charakteropatia czy socjopatia nie oznacza że ktoś stanie się seryjnym mordercą czy gwałcicielem. Wielu z psychopatów żyje w społeczeństwie.
    Nie pamiętam gdzie ale gdzieś na pewno Pospiszyl pisała o tym że często ludzie z tym zaburzeniem osobowości wybierają zawody takie jak dentysta czy chirurg.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał elbow Zobacz post
    Wydaje mi się to być pseudonaukową demagogią. Masz może jakieś źródła w tym temacie?
    Tak, mam. ☞☞☞

Biologiczny defekt w przepływie krwi przez mózg, a nie przyczyny natury psychologicznej mogą odpowiadać za prowadzącą do przestępstwa psychopatię.

Naukowcy z Instytutu Psychiatrii Królewskiego College'u Londyńskiego monitorowali reakcje emocjonalne 6 mężczyzn, którzy dopuścili się powtarzających się przestępstw, takich jak kilkakrotne usiłowanie morderstwa, gwałt z duszeniem oraz poważne uszkodzenie ciała. […]

Tom Fahy, współautor badania, uważa, że psychopatia może być dziedziczna lub być skutkiem dzieciństwa naznaczonego frustracją i zaniedbaniem.

Według niego, odkrycia jego zespołu przyczynią się do powstania nowych metod terapii oraz identyfikacji osób z grupy wysokiego ryzyka recydywy. Wielu psychopatów słabo reaguje na leczenie, ale nie przyznaje się do tego. Markery biologiczne pozwolą lepiej ocenić rzeczywiste efekty terapii.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

To ciekawe... przelomowe odkrycie naukowe. Uszkodzenie mozgu przyczyna psychopatii... Czyli co? Podle doswiadczenia w dziecinstwie moga uszkodzic mozg?

Nie. Psychopaci rodzą się psychopatami.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia