Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Jak posługiwać się GIMP-em?

Witam i nawiązuję do mego wcześniejszego postu w którym pytałem o Photoshop w wersji Portable,któy w/g informacji Macol'a okazał się wersją piracką.
    Posłuchałem podpowiedzi i pobrałem GIMP w wersji 2.7, która miała być stabilną.
    Jestem początkujący i choć dałem sobie radę z programami FSIV,Infaran View czy Pisasa 3 a nawet z tym pirackim Photoshop'em to tego "nie mogę ugryźć".
    Po kliknięciu na ikonę GIMP na monitorze pokazuje mi się taki widok:

Nie wiem dlaczego wyświetla mi się okno konsoli poleceń ani dlaczego pisze,że jest to wersja rozwojowa a nie stabilna.
    Co mam zrobić z oknem konsoli.Jeśli go zamknę "wyłącza się " i GIMP.
    Po próbach "działania na wybranej fotce" nie wiem jak zachować zastosowane zmiany. Po klik na save lub save as w folderze zamiast miniatury widzę ikonę GIMP - fotka

Po 2x klik na tę ikonę na monitorze widzę fotkę wraz z oknem konsoli:

przy czym fotka nie ma rozmiaru jaki był wybrany i nie wiem jak ją zapisać aby była "normalnie" wyświetlana?

Co ja źle robię i gdzie mogę znaleźć poradę?
    W poradach GIMP otwiera mi się od razu strona (czy porada) 9.Wcześniejszych otworzyć nie mogę.
    Czy mogę liczyć tu na pomoc doświadczonych,posługujących się GIMP'em userów?
    Za wszelką pomoc uprzejmie z góry dziękuję.oklony:

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Pobrałeś niestabilną rozwojową wersję przeznaczoną dla programistów. Ostatnią stabilną wersją GIMP'a jest 2.6.7 Wersję dla Windows można pobrać stąd: http://www.dobreprogramy.pl/GIMP,Pro...ows,13219.html

A tak poza tym to GIMP jest programem wyjątkowo funkcjonalnym i łatwym w obsłudze. Polecam.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Grzech dzięki...

Grzech dzięki.
    Wywaliłem Uninstallerem GIMP 2.7 i pobrałem wersję którą wskazałeś. Rzeczywiście łatwiej się nią posługiwać,choć trudniej niż w innych tego typu programach.Byłbym Ci wdzięczny za kilka praktycznych porad i wskazówek odnośnie używania podstawowych narzędzi (+ efekty specjalne,takie jak olej,rozmycie raster,powiększenie itp),oraz zapisywania obrazu z wprowadzonymi zmianami.
    Pozdrawiam

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Poszukaj w sieci jakichś poradników czy tutoriali.

Niestety większość ludzi uważa GIMPa za niewygodnego, nieraz aż do niemożliwości w obsłudze, jeśli ktoś nawykł do obsługi Photoshopa, czy Paint Shopa (w tym ja, mimo kilku podejść nie dałem rady). Może bez nawyków łatwiej jest się nauczyć GIMPa, nie wiem.
    Ktoś kiedyś tworzył GimpShopa - czyli GIMPa przerobionego na obługę ala Photoshop, ale nie wiem, czy nadal to robi.

Zaawansowany uczestnik moderator
    Siła Reputacji
    0

W ostatnim PW piszesz, że potrzebujesz programu do prostej obróbki zdjęć. IMO istnieją inne, prostsze narzędzia niż GIMP. Np. Photo Toolkit, albo coś innego z tej listy.

Sam Gimpa nie trawie, dlatego zaproponowałem ci od razu Gimpshop'a, niestety o nim samym, nic więcej nie napisze, bo od dość dawna z tego nie korzystam.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Dzięki za listę programów...

Macol dzięki za wykaz programów do obróbki fotek.Będę próbował, może coś wybiorę.
    Jurgi GIMP jest dla mnie trudny.Będę jeszcze próbował, ale na jak długo wystarczy mi zapału nie wiem.Jeśli Ty się poddałeś to ja chyba nie mam żadnych szans.:hmmm: Jak spasuje to wybiorę coś z programów proponowanych przez Macola.oddaje_sie:
    Szkoda,że nie odezwał się z podpowiedziami i radami ktoś, kto z powodzeniem używa GIMP-a .Grzech napisał, że posługiwanie się tą aplikacją jest proste, ale na tym zakończył. A szkoda bo z podpowiedzi jak widać nie tylko ja mógłbym skorzystać.Wielu nowicjuszy byłoby mu za to wdzięcznych.:???:
    Pozdrawiam.

Zaawansowany uczestnik moderator
    Siła Reputacji
    0

Poszukaj w sieci jakiś "tutoriali".

Pierwszyw wynik z google dla hasła "tutorials gimp": http://www.gimpuj.info/index.php?action=tutoriale

Z tych na tej stornie skupił bym się na:
    http://www.gimpuj.info/index.php?act...view_cat&id=55 oraz http://www.gimpuj.info/index.php?act...view_cat&id=15

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Słuchaj, a co konkretnie potrzebujesz robić? Jakieś malunki, fotomontaże, czy tylko takie rzeczy jak wykadrowanie, usunięcie czerwonych oczu, poprawienie kolorów…? Jeśli to drugie, to daj sobie spokój z Gimpami i Shopami.

Do przeglądania i obróbki zdjęć niezły jest Fast Stone Image Viewer (darmowy do celów prywatnych, sam używam), ludzie chwalą też program Picasa (darmowy), który dodatkowo ma katalogowanie zdjęć.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał andrzej2y Zobacz post
    Szkoda,że nie odezwał się z podpowiedziami i radami ktoś, kto z powodzeniem używa GIMP-a .Grzech napisał, że posługiwanie się tą aplikacją jest proste, ale na tym zakończył. A szkoda bo z podpowiedzi jak widać nie tylko ja mógłbym skorzystać.Wielu nowicjuszy byłoby mu za to wdzięcznych.:???:
    Pozdrawiam.
    No bo nie jest skomplikowane. Jak się nauczyć jakiegoś programu? Wystarczy uruchomić go, wziąć plik który możemy pozmieniać (ewentualnie kopię jakiegoś) po czym po prostu wypróbowujemy wszystkie narzędzia i opcje po kolei. Patrzymy co jakie zmiany wnosi do obrazka i to wszystko. Wypróbowujemy po kolei wszystkie narzędzia (np kolorów) albo różne filtry. Naprawdę najłatwiej po prostu jest wziąć "byka za rogi" i działać. I nie przejmować się różnymi co to "GIMP'a nie lubią" bo są do Photoshopa (pewnie pirackiego) przyzwyczajeni. Trzeba być elastycznym. Do prostej edycji fotografii czyli rozjaśnienia, redukcji kolorów, czy zmiany rozmiaru albo rodzaju plików to w zupełności wystarcza Irfan View, którego koniecznie trzeba zainstalować ze wszystkimi pluginami i jest też do niego polski plik językowy z instalatorem. A do przeglądania i sortowania zdjęć najlepszy jest XnView. Picasy nie polecam, bo ma skłonność do przeglądania wszystkich bez wyjątku zdjęć jakie gdziekolwiek posiadamy tudzież łączenia się z internetem i wysyłania nie wiadomo jakich informacji. Poza tym jej sposób sortowania zdjęć jest totalnie nieprzejrzysty. XnView przypomina nieco Exploratora Windows organizacyjnie. XnView i IrfanView najlepiej pobrać z ich stron macierzystych, albo z portalu dobreprogramy.pl

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Na sieci jest przeciez mnostwo tutoriali, a nawet video tutoriali, opisujacych funkcje Gimpa. Ot chocby strona www.gimpuj.info

A dla tych co narzekaja na ten 'dziwaczny' wyglad programu - zostala zapowiedziana wersja 2.8 Gimpa, w ktorej zostanie wprowadzony wyglad jednookienkowy, podobnie jak w Photoshopie.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)