Zobacz wyniki ankiety: Uważam że grypa to problem dla Polski

Głosujących
2. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Tak

0 0%
  • Nie

2 100.00%
  • Nie mam zdania

0 0%
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Exclamation Masz grypę? Masz problem! Leki antyretrowirusowe nie są refundowane

Mamy jesień, a z nią sezon przeziębień, wzrost przypadków grypy. Strach wywołany różnymi rodzajami tej ostatniej i spora zachorowalność na Ukrainie skłania do rozglądania się za odpowiednimi lekami. A tu... Zaskoczenie. Polska nie zdecydowała się na refundowanie leków antyretrowirusowych (które stosuje się m.in. w przypadku HIV). Koszt leku to około 120 złotych.

Jak podaje Money.pl, gdyby w Polsce na grypę zachorowało tyle samo osób co na Ukrainie, na zakup leków musielibyśmy wydać 30 mln złotych. I to z własnych kieszeni, bo medykamenty te nie są refundowane.

Na wypadek epidemii Polska zgromadziła około 100 tys. opakowań leków retrowirusowych przeciwko grypie. - Nie powinno ich zabraknąć. Są do kupienia w wielu aptekach - uspokaja w rozmowie z Money.pl Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Dostępne w sprzedaży leki to: Tamiflu, Relenza, Zanamiwir i Rimantydyna. Problem w tym, iż nie są to leki refundowane i jak dowiedział się Money.pl, na razie Ministerstwo Zdrowia nie rozważa takiej możliwości.

Jedno opakowanie najpopularniejszego specyfiku Tamiflu kosztuje w aptekach około 120 złotych. Gdyby epidemia osiągnęła u nas skalę podobną do tej na Ukrainie i liczba zachorowań wzrosłaby do około 250 tysięcy, na zakup leków
    retrowirusowych - jak szacuje Money.pl - musielibyśmy wydać z własnych kieszeni co najmniej 30 mln złotych.

Refundowane mają być natomiast szczepienia. Jak oszacował Money.pl na podstawie danych uzyskanych od producentów oraz kosztów zakupu szczepionek przez rządy innych krajów, za jedną szczepionkę będziemy musieli zapłacić około 10 dolarów. Przy zakupie minimalnej liczby 3,7 mln szczepionek, rząd będzie musiał wydać na nie około 111 mln złotych.

Ciekaw jestem Waszej opinii...Co jeśli przyjdzie z własnej kieszeni płacić za leki? Czy przyjęcie samej szczepionki, dostępnej za darmo wystarczy? A może jeszcze zaczniemy chodzić w maskach chirurgicznych?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Ja akurat, co do szczepionek jestem nastawiona sceptycznie. Mój sąsiad po zaszczepieniu się na grypę i jeszcze bardziej zaczął chorować. W Grecji np. okazało się, że szczepionki na A/AH1N1 zawierają szkodliwe substancje dla zdrowia. Lepiej samemu zapobiec i zadbać o profilaktykę. Dlatego ja biorę co roku w tym okresie np. tran o smaku cytrynowym o ile pamiętam firmy Gal.

Początkujący
    Siła Reputacji
    0

Słuszne podejście - lepiej zapobiegać. Niedługo znów zacznie się sezon częstych przeziębień i grypy, więc warto już teraz jakoś temu przeciwdziałać - dużo sportu, odpowiednia dieta i dobre suplementy diety. Osobiście polecam immulinę - nie jest droga, a dzięki niej da się uniknąć infekcji.

Raquel
    Gość

Jesli ktoś prowadzi nie zdrowy tryb zycia, to szczepienie nie przyniesie odpowiednich efektów. Połączenie odpowiedniej diety, zażywania ruchu i wypoczynku, i szczepienie ochronne daje odpowiednie rezultaty.

Początkujący
    Siła Reputacji
    0

akurat mam grypę, na szczęście to już końcówka niedługo pokicam do pracy... bo mi przed kompem i TV zaczyna już trochę odbijać..

Uczestnik Forum
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał dankot Zobacz post
    Mamy jesień, a z nią sezon przeziębień, wzrost przypadków grypy. Strach wywołany różnymi rodzajami tej ostatniej i spora zachorowalność na Ukrainie skłania do rozglądania się za odpowiednimi lekami. A tu... Zaskoczenie. Polska nie zdecydowała się na refundowanie leków antyretrowirusowych (które stosuje się m.in. w przypadku HIV). Koszt leku to około 120 złotych.
    W większości krajów Unii Europejskiej leki te były i są, poza szczepionką A/AH1N1 refundowane w 100%-tach.
    Nie sądzę, aby były skuteczne również, ale moim zdaniem polityka lekowa EU powinna być wspólna, i żadne państwo członkowskie Unii nie powinno mieć możliwości "oszczędzania" na biednych i najbardziej chorych.

W Polsce trwa polityka przywilejowania bogatych kosztem biedniejszej większości, o czym piszę tu nie po raz pierwszy zresztą.

Edit: Leki na HIV są w Polsce refundowane - sprawdziłem. Wprawdzie zbędny zupełnie, pełen niedouczonycgh darmozjadów i karierowiczów NFZ ustaił "limity" na jednego chorego, ale leczenie jest nadal bezpłatne.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)