Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Question Czy prawdziwe samochody elektryczne kiedyś w końcu wyjadą na nasze drogi?

Nawiązując do tematu w DI o nowym Jaguarze:

Czy sądzicie, że kiedyś doczekamy się samochodu w normalnej cenie (max. kilkadziesiąt tysięcy złotych), który można podłączyć wieczorem do gniazdka i rano odjechać w pełni naładowanym samochodem?

Mam na myśli samochód, który nie tylko normalnie kosztuje, ale też normalnie wygląda, tj. nie jak żaba, czy masywny potwór jak Toyota Prius (swoją drogą hybrydowa) i pokonuje długie dystanse.

Kiedyś bardzo się tą tematyką interesowałem, śledziłem rozwój wydarzeń motoryzacyjnych tego typu. Czytałem, że podobnych, zupełnie dobrych samochodów, o wysokiej sprawności bez konieczności tankowania paliwa było w historii kilka. Były to samochody produkowane przez czołowych producentów motoryzacyjnych. Nie trafiły na rynek do masowej sprzedaży. Pozwalano je jedynie wypożyczać z terminem ważności... po upływie którego niszczono je.

Denerwuje i jednocześnie przeraża mnie, że przemysł naftowy jest tak potężny, że w wielu przypadkach nie pozwala na śmiałe kroki naprzód w nauce, nie pozwala na kolejne rewolucje przemysłowe (tak, od dawna nie mieliśmy kolejnej rewolucji...a w historii było ich przynajmniej parę).

Jest tyle wspaniałych ale uciszonych wynalazków, które są ale możemy je oglądać jedynie w filmach science-fiction.

Co o tym myślicie?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Zależy co rozumiesz przez "prawdziwy samochód elektryczny" podejrzewam że wodór stanie się paliwem przyszłości (OPEC co prawda się broni, ale zapasy paliw kopalnych wcześniej czy później się zwyczajnie skończą. A od niego do napędu elektrycznego już blisko (ogniwo paliwowe). Akumulatory wszelakie są niestety za ciężkie w stosunku do pojemności żeby na nich bazować. A jak by był jakiś przełom to po co koniecznie do gniazdka? postawić np przed firmą i niech baterie słoneczne ładują za darmochę jak akurat ciepła pora roku.

ps wspomniany przeze mnie wodór ma tą dodatkową zaletę że uniezależnia transport od dostaw zewnętrznych, co sprawia że tego typu projekt może znaleźć oparcie w państwach bez własnych złóż ropy/taniutkiego węgla ew z niewystarczającymi zasobami takowych.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

ja się boję, że dopóki złoża ropy istnieją, wszelkie próby wprowadzenia czegoś przełomowego będą skutecznie uciszane. Przemysł naftowy jest zbyt potężny i zbyt wpływowy. Nikt ich nie ruszy....chyba tylko sama natura może sobie z nimi poradzić ;/

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Ropa to nie tylko motoryzacja, ale też przemysł chemiczny. poza tym jej wydobycie będzie coraz droższe, ponieważ trzeba będzie sięgać bo coraz trudniej dostępne złoża (np umieszczone tak głęboko pod powierzchnią morza/oceanu że trzeba będzie podwodną platformę wydobywczą zbudować, a wraz z nią podwodne tankowce).

ps groźny będzie nie tyle przemysł naftowy co państwa z niego żyjące, np Rosja (Gazprom to jej najskuteczniejsza broń, lepsza od regularnej armii).

Początkujący
    Mieszka w
    Kraków
    Siła Reputacji
    0

Podobny problem dotyczy energii atomowej. Zieloni krzyczą o coraz to nowych klęskach ekologicznych, wymieraniu gatunków pod ochroną, ale jak przychodzi do szukania bardziej perspektywicznych i odnawialnych źródeł energii, to zapominają o swoich postulatach. Jak zauważyli poprzednicy, czynnikiem decydującym jest tu niestety polityka i to wielcy tego świata decydują o tym, co im sie będzie bardziej opłacać.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Polityka jak na razie, jak się dostępne zasoby ropy zaczną kurczyć to dojdzie inny czynnik zwany biznesem (dzisiejsze OPEC otworzy swoje archiwa i zamiast na ropie będzie trzepać kasę na opłatach licencyjnych za jej następcę). Pieniądze nie śmierdzą, już w starożytnym Rzymie to wiedziano.

Początkujący
    Siła Reputacji
    0

Myślę, że wszystko jest możliwe i że takie samochody będziemy mogli normalnie spotkać na drodze i to wszędzie. Tylko nie wiem jakby miało wyglądać ich podładowanie i jak długo miałoby to trwać... napełnienia baku paliwem to kwestia paru minut, a prądem??

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Zawsze można wymieniać akumulatory na stosownych stacjach (tam je sprawdzą, doładują i dadzą komuś innemu) zamiast ładować, ew podłączyć na noc "do kontaktu" (dzięki czemu rano będzie gotowy do drogi).

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Przyszłością są samochody elektryczne otrzymujące prąd z ogniw paliwowych, które z kolei zasilane są tlenem i wodorem. Wody na ziemi nam nie zabraknie - dla auta nie musi być czysta.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

O ile uda się wynaleźć materiał na zbiornik wodoru. Tlen mamy w powietrzu więc z tym składnikiem problemów nie będzie. Problemem może się też okazać sprawność ogniwa paliwowego, możliwe że bardziej wydajna będzie mała maszyna parowa albo turbina z systemem odzyskiwania energii.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Tagi dla tego tematu

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia