Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Hybrid View

Początkujący
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Formatowanie nowego dysku twardego sata

Witam.

Zakupiłem dysk twardy: 1TB Sata 64MB Cache WD10EARS
    Chciałem by on był moim głównym dyskiem, a mój stary ma przejść na zasłużoną emeryturę w szafce. Mam windowsa 7. Jak powinienem się w ogóle zabierać do sformatowania tego dysku, oraz jak podzielić na partycje ( chciałem dwie: jedna 100 gb systemowa, druga 900 gb na resztę ). Moglibyście mi poradzić, jak się za to zabrać, co robić? Jestem w tym zielony.

Dwa dodatkowe pytania:
    Czy windows 7 ultimate 64 bity działa z 4gb ram + ? Czy jak mam 3 gb ram to wystarczy? ( planuję zakup 1 gb ram w przyszłym tygodniu, więc będzie 4 gb mimo wszystko. )

Czy po sformatowaniu mojego nowego dysku, będę w stanie skopiować ze starego dysku niektóre rzeczy ? w sensie obydwa dyski podłączone i przerzucam z jednego do drugiego ) czy muszę użyć np dysku przenośnego ( mam odpowiedni który się nada ) i będę musiał skopiować ze starego, i później z przenośnego na nowy ?

Pozdrawiam

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Co do podziału dysku to najlepiej będzie użyć płyty bootowalnej z managerem partycji, np system rescue cd. Zamiast wielkiej, prawie 900 gb partycji zrobiłbym kilka mniejszych(np osobno na dokumenty, osobno na multimedia itp), zawsze mniejsza fragmentacja. Co do kopiowania to Windowsa czy programów nie skopiujesz (trzeba będzie zainstalować od nowa), ale pliki utworzone przez ciebie jak najbardziej tak, może być z dysku na dysk bez pośrednictwa pamięci przenośnej.

ps Windows 7 z 3gb ramu jak najbardziej będzie działał z 3 gb ramu, i obsłuży 4 i więcej (o ile to faktycznie wersja 64 bitowa, 32 bitowy system ze względu na ograniczenia kontrolera pamięci obsłuży max 4gb - pamięć graficznej, niezależnie od tego czy to Windows, Linux czy jeszcze coś innego)

Początkujący
    Siła Reputacji
    0

A czy mógłbyś powiedzieć mi krok po kroku co powinienem zrobić? wiem że trochę pisania jest.

A czy nie można przez biosa odtworzyć instalację windowsa z płyty? Tzn włączam tam biosa, ustawiam żeby bootowało z CD ( coś w tym stylu ) i potem instaluje windowsa? Czy tak nie można by było zrobić tego wszystkiego zamiast używać tego programu?

Chciałem właśnie 2 partycje, bo słyszałem że jak jest więcej to wolniej dysk działa czy coś w tym stylu.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Owszem instalka Windowsa zawiera manager partycji i możesz jej użyć do podziału dysku oraz formatowania. Dysk działa szybciej przy małej liczbie partycji, bo wykonuje mniejsze (a więc i szybsze) ruchy głowicą, o spowolnieniu go dużą liczbą partycji pierwszy raz słyszę, możesz dać jakiś link albo teoretyczne podstawy takiego zachowania?

Początkujący
    Siła Reputacji
    0

Po prostu usłyszałem tak z ust kolegi. Widocznie się mylił.

Czyli powinienem wyciągnąć stary dysk, włożyć nowy, podczas włączania kompa wejść do biosu i ustawić na bootowanie z płyty ( wcześniej włożoną ) i zainstalować windowsa, po instalacji pownno pojawić się info o podziale na partycje. Tak ?
    Ostatnio edytowane przez Matil Sporek ; 22-06-11 o 13:00

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Dysk dzieli się na partycje przed instalacją, a dokładniej w jej trakcie, ale na samym początku. Tzn można i po, ale wtedy potrzebny będzie do tego oddzielny program - same Windows nie wystarczą. A co do kilku partycji, to jak najbardziej polecam ich stworzenie. Posiadanie jednej na system i jednej tak ogromnej na resztę jest utrudnianiem sobie życia. Mniejsze partycje dużo łatwiej jest przeczesać programem antywirusowym, poszukać na nich pliku czy zdefragmentować. No i w przypadku jakiegoś szkodnika można je po prostu sformatować nie tracąc reszty. Warto mieć oddzielną na programy, oddzielną na dokumenty i wszelkiego rodzaju ważne pliki, oddzielną np na materiały multimedialne i tak dalej. Pominąwszy już to co pisałem wcześniej, to tak jest łatwiej utrzymać porządek.

Początkujący
    Siła Reputacji
    0

Ponawiam pytanie: Czyli powinienem wyciągnąć stary dysk, włożyć nowy, podczas włączania kompa wejść do biosu i ustawić na bootowanie z płyty ( wcześniej włożoną ) i zainstalować windowsa, po instalacji pownno pojawić się info o podziale na partycje. Tak ?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Partycjonowanie będzie przed instalacją (w końcu trzeba gdzieś ten system zainstalować). Cała reszta się zgadza

Początkujący
    Siła Reputacji
    0

Ok dzięki wielkie

A kolejne formatowanie jak robić? Tzn, już po zainstalowaniu windowsa etc. chciałbym w przyszłości zmienić windowsa 32 bitowego na 64 bitowy ( czytałem że jeśli się ma poniżej 4gb ram powinno się instalować 32 bitowy ) i żeby nie tracić plików, wystarczy normalnie płytkę włożyć, do biosu bootowanie z płyty i instalować od nowa? czy jak? I czy po formacie trzeba zmieniać w biosie na bootowanie to normalne ?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Będzie możliwość zrobienia wszystkich partycji jeszcze przed zainstalowaniem Windowsa. System 64-bitowy na komputerach z mniej niż 4gb ram jak najbardziej działa, przestawiać z powrotem w biosie nie trzeba o ile nie bedziesz mieć w podczas uruchamiania bootowalnej płyty w napędzie (można ustawić bios tak żeby najpierw próbował wystartować z napędu optycznego, a jak nie będzie tam odpowiedniej płyty to z dysku).

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia