Zobacz najwyżej oceniony post w tym temacie. Kliknij tutaj

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 25 z 25
    Początkujący
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Jeśli chodzi o mnie to aktualnie nie jest tak tragicznie ,jeśli chodzi o ochronę kompa.Mój router ma zmienione hasło,mam włączoną zaporę i dobry płatny antywirus ,system też niby aktualny,trochę obco dla mnie brzmi to aktualizowanie programów łączących się z netem,a to nie robi się samo?.A Co do wypowiedzi Rebecci to pewnie nikt nie lubi jak mu się czegoś zabrania i do tego podając bezsensowne argumenty ,lub nie podając ich wcale ,ale cóż często tak bywa, a politycy zawsze i wszędzie naciągali(formowali) sobie prawo do swoich potrzeb i wygód czy można to zmienić?,wątpię,ale jak ktoś "zaznacza ta obecność
    Zabezpie"to chyba jest dość silny i przygotowany aby odepchnąć atak,ja tam wolę się nie wychlać.Przyznam jednak że jeśli zdarza się taka sytuacja tylko dla jakiegos kaprysu ...dość frustrujące.czyć hasłem bios tego nie piszą w książkach ale zapamiętam sobie ,sama nie będę kombinować ,bo jeszcze coś sknocę.Szokując jest dla mnie fakt że istnieją wirusy,programy które są w stanie praktycznie zniszczyć komputer,myślałam że po formacie wszystko jest jak nowe łał dobijające trochę.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Co do programów łączących się z netem to zależy od programu, sam potrafi zaktualizować się np Firefox

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Replika

Dzieńdobry Wszystkim ...

Cytat Napisał macol Zobacz post
    Przede wszystkim, na forum jest takie coś jak cytat, co, w momencie gdy kopiujesz nieswoje wypowiedzi, należało by użyć, po drugie, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś poprawiła formatowanie tak skopiowanego tekstu.

... na razie ustosunkuję się do pierwszej części w/w ...

Szanowny Panie @macol ... tak a propos to nie skopiowane czyjeś wypowiedzi a moja "radosna twórczość" ... a co do formatowania ma Pan rację ... to co powoduje ,że tekst wpisywany z klawiatury zostaje zapisany z przerwami... hmmm ...?
    a teraz reszta ...
    Jak widać potrzebny, powtórzę jeszcze raz
    Trochę terminów ...

Sarkazm -, : jadowita kpina , złośliwa ironia, urągliwa przymówka
    z greckiego sarkasmos szydzić, szyderstwo ...

Impertynencja - , : niegrzeczność , arogancja, zuchwalstwo, grubiaństwo
    Impertynent -, : zuchwalec , grubianin , arogant ,
    z późno łacińskiego - impertinens - nie należący (do rzeczy) ; nieodpowiedni

Pana żądanie , bo inaczej nie mogę tego określić, tu wklejka moja :

"...Poprosze o nazwe chociał jednego robaka potrafiącego w jakikolwiek sposób zmodyfikować pamięć ROM, na której znajduje się bios, działający we współcześnie(powiedzmy, w ciągu ostatnich 10 lat) produkowanych płytach głównych...."
    uznałam jako sarkazm ... uważając że łaskawy Pan po prostu się zapomniał ... to żądanie ma wybitnie napastliwy i agresywny charakter ...

Pomimo tego jednak spełniłam Pana "żądanie [?] " ... i podałam Panu nazwę tego "robaka" jak Pan to określił ...
    a Pan dalej swoje ...
    Jak widać potrzebny, powtórzę jeszcze raz[/QUOTE]

... czyli uważa się Pan za upoważnionego do "jadowitej kpiny , złośliwej ironii, urągliwej przymówki " ... Tak ...? Skąd u Pana tyle sarkazmu ... z Pana jadowitego żądania w stosunku do mnie jako dziewczyny , wnoszę że cierpi Pan na chroniczny mizogizm ...

mizoginia -, : antypatia do kobiet

Pomimo tego jednak uzupełnię moje wcześniejsze posty ...aby znowu coś nie było niejasnego ...
    No to do dzieła :

Historia tak dla przypomnienia ... ułożona chronologicznie
    ROM - pamięci tylko do odczytu. Ten typ pamięci programowany jest przez producenta w trakcie procesu produkcyjnego. Czasami ROM określana jako MROM (Mask-programmable ROM). ...[ROM, stosowano w wielu komputerach aż do 1970.]

PROM (ang. Programmable ROM) - programowalna pamięć tylko do odczytu. Jest to pamięć jednokrotnego zapisu. Pierwsze pamięci tego typu były programowane przez przepalenie cieniutkich drucików wbudowanych w strukturę (tzw. „przepalanie połączeń”).

EPROM (ang. Erasable Programmable ROM) - kasowalna pamięć tylko do odczytu. Pamięć, do której zaprogramowania potrzebne jest specjalne urządzenie, zwane programatorem PROM (PROM Programmer albo PROM Burner). Pamięci tego typu montowane są zazwyczaj w obudowie ceramicznej ze szklanym „okienkiem” umożliwiającym skasowanie poprzez naświetlanie ultrafioletem.

EEPROM (ang. Electrically Erasable Programmable ROM) - pamięć kasowalna i programowalna elektrycznie. Wykonywana w różnych postaciach (np. jako FLASH), różniących się sposobem organizacji kasowania i zapisu.

Flash EEPROM - kasowanie, a co za tym idzie także zapisywanie, odbywa się tylko dla określonej dla danego typu liczby komórek pamięci jednocześnie podczas jednej operacji programowania.
    Pamięć flash (ang.) flash memory – rodzaj pamięci EEPROM, pozwalającej na zapisywanie lub kasowanie wielu komórek pamięci podczas jednej operacji programowania. Jest to pamięć trwała (nieulotna) – po odłączeniu zasilania nie traci zapisanych w niej danych.
    ---------------------------------------------------------------
    Pamięć flash, zarówno typu NOR jak i NAND, skonstruował jako pierwszy, ok. 1980 roku, dr Fujio Masuoka, zatrudniony w firmie Toshiba.

Do masowej produkcji, jako pierwsza, wprowadziła ją firma Intel w roku 1988 – była to pamięć flash typu NOR.
    W roku 1989 pojawiły się pamięci flash typu NAND firm Samsung i Toshiba.

Ponadto są używane do przechowywania programów i danych w urządzeniach wbudowanych (ang.) embedded, gdzie są stosowane zamiast popularnych kiedyś pamięci typu EPROM i PROM.
    ... o paleoarchaicznej ROM [read only memory] nie ma nawet wzmianki ... ...

A teraz termin BIOS ,,,

BIOS (akronim ang. Basic Input/Output System – podstawowy system wejścia-wyjścia)
    Obecnie większość BIOS-ów zapisywana jest w pamięciach typu EEPROM, co umożliwia ich późniejszą modyfikację.
    Niektórzy producenci sprzętu komputerowego umieszczają na płytach głównych dodatkowy moduł pamięci flash, która stanowi zabezpieczenie dla podstawowego BIOS-u, gdy ten zostanie np. uszkodzony/zniszczony przez wirus komputerowy lub w niewłaściwy sposób zaktualizowany. W takim przypadku zawartość zapasowego BIOS-u przepisywana jest do pierwszego, podstawowego modułu pamięci flash. Mechanizm ten nosi nazwę DualBIOSu.

Producenci:

American Megatrends (AMI)
    Phoenix Technologies (Phoenix BIOS)
    Award Software International (połączył się z Phoenix w 1998 roku)
    MicroID Research (MRBIOS)
    Insyde Software (Insyde)
    General Software (General Software)

innych , jeśli są nie znam ,,, a ci nie produkują płyt z paleoarchaicznym , niezapisywalnym a tym samym nie upgrade'owalnym BIOS'em ... przynajmniej tak mi się wydaje ... może jest inaczej ,,,

... w tym miejscu "zawiesiłam się" [slangowe !] z tytułu pewnej myśli , która z skrystalizowała się w mojej [ślicznej !!!] główce ... a mianowicie - czy można w obrębie własnego postu napisać nie na temat [off topic] ... bo jeśli tak , to powinnam zaznaczyć ,że jest to taki mój malutki wewnątrz-postowy "hyde park" ... no właśnie , o ile ładniej to wygląda ... i przyczepić się nie mogę sama do siebie ...

- w moim środowisku znajomych , przyjaciół , kumpelek i kumpli w stosunku do kogoś kto ma nieaktualne informacje i się nimi posługuje używamy , też zresztą slangowego zwrotu ... tu cytuję ... "idź się *zapgrejduj matole* " ... koniec cytatu ...

... niezłe , nie ...
    Trochę innych ciekawostek :
    CIH ciąg dalszy ...

Odkrycie:02 grudnia 1999
    Aktualizacja:
    13 lutego 2007 11:58:33
    Znane także jako:
    Worm.Mypics, Pics4you, Cbios, I-Worm.MyPics.a [Kaspersky] W32/Mypics.gen @ MM [McAfee] W32/Mypics [Sophos], WORM_MYPICS.A [Trend]
    Typ:
    Robak
    Systemy, których dotyczy problem:
    Windows 2000, Windows 95, Windows 98, Windows Me, Windows NT, Windows XP

Norton AntiVirus wykrywa tego robaka za W32.Mypics.Worm. Robak pozostaje rezydentem w pamięci i monitoruje zegar systemowy. W 2000 roku (tj. 01 stycznia 2000), robak wstawia i uruchomia plik o nazwie Cbios.com.
    Cbios.com jest 15-bajtowym programem napisany i zaprojektowany w celu zastąpienia bajtem dwu-bajtową wartość sumy kontrolnej CMOS w systemie BIOS. W rezultacie, komputer wyświetli błąd systemu BIOS, taki jak "CMOS Checksum Invalid". Ten problem można rozwiązać poprzez uruchomienie systemu narzędziowego BIOS i zapisywanie danych systemu BIOS. Będzie trzeba przepisać i przeliczyć wartość sumy kontrolnej BIOS. Norton AntiVirus wykrywa ten plik jako W32.Mypics.Worm (com).

Kaspersky Lab
    Wirus CIH
    Funkcja startowa wirusa obsługuje porty Flash BIOS-u i próbuje nadpisać "śmieciami" pamięć Flash. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy płyta główna i chipset pozwalają na zapisywanie w pamięci Flash. Zazwyczaj zapisywanie do tej pamięci można zablokować zworką, jednak zależy to od płyty głównej. Niestety, nowocześniejszych płyt głównych nie da się zabezpieczyć zworką - także niektóre z nich nie zwracają uwagi na położenie zworki i ochrona nie przynosi rezultatów. Istnieją również płyty główne, które umożliwiają włączanie/wyłączanie ochrony przed zapisem programowo.

W przeciwieństwie do pamięci RAM, FlashROM'y nie mogą być zapisywane danymi o przypadkowej wielkości. Większość pamięci ROM ma strony pamięci wielkości 128 bajtów przeznaczone dla swoich bloków ładujących (boot blocks). Z tego powodu CIH zapisuje tylko jeden bajt a pozostałe 127 bajtów jest ustawiane na wartość FFh. Podczas następnego startu komputera boot-block zawiera błędne dane. Fakt ten skutecznie blokuje komputer do czasu zainstalowania nowego BIOS'u. Jeżeli jednak chip FlashBIOS'u nie jest umieszczony w podstawce tylko stanowi integralną część płyty głównej, najprawdopodobniej konieczna będzie jej wymiana.

Druga część działalności CIH'a to dokonywanie spustoszeń na dyskach twardych. Wirus nadpisuje pierwsze 2048 sektorów (1MB) każdego dysku twardego przypadkowymi danymi z pamięci. Cokolwiek nadpisane w taki sposób jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do odzyskania. Następnie wirus wyszukuje wszystkie dostępne dyski a komputer mimo ciągłej pracy HDD nie odpowiada na działania użytkownika.

W swoim dalszym działaniu, wirus nadpisuje dane na zainstalowanych dyskach twardych. Wirus wykorzystuje bezpośredni dostęp do zapisu i omija standardową ochronę antywirusową BIOS-u podczas nadpisywania MBR i boot sektorów. Istnieją trzy znane "oryginalne wersje wirusa", które różnią się tylko kilkoma częściami kodu. Mają różne długości, teksty wewnątrz kodu i różne daty startowe:

Wersja CIH 1.2 ma długość: 1003 zawiera tekst: TTIT aktywuje się 26 kwietnia
    Wersja CIH 1.3 ma długość: 1010 zawiera tekst: TTIT aktywuje się 26 kwietnia
    Wersja CIH 1.4 ma długość: 1019 zawiera tekst: TATUNG aktywuje się 26 dnia dowolnego miesiąca (wiele doniesień)

-------------------------------------------------------------
    To by było na tyle , na razie - o ile jeszcze będą inne razy ... ...

Zaawansowany uczestnik moderator
    Siła Reputacji
    0

Jak widać, cytaty nadal pozostają magią... Polecam np. ten temat, albo pomoc forum.

Komentarza odnośnie części nie merytorycznej, będącej osobistą wycieczką nie będzie.

Powtórka z elektroniki zbędna. Przy okazji, netykieta, regulamin, dobrze wychowanie, itp. sugerują podawanie źródeł, przy cytatach. W części dotyczącej elektoniki się ich nie doszukałem.

Tyle impertynencji.

Faktycznie, masz racje, moje niedopatrzenie, obecne płyty główne nie przechowują biosu na pamięci ROM.

Jak zauważyłaś, albo nie, w poprzednim poście pogrubiłem jedno ze zdań, dotyczące "daty ważności" takiego wirusa. Nadal nie pokazałaś że jego współczesne wersje, czy też jakiegokolwiek innego, są wstanie uszkodzić pamięć w której przechowywany jest BIOS współczesnych płyt głównych. Ba! Pogooglałem troche, i też nie widzę informacji o jego skutecznym działaniu na nowych maszynach.
    Ostatnio edytowane przez macol ; 23-07-11 o 00:14

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Banzai

Dzieńdoberek ...

Jak widać powtórka jednak się przydała ...
    Próba zamieszczenia na końcu posta "bibliografii" nie powiodła się ...system [skrypt ?] odmówił publikacji ... Banzai*...

Już zamieszczam:
    1. dot. elektroniki -Informatyka cz.II Słowniczek , zadania oraz ćwiczenia. Podręcznik dla szkół podstawowych . Praca zbiorowa.
    2. dot info o wirusach - Kaspersky Lab, MacAfee Lab.

I znowu powtórka : ...
    Początki
    Pamięć flash, zarówno typu NOR jak i NAND, skonstruował jako pierwszy, ok. 1980 roku, dr Fujio Masuoka, zatrudniony w firmie Toshiba.
    Do masowej produkcji, jako pierwsza, wprowadziła ją firma Intel w roku 1988 – była to pamięć flash typu NOR.
    W roku 1989 pojawiły się pamięci flash typu NAND firm Samsung i Toshiba.

Toshiba Story oficjalna historia Toshiba LTD Company ...Home Site

Jeśli wyprodukowano pamięć wielokrotnego zapisu to musiano wyprodukować narzędzie do jej wymazywania i zapisywania ...

W slangu światka zbliżonego do różnego autoramentu narwańców zwanych hackerami , rozbójnikami, i im podobnych ... programik ten marki Toshiba zwie się Flash Killer ...

Jak widać nie jest to "robak" , wirus , ani żaden malware ...
    Wchodzi w skład pakietu [mam taki pakiet !] zwanego "Black Box" w wolnym tłumaczeniu "czarna skrzynka" ...

Zawiera Edytor wraz z kompilatorem skryptów , wymienionego Flash Killera , mbrcheck'a do modyfikacji i lub albo naprawy tzw mbr czyli sektora startowego dysku , skaner sprzętu, edytor biosu i wiele , wiele innych różnych programików ... jak również biblioteki parametrów wszelakich urządzeń , które można zainstalować w komputerze ...
    W rękach "włamywaczy" komputerowych stanowią te narzędzia groźną broń ...

Przykłady zamieszczę odrębnie aby zademonstrować możliwości jakie daje Black Box przy pisaniu BIOS'u , tzw Firmware'u , i innych różnych ustawień niemożliwych do ustawienia z poziomu komputera ... a które później zapisuje się do Flash'u jako pamięć Read Only ...
    Przy pomocy tych narzędzi można pisać również Firmware tych wszystkich urządzeń , które posiadają tzw BIOS , ... na przykład routery , telefony komórkowe , nagrywarki CD/DVD , aparaty cyfrowe ... inne ...

Tak długo jak będzie instalowana pamięć typu Flash tak długo ten "wirus" znaczy się Flash Killer będzie cieszył się długim żywotem a nawet się rozwijał , i to zupełnie legalnie ... a nawet będzie kpił sobie w żywe oczy z wszystkich Anty Vir' ów ... a nawet ich olewał ... ...
    Posiadam wersję 4.2.2 tego wstrętnego "robala" , który mimo to ma się dobrze ... ale nie wiem czy jest to najnowsza wersja ... postęp jest zbyt szybki ... ale mój zdaje egzamin ... jak na razie

P.S. Poprzedni post przekroczył magiczną liczbę 10000 słów ... BANZAI ...!
    ------------------------------------
    * z japońskiego , znaczy się 10000 ...

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia