Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Bezpieczeństwo komputera osobistego

Może na wstępie kilka informacji o sobie. Komputer jak też internet użytkuję dopiero od roku czasu. Pomimo już dość dojrzałego wieku pewne kwestie związane z tą dziedziną są dla mnie nie bardzo zrozumiałe.Parokrotnie pewne problemy poruszałem na innych forach jednak niestety odnosiłem wrażenie,że udzielający mi odpowiedzi bawili się przy tym wyśmienicie. Dość często formy wypowiedzi stanowiły dla mnie przysłowiową < chińszczyznę > w sensie zrozumienia udzielanych odpowiedzi.

Ale może już do rzeczy postaram się w miarę swoich możliwości przedstawić swój problem:

W moim komputerze mam zainstalowany Windows Xp Home Edition { wersja 2002 }. Inernet mam podłaczony do kablowej sieci TV { to chyba się nazywa łącze stałe }.

Może wyliczę co jeszcze mam:

- zapora- właczone;
    - aktualizacje automatyczne-włączone ;
    - ochrona przed wirusami-właczone,
    - Service Pack 2,
    - AVG Anti-Virus 7.0.322 ,
    - Ad-Aware SE Personal Edition 1.05
    - Webroot Spy Sweeeper.

W momencie jak zacząłem drążyć temat bezpieczeństwa komputera spotkałem się z takimi oto opiniami, że wskazane by było:

- zainstalować jeszcze Webroot Spy Sweeeper bez usuwania Ad-Aware, - zainstalować Zone Alarm , gdyż w momencie instalacji Zone Alarm czy innego firwalla współpracującego z Service Pack 2 automatycznie ten program przejmie kontrole nad systemem.

Otóż do czego zmierzam. Czy pozostawić swój komputer w takim stanie jak przedstawiłem na wstępie?
    Czy może dołożyć te elementy zabezpieczenia, które wymieniłem na końcu? Jeżeli jest taka konieczność to aby lepiej przedstawić pewne kwestie o ile to będzie potrzebne jestem w stanie przesłać < Alt+Print Screen >.{ komputert mam zapełniony tylko w 25% }

Otóż z jakiego powodu ruszam ten problem. Któregoś dnia nastąpiła przerwa w łączności z internetem. Po konsultacji z pracownikiem operatora obsługującym sieć otrzymałem wyjaśnienie,że całej tej sytuacji winny jest firewall,który mam zainstalowany i że winienem coś zmienić. Jeżeli to możliwe to proszę o proste a co najważniejsze zrozumiałe naprowadzenie mnie na właściwą drogę.

[edycja przez admina: podzielilem tekst na akapity tak, by byl bardziej przejrzysty i wygodniej sie go czytalo. Sprobuj nastepne teksty rowniez w ten sposob formulowac, a wszyscy beda Ci wdzieczni i chetniej pomoga :-)]

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Otóż ekspertem od sieci i ich zabezpieczeń jest u nas Piotrek Górski i myśle że jeśli będzie miał chwilke to coś skrobnie. :-)
    ja natomiast od siebie powiem tak - WYWAL FIREWALL WINDOWS`a!!! Zamiast tego zainstaluj jakiegoś alternatywnego antywira - Kerio, ZoneAlarm , pakiet Nortona lub Pandy.
    Co do programu
    - Webroot Spy Sweeeper.
    Nigdy nie korzystałem, ale kolega nie był nim zachwycony :-)

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Tylko jest mały a może duży problem jak to zrobić: < WYWAL FIREWALL WINDOWS`a!!! > a potem zainstaluj jakiegoś alternatywnego antywira - Kerio, ZoneAlarm , pakiet Nortona lub Pandy.
    Ja poważnie niewiele jeszcze umiem ale na tyle,że jak ktoś poprowadzi mnie krok po kroku to sobie poradzę.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Hmmm, to ja poczekam z pisaniem poradnika jak wywalić firewall windows aż się Piotrek wypowie. :-) Zaczekasz

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał Nimitz
    Hmmm, to ja poczekam z pisaniem poradnika jak wywalić firewall windows aż się Piotrek wypowie. :-) Zaczekasz
    Na czasie to mi nie zależy. Ważne jest dla mnie kompetentne poradnictwo oraz wskazówki.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Re: Bezpieczeństwo komputera osobistego

Cytat Napisał bornholm
    Któregoś dnia nastąpiła przerwa w łączności z internetem. Po konsultacji z pracownikiem operatora obsługującym sieć otrzymałem wyjaśnienie,że całej tej sytuacji winny jest firewall,który mam zainstalowany i że winienem coś zmienić.
    Po pierwsze: nie spotkałem jeszcze admina, który powiedziałby, że jego firma coś nawaliła. Z reguły winą obarcza się klienta, który (szczególnie, gdy nie jest specjalistą w danej dziedzinie) najczęściej z pokorą przyjmie taką odpowiedź i "przestanie się czepiać" szukając winy u siebie.

Webroot Spy Sweeeper jest dobrym programem i powinien sobie z przeważającą ilością problemów poradzić niezauważalnie dla użytkownika. Osobiście tego akurat nie używam, bo mam Ad-Aware Professional, ale znajomi użytkownicy ten program chwalą. Ze statystyk wynika, że dwa najlepsze do usuwania śmieci z komputera, to Ad-Aware i SpyBot - Search & Destroy, Webroot jest gdzieś kilka miejsc za nimi, co nie oznacza jeszcze, że jest zły

Nie wiem jak wygląda obecnie AVG, nie mam z nim nic do czynienia od wersji 5, więc wolę się nie wypowiadać.

Co do firewalla, faktycznie, ten windowsowy nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Można zainstalować Zone Alarm lub inny firewall, np. Outpost Firewall lub Sygate Personal Firewall (dostępne np. na Programy DI). Zone Alarm ma tą ciekawą własność, że integruje się z systemowym firewallem i zastępuje go, nie powodując przy tym bezsensownych komunikatów o niskich zabezpieczeniach i innych "utrudniaczy" życia.

Moja konfiguracja wygląda następująco: Windows XP SP2, Panda Internet Security 2005, Ad-Aware Professional. Jak ktoś bardzo będzie chciał się włamać, to zawsze znajdzie sposób, więc nie robię niepotrzebnej paniki, a dla mnie jest to wystarczające, by nie mieć syfków na komputerze.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Re: Bezpieczeństwo komputera osobistego

Cytat Napisał krystianz

Co do firewalla, faktycznie, ten windowsowy nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Można zainstalować Zone Alarm lub inny firewall, np. Outpost Firewall lub Sygate Personal Firewall (dostępne np. na Programy DI). Zone Alarm ma tą ciekawą własność, że integruje się z systemowym firewallem i zastępuje go, nie powodując przy tym bezsensownych komunikatów o niskich zabezpieczeniach i innych "utrudniaczy" życia.

.
    To jest moja osobista próba{konfiguracji tekstu na forum } i mam nadzieję ,że się w końcu udało. Zauważyłem,że muszę być bardziej dokładny. W związku z tym,że może się coś namieszało powtórzę moje pytanie: < Poprostu zainstalować Zone Alarm i dalej się nic nie bawić gdyż, <Zone Alarm ma tą ciekawą własność, że integruje się z systemowym firewallem i zastępuje go, nie powodując przy tym bezsensownych komunikatów o niskich zabezpieczeniach i innych "utrudniaczy" życia.> Czy tak mam to wszysko rozumieć?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Nie do końca. Sama instalacja, to jeszcze nie wszystko. Program na początku zabroni dostępu do sieci różnym programom, przeglądarkom, komunikatorom. Domyślnie nawet Gadu-Gadu jest chyba blokowane. Po zainstalowaniu więc z domyślnymi opcjami trzeba będzie uważnie śledzić komunikaty programu przez pierwsze kilka dni i patrzeć jakiemu programowi przyznaje się uprawnienia do łączenia się z Internetem.

Ja jestem wzrokowcem, nie mam zainstalowanego ZoneAlarmu, więc nie bardzo potrafię teraz odpowiedzieć na pytanie (które pewnie padnie ) jak go prosto skonfigurować. Jak nie widzę ekranu, to niewiele mogę pomóc, przynajmniej przy programach, których nie używam. Dlatego też proponuję, aby wypowiedział się ktoś, kto ma wgrany i używa ZA, niech podpowie jak krótko i prosto zrobić z niego coś, co naprawdę się przyda i nie będzie utrudniać życia. Przy dobrej instrukcji jest to chwila roboty, a potem można zappomnieć o jego istnieniu, ZA sam sobie będzie radził

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał krystianz
    Dlatego też proponuję, aby wypowiedział się ktoś, kto ma wgrany i używa ZA, niech podpowie jak krótko i prosto zrobić z niego coś, co naprawdę się przyda i nie będzie utrudniać życia. Przy dobrej instrukcji jest to chwila roboty, a potem można zappomnieć o jego istnieniu, ZA sam sobie będzie radził
    No to poczekajmy. Ja osobiście nie jestem zwolennikiem tzw. < bajerów >
    chodzi mi głównie o to aby sprzęt pracował poprawnie i nie sprawiał większych problemów. Jak widać nie jestem w tej kwestii zawodowcem tylko początkującym amatorem i z tego względu liczę na właściwe porady.
    Mam nadzieję , że mogę liczyć zawsze na kogoś kompetentnego.

Anonymous
    Gość

bornholm czy przez rok użytkowania tego komputera i internetu miałeś problemy z włamaniami, wirusami, dziwnym zachowaniem kompa?

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)