Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17
Temat: Jak rozdzielic sygnał?
-
03-11-11, 17:21 #11
- Dołączył
- October 11
- Postów
- 14
- Siła Reputacji
- 0
-
08-11-11, 13:44 #12
- Dołączył
- August 09
- Postów
- 69
- Siła Reputacji
- 0
Faktycznie big brother :P
Również mój post został uznany za "KIA"
A więc po kolei...
1. Zapewne masz standardowe wyjście RJ-45, bo sugerujesz to tekstem, iż podpinasz go wprost do laptopa, czyli modemu brak. Coraz mniej dostawców bowiem do laptopów wkłada złacze telefoniczne RJ-11.
2. Jak wspomniano, najlepszym rozwiązaniem jest w tym momencie router, a konkretnie router z opcją klonowania adresu MAC (o tym zaraz).
Jak wyglada całość? Najbezpieczniej przeprowadzić całość zgodnie z instrukcją routera, ale ogólnie kończy się to tym, że:
1) podłaczasz router do prądu (jeszcze nie do sieci)
2) podłączasz do routera swój komp na jedno z wyjść LAN 1-4 (czy ile tych portów tam masz), powinnaś mieć jeszcze osobno jeden dodatkowy oznaczony jako WAN,
3) konfigurujesz z poziomu kompa sieć łącząc do routera poprzez przeglądarkę (adres, login i hasło masz w instrukcji lub na nalepce gdzieś na routerze), ze szczególnym uwzględnieniem klonowania adresu MAC Twojego kompa. Jest to konieczne by "oszukać" urządzenia dostawcy, które widzą wtedy wszystkie urządzenia w Twoim domu jako jedno, a nie kilka (dlatego blokują "nieznane" im). Router sam zajmuje się sprawami "co któremu kompowi posłać". Zaznaczam, że i tak da się wychwycić, iż w mieszkaniu konkretnego klienta jest router (TTL obserwując choćby), ale i to można utrudniać (niektóre routery "naprawiają" to z automatu),
4) teraz najlepiej ograniczyć sieć tylko do znanych Ci adresów MAC, tak by nikt inny nie mógł skorzystać.
5) Podepnij kabel wystający ze ściany do routera i powinno zahulać.
Tak z grubsza to wygląda, ale moga być różnice miedzy routerami
Jeśli zamierzasz w przyszłości rozbudowywac bardziej to albo switch, albo router podłączony "w trybie transparentnym", ale to już inna bajka.
Jeśli zamierzasz korzystać z WiFi, to dla bezpieczeństwa po ustanowieniu sieci i automatycznym podłączaniu na routerze wyłącz/odfajkuj "Broadcast SSID", a WiFi "zniknie z eteru", choć będzie możliwe łączenie do niej. Ogólnie nie polecam WiFi do mieszkań z grubymi ścianami zbrojonymi i do działań, gdzie liczą sie niskie pingi. To nie kabel z niskimi stratami. WiFi jeśli chodzi o parametry jest odczuwalnie gorsze niż połączenie kablowe. Nadaje się do codziennej zwykłej pracy, ale jeśli robisz coś, gdzie bardzo szybki czas reakcji jest istotny, wtedy zaczniesz zwracać uwagę na fakt, iż WiFi powoduje nieraz dość duże opóźnienia. Nie będę wnikał tu w specyfikację działania tego typu sieci, ale wynika to ze sposobu samej transmisji i faktu, iż jest w niej dużo tracone na rzecz samego protokołu i "opakowywania" danych. Znacznie, znacznie więcej niż przy połączeniu kablowym. Efekty tego to własnie wolniejszy całkowity transfer oraz właśnie opóźnienia.Ostatnio edytowane przez thek ; 08-11-11 o 13:48
-
09-11-11, 22:46 #13
- Dołączył
- May 06
- Postów
- 1,460
- Siła Reputacji
- 0
Jeśli zamierzasz korzystać z WiFi, to dla bezpieczeństwa po ustanowieniu sieci i automatycznym podłączaniu na routerze wyłącz/odfajkuj "Broadcast SSID", a WiFi "zniknie z eteru", choć będzie możliwe łączenie do niej.
-
09-11-11, 23:58 #14
- Dołączył
- October 11
- Postów
- 14
- Siła Reputacji
- 0
-
10-11-11, 14:06 #15
- Dołączył
- August 09
- Postów
- 69
- Siła Reputacji
- 0
Primo: Poznać może, ale jest to utrudnione. Jeśli masz wokół siebie 10 krzykaczy (WiFi z włączonym SSID broadcastingiem) i 1 milczka (z wyłączonym), to ile osób będzie sniffowało cały ruch by go znaleźć?
Secundo: Jeśli osoba potrafiła wyłączyć wysyłanie SSID w eter to podejrzewasz, że siedzi w niezabezpieczonej niczym sieci czy może ma włączone WPA2 i dodatkowo różne blokady mające uniemożliwić ataki typu "man-in-the-middle"?
Prawda jest taka, że wiekszość sieci w eterze wokół nas postawiali "panowie-instalatorzy" TPsy/Netii/Dialogu/innych dostawców i userzy tylko na tym jadą. Przykładem ten temat, gdzie autorka tematu nie ma na tyle wiedzy by odróżnić rj-45, od rj-11 czy światłowodu lub koncentryka. Dla niej to po prostu kabelek wystający ze ściany i szczegółów tak naprawdę nie znamy oraz musimy zgadywać możliwą konfigurację. Czy uważasz, że ten temat jest porównywalny z takim gdzie byłoby napisane: "Chcę rozdzielić sygnał. Dostarczany on jest kablem typu skrętka/koncentryk/telefonicznego. Po podłączeniu do routera XYZ firmy ABC brak komunikacji także z routerem mimo podłączenia prawidłowego. Kabel sprawny, konfiguracja domyślna. Połączenia nie ma całkowicie, gubi wszystkie pakiety podczas pingowania bramy, nie przydziela także adresu ip, co prawdzone zostało poleceniem ipconfig. System przydziela domyślną sieć i jej adresy. Próbowałam problem wygooglać, ale dawane tam rady nie dają oczekiwanego skutku. Może mam uszkodzony router lub dostawca mnie blokuje? A może moja karta sieciowa DEF firmy JKL jest uszkodzona?". Tak na wstępie powinny wyglądać posty ludzi z problemem by zacząć mówić/pisać o jakiejkolwiek pomocy, bez wyciągania masy szczegółów przez kilka postów. Niestety zwykły user nawet o tym nie wie, więc trudno od niego wymagać takiej wiedzy, która dla wielu informatyków jest "oczywistą oczywistością"Pozwolisz, że zacytuję jako przykład dowcip przejaskrawiający sytuację...
Infolinia pomocy technicznej:
- Dzień dobry. Ja jestem adminem w firmie takiej a takiej, straciliśmy połączenie z internetem. Urywa się po trzecim węźle od wejścia do waszej sieci. Samo połączenie do was i autoryzacja wyglądają OK.
- Proszę pana, ja pana bardzo, ale to bardzo przepraszam za to, co teraz powiem. Ale ja muszę.
- Eee?
- Czy lampki na modemie się świecą?
-
10-11-11, 14:27 #16
- Dołączył
- October 11
- Postów
- 14
- Siła Reputacji
- 0
thek, thumb up! +1
Gdyby nie istnieli laicy, nie byłoby też ekspertów
Swoją drogą użytkownicy mają prawo do bycia laikiem w kwestii podłączenia komputera do internetu. Doskonale rozumiem ludzi, którzy mają w nosie ipconfig, ping i dhcp. Byłbym przerażony, gdyby moja znajoma powiedziała "włączyłam dhcp ale ipconfig ciągle wskazuje na brak ip".
W rzeczywistości dochodzimy tutaj do problemu użyteczności współczesnych urządzeń, która to użyteczności jest co najwyżej mierna. Modemy i routery przeznaczone do zastosowania w domu, które nie działają zaraz po podłączeniu są złe! Są one produktem lenistwa inżynierów i projektantów (albo cięcia kosztów).
Dlatego apeluję o wyrozumiałość dla ludzi, którzy szukają pomocy na forum. Oni po prostu nie są w stanie otrzymać jej w inny sposób. Eksperci nie będą szukać pomocy na forum DI.
-
16-11-11, 09:35 #17
- Dołączył
- August 09
- Postów
- 69
- Siła Reputacji
- 0
Do autorki tematu: czekamy na odpowiedź co i jak ewentualnie jeszcze nie działa.
@dex: to nie jest takie hop-siup. Technicznie nowy sprzęt jest coraz bardziej idiotoodporny i przyjaźniejszy, ale jeśli sygnał jest blokowany przez dostawcę lub coś jest uszkodzone to nie ma zmiłuj się i netu nie będzie za żadne skarby. Takiego czegoś nawet najlepsze i najdroższe urządzenia nie przeskoczą. Nowo podłączone urządzenie może zgadywać konfigurację na podstawie tego co jej system powie, ale nie wszystko jest możliwe w ten sposób do wyłapania i tutaj nawet człowiek nieraz potrzebuje pomocy zewnętrznej by coś ustawić. O to samo nieraz prosi urządzenie po podłączeniu proponując "tutorial konfiguracyjny", ale większość osób to zlewa i potem płaczą, że "nie działa". Ja nie mówię już nawet o kupnie nie tego sprzętu co trzeba, "bo kolega ma i polecał", ale kupujący nawet nie wie czy ma zakupić sprzęt z wbudowanym modemem czy nie, a jedyne co może stwierdzić to tyle, że ma takiego a takiego dostawcę (nieraz to pomaga, ale nie zawsze), choć nawet tego czasem nie wie.
A tak offtopem lekkim: Gdy zaś widzę w umowach, że za dodatkowe gniazdko jeszcze kasują opłatę miesięczną po kilka(naście) złotych to mi sie nóż otwiera w kieszeni, bo nie jest to nic innego jak rozdzielenie sygnału, które sam routerem robię sobie i po kilku miesiącach mam już zwrot kosztów poniesionych na dodatkowe urządzenie, a dodatkowo wygodę, bo sam sobie konfiguruję wszystko jak chcę.
Informacje o temacie
Users Browsing this Thread
Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)
Zakładki