Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
    Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Mówi wam coś CNC?

Hey,
    słyszałam ostatnio o tak zwanym systemie cnc czy coś w tym sensie. Jeżeli się nie mylę to chodziło o maszyny do drewna. Zastanawiam się co ma jakiś system komputerowy z obrabiarkami wspólnego. Do tej pory zawsze myślałam, że frezarki czy pilarki itd są obsługiwane ręcznie. Czy może Cnc znaczy zupełnie coś innego?

Początkujący
    Siła Reputacji
    0

Odp: Mówi wam coś CNC?

komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych - proces wytwarzania sterowany komputerowo.

Uczestnik Forum
    Siła Reputacji
    0

CNC to ogólnie obrabiarki sterowane numerycznie. To także pewien dział informatyki, który się ich obsługą zajmuje. W chwili obecnej w miarę poszukiwani za granicą są specjaliści w tym zakresie. Ale niestety wymaga to umiejętności w zakresie przestrzennego myślenia (trzeba uważać na to jak poruszać częścią roboczą urządzenia) i znajomości niskopoziomowych języków tychże urządzeń - zbliżonych do assemblerowych. Do tego koniecznie trzeba jakoś ogarniać materiałoznawstwo, by wiedzieć jakie końcówki urządzenia w jaki sposób eksploatować, z jakimi parametrami pracy. Na studiach też takie maszyny "przerabiałem" na kilku przedmiotach i nie powiem by było to proste.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

a możesz mi dać przykład takiej maszyny? Wyczytałem coś o maszynach format4, ale nie wiem, czy to jedyne maszyny w Polsce, które są sterowane w ten sposób? w każdym bądz razie brzmi to dosyć skomplikowanie, a co studiowałeś, jeśli mogę spytać?

Uczestnik Forum
    Siła Reputacji
    0

Konkretnych nazw modeli Ci nie podam U mnie na polibudzie (kończyłem informatykę na wydziale mechanicznym, więc z CNC też mieliśmy przedmioty) były to wszelkiego rodzaju tokarki, frezarki i tym podobne obrabiarki. Wbrew pozorom nie jest ich mało, choć kosztują więcej niż kilka tysięcy

Zazwyczaj to maszyna z ruchomą głowicą o wymiennych końcówkach lub sztywnym ramieniem, ale o ruchomym "stole" do którego jest przymocowany, obrabiany, materiał/przedmiot. To właśnie zmianą końcówek, ich prędkościami, ruchem przedmiotu lub ramienia sterujesz (ogólnie parametrami pracy danej maszyny) poprzez pisane instrukcje.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

acha, rozumię. Ciekawe studium wybrałeś, informatyka też by mnie interesowała. Ale jeszcze mnie jedna rzecz ciekawi, czy te maszyny format4, czy też inne CNC, jak wogóle istnieją, to chyba raczej tylko maszyny bardzo duże, czyli do fabryk, a nie do celów prywatnych, czy źle to zrozumiałem?

Uczestnik Forum
    Siła Reputacji
    0

To zależy od modelu zapewne, ale najczęściej nie są małe. Choć prawdę mówiąc normalna frezarka czy tokarka też do mikroskopijnych nie należy. A cnc to po prostu to samo, tyle że sterowane komputerowo. Ma więc "na pokładzie" trochę czujników, żyroskopów, silników poruszających całość i oczywiście komputer, który tym wszystkim zawiaduje. Jeśli chcesz mniej więcej oszacować wymiar, to wybierz w google by wyświetlał grafiki i wpisz: frezarka cnc

Uczestnik Forum
    Siła Reputacji
    0

CNC to maszyny specjalistyczne, a więc drogie.
    Nigdy takiego urządzenia nie widziałem w domowym warsztacie.
    Poza tym trzeba je umieć programować, a tego niedzielny amator młotka i dłuta raczej nie potrafi .

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

no pewnie w małych warsztatach takich maszyn jak format 4 nie ma, w sumie żaden stolarz nie potrzebuje też chyba raczej takiej wielkiej maszyny, masz racje. W sumie jak obsługa takiej maszyny jest aż tak skomplikowana, to przypuszczam, że są organizowane jakieś kursy, na których można nauczyć się obsługi, bo przecież chyba jak się uczysz na stolarza, to nie zawsze masz możliwość pracować na Cnc. Zastanawiam się też nad tym, gdzie można znalezć takie maszyny? Tylko w dużych firmach stolarskich czy jak?

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia