Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Mieszka w
    Polkowice
    Siła Reputacji
    0

Ekologia - co to jest?

Mnie osobiście najbardziej odpowiada ta definicja

Claude Lévi-Strauss stwierdził, że "ekologia jest astronomią życia". Tak jak astronomia ukazuje położenie ciał niebieskich, tak ekologia ukazuje rozłożenie organizmów żywych na Ziemi. Ekolog nie ogranicza się tylko do opisu tego rozmieszczenia, stara się odpowiedzieć, dlaczego jest ono właśnie takie, dlaczego zbiorowiska roślin mają swoją strukturę i wypełniają dane funkcje. Jest to wskazanie na ekologię ewolucyjną, funkcjonalna i opisową.

cyt. za ciocią Wiki

Sam termin Ekologia stał się w ostatnich latach bardzo popularny i wydaje mi się, że błędnie się go używa. W kwestii językowej oczywiście - jest nielogicznie używany. Podobnie termin - estetyka. Ale nie o to chodzi.

Zastanawia mnie inna rzeczy - czy ekologia nie jest czasem wymysłem biznesu i ekonomistów do spółki z politykami? Bo przecież można byłoby to wszystko obstawić przepisami i oszczędzić całej dyskusji wokół "ekologicznego stylu życia".
    Weźmy na przykład żarówki energooszczędne - istnieje poważna teza, że nie oszczędzają one energii. Choć nie są one ostatecznie wiarygodne.
    Ale biorę po uwagę drugą rzecz - odkąd pojawił się cały przemysł eko, energo - oszczędny - to zdecydowanie podrożała energia elektryczna. I czy czasem na jedno nie wychodzi? My będziemy zużywać jej mniej a inni będą nam podwyższać cenę - żeby mniej nam dawać za te same pieniądze?

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Odp: Ekologia - co to jest?

no i jak widzisz każdy ma swoją definicję ... może to i lepiej ...?

Początkujący
    Siła Reputacji
    0

Z książki "Ekologia - nauka o współzależnościach pomiędzy organizmami żywymi"
    Jak widać nie ma nic wspólnego ze zbieraniem śmieci i wykorzystywaniem tego hasła przez producentów urządzeń.

Blueone
    Gość

Rzeczywiście, termin eko jest obecnie bardzo popularny. O ile, niektóre normy są faktycznie przesadzone, to ogólne założenia 'stylu eko' są moim zdaniem bardzo korzystne dla naszego środowiska jak i nas samych.

masterchef
    Gość

Termin eko jest przez wielu nadużywany. Nie wszystko eco jest eco. Trzeba zwracać uwagę na certyfikaty.

Początkujący
    Siła Reputacji
    0

Certyfikaty - jak zapłacisz to masz

marta_zdyb
    Gość

Dla mnie ważne jest żeby nie przesadzać w żadną stronę Staram się żyć ekologicznie ale z drugiej strony też nie "odbija" mi w tym temacie... a definicję każdy faktycznie ma swoją.

ciekawymarian
    Gość

eko to dla mnie maksymalne wykorzystanie / przetworzenie danego dobra aby straty były jak najmniejsze, niekoniecznie zmniejszanie uzyskiwania samych dóbr

Początkujący Avatar beeboob
    Mieszka w
    Cała PL
    Siła Reputacji
    0

Ekologia nie zawsze idzie w parze oszczędzaniem, jeżeli zużyjesz mniej prądu to najzwyczajniej w świecie zapłacisz za niego wyższą cenę. Aczkolwiek moim zdaniem warto dbać o otoczenie.

Siła Reputacji
    0

Ludzkość ma na Ziemi ograniczone zasoby różnych środków takich jak surowce, powietrze, woda, przestrzeń itd.
    Są one potrzebne do życia i rozwoju. Dopóki ludzi było nie za wiele, to prawie wszystko samo mogło się regenerować.
    Teraz ludzi jest tylu ilu jest, a ma być coraz więcej. I już środowisko nie może samo sobie poradzić.
    Dlatego dla mnie ekologia to jest takie korzystanie z zasobów, aby mogły być w jak największym stopniu odtworzone
    przez naturę czyli odnawialne jak np. energia odnawialna lub recykling surowców. Kiedyś skończą się gaz, ropa, węgiel
    i złoża surowców. I wtedy co? Chyba na Marsa. Jednocześnie powinna być zapewniona dbałość o faunę i florę.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia