Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
    Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Twoja ocena: Yes No

Minister wspiera polską dokumentację do OpenOffice 2.0

Ministerstwo Nauki i Informatyzacji wspiera tworzenie polskiej wersji językowej pakietu biurowego OpenOffice 2.0

Ministerstwo Nauki i Informatyzacji podpisało z firmą Ux Systems umowę dotyczącą przetłumaczenia na język polski pełnej dokumentacji technicznej pakietu biurowego OpenOffice 2.0. Spolszczony zostanie tzw. system pomocy, czyli dokumentacja zawarta w programie.

Dotychczas, dzięki wysiłkom Ux Systems oraz firm współpracujących (m.in. OpenOffice Polska sp. z o.o.) oraz ogromnej pracy licznych wolontariuszy, przetłumaczono ponad dwie trzecie materiałów zawartych w OpenOffice 2.0. Wsparcie finansowe udzielone przez Ministerstwo pozwoli przyspieszyć tempo prac i stanowi gwarancję, że zostaną one ukończone w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Przetłumaczony system pomocy będzie powszechnie dostępny i udostępniony zgodnie z zasadami licencji GNU/(L)GPL.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Co z tego, skoro pewno i tak dalej beda korzystac z Windowsow i MS Office, co za sens wspierac cos, z czego rzd i tak korzystac nie bedzie? Niedosc ze to 'wsparcie finansowe' pojdzie sie je.... to kolejne miliony do MS tez sie pojda je.... Bo nikt nie skorzysta pewnie ani z tej dokumentacji po polsku ani z samego OpenOffice.

Kielbasa przedwyborcza?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Kielbasa przedwyborcza?
    Ja bym tak nie tragizował. Inna sprawa, to faktycznie mogą być problemy z przesiadką. W końcu pewne nawyki już są zakorzenione i nie oczekujmy, że z dnia na dzień wszyscy się przesiądą. Inną sprawą jest sam format plików z MS, nie zawsze jest możliwy import do OO. Zobaczymy jak to będzie w wersji 2.0. A poza tym, OO działa zarówno na Windzie jak i na Linuxie.

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

bodo31415 nie chodzi tu tyle o przesiadke na Windowsa co o używanie przez urzędników OOo (jako narzędzie pracy) wraz z dokumentacją po polsku, w którą Minister zainwestował forse!

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Przepraszam, zrozumiałem, że sugerujesz przesiadkę w drugą stronę. Pomysł może i niezły (z tą przesiadką na Linuxa), ale ... choćby to http://janosik.net/ ponad trzyletnia zabawa.

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Chyba należy się małe sprostowanie... Ministerstwo nie zaiwestowało znowu takich strasznych pieniędzy (ok 30 tyś zł - Ministerstwo za OpenOfficem). Nie zainwestowało ich w dostarczenie OO do urzędów i tłumacznie instrukcji dla urzędów, lecz w tłumaczenie instrukcji, po prostu.

Konkord, nie rozumiem Twojej irytacji. Skoro ministerstwo daje kase na pomoc w tłumaczeniu instrukcji - to co w tym złego? Każdy z użytkowników na tym skorzysta. Jest to jeden, mały kroczek, żeby bardziej spopularyzować ten pakiet. Będzie to podstawa, żeby przekonać decydentów, że jednak warto bardziej się tym systemem zainteresować - choćby właśnie dlatego, że ludzie mogą sobie po polsku poczytać instrukcję.

Najlepiej tylko bluzgać i narzekać.

Konkord... a właściwie to jaka decyzja władz by Cię zadowoliła?

Anonymous
    Gość

Cytat Napisał tomasz rakoczy

Konkord... a właściwie to jaka decyzja władz by Cię zadowoliła?
    Konkord premierem !!!

Zaawansowany uczestnik
    Siła Reputacji
    0

Tlumaczenie i wprowadzenie OOo do uzytku w urzedach. 30 tys. to nie jest duzo? Dla mnie to BARDZO duzo.

Jak juz tlumaczą to niech to do cholery wykorzystaja w urzedach, rządzie, sejmie!

Co JA bym zrobil? JA bym zlecil tlumaczenie, potem przesiadke obowiazkową na OOo, stopniowo wprowadzajac kolejne programy OS.

I bez organizowania szkoleń. Absolutnie. Dać urzędnikowi instrukcje, siądzie na dupie i przeczyta jak sie korzysta. A jak nie to niech spier.... kopać rowy, jak mu sie czytać nie chce. Zwolni miejsce dla kogos, komu sie chce czytac i bardzo chetnie nawet to zrobi, ba! Moze nawet wie jak z niego korzystac BEZ czytania?

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Tlumaczenie i wprowadzenie OOo do uzytku w urzedach. 30 tys. to nie jest duzo? Dla mnie to BARDZO duzo.
    nie, nie jest dużo
    potem przesiadke obowiazkową na OOo, stopniowo wprowadzajac kolejne programy OS.
    Tu zgoda, ale może nie z dnia na dzień, daj szansę.
    Konkord premierem !!!
    ja bym nie ryzykował

Obserwator
    Siła Reputacji
    0

Cytat Napisał konkordpl
    To nie jest dużo. Jeśli, jak zamierzasz, zostaniesz biotechnologiem, to przekonasz się, że za te pieniądze nie kupisz nawet *podstawowego* sprzętu laboratoryjnego. Z innej mańki: te pieniądze to są 3,5 roku mojej pracy (dla mnie dużo) i prawie całe moje stypendium doktoranckie w ciągu 4 lat (w skali nawet mojego instytutu - niewiele). Weź też pod uwagę, że znaczna część tych pieniędzy i tak wróci do budźetu państwa w formie podatków (bo taki już mamy system podatkowy)

[quote="konkordpl"]Jak juz tlumaczą to niech to do cholery wykorzystaja w urzedach, rządzie, sejmie!

Co JA bym zrobil? JA bym zlecil tlumaczenie, potem przesiadke obowiazkową na OOo, stopniowo wprowadzajac kolejne programy OS.[quote]

Bardzo szczytna idea, ale:

Cytat Napisał konkordpl
    I bez organizowania szkoleń. Absolutnie. Dać urzędnikowi instrukcje, siądzie na dupie i przeczyta jak sie korzysta. A jak nie to niech spier.... kopać rowy, jak mu sie czytać nie chce. Zwolni miejsce dla kogos, komu sie chce czytac i bardzo chetnie nawet to zrobi, ba! Moze nawet wie jak z niego korzystac BEZ czytania?
    ...wtedy zacznie się gadanie: A dlaczego ten urzędnik/ta urzędniczka uczy się obsługi programu, zamiast robić swoje? Kto płaci im za ten czas? I z pewnością wiele innych.

Nie zrozum mnie źle: urzędnik nie jest od tego, żeby uczyć się obsługi programów. Sam jestem zwolennikiem wolnego oprogramowania i Linuksa, ale zdaję sobie sprawę, że nie wszystko może odbywać się jednocześnie. Cieszę się, że ktoś w naszym rządzie w ogóle dostrzegł (wreszcie) wolne oprogramowanie. Nie chciałbym natomiast, żeby ktoś to spieprzył, próbując na siłę wciskać to w każdym miejscu.

Jeśli to Cię nie przekonuje, to pomyśl, na jakie pierdoły czasem wydaje się z budźetu państwa o wiele grubszą forsę. Wsparcie WO, nawet jeśli nie trafi ono do urzędów, to naprawdę nie jest najgorszy pomysł.

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)