Xerox prezentuje mobilne i chmurowe rozwiązania usprawniające zarządzanie treścią

Xerox rozszerzył swoją ofertę rozwiązań DocuShare® wspomagających zarządzenie treścią w przedsiębiorstwie. Dzięki nim pracownicy mogą w łatwy sposób uzyskać dostęp do dokumentów i zarządzać cyfrową treścią z dowolnego miejsca.

Funkcje skanowania dostępne w jednym kroku na urządzeniach biurowych z architekturą ConnectKey® upraszczają proces przenoszenia treści z papierowych dokumentów na platformę DocuShare. Użytkownicy z poziomu sprzętu mogą skanować dokumenty bezpośrednio do DocuShare lub folderu Windows używając platformy Xerox Extensible Interface Platform lub z kontrolera ConnectKey. Rozwiązanie umożliwia udostępnianie dokumentów w przeciągu kilku minut całym zespołom lub organizacjom.

DocuShare Mobile rozszerza i upraszcza automatyzację procesów biznesowych – umożliwia pracownikom dostęp, wyszukiwanie, przeglądanie, pobieranie i udostępnianie dokumentów przechowywanych w DocuShare na urządzeniach mobilnych z systemem iOS, co znacznie poprawia wydajność pracy.

„Pracodawcy coraz częściej oczekują od zatrudnionych efektywnego wykonywania obowiązków, niezależnie gdzie się aktualnie znajdują – w biurze, w domu lub u klienta. Przedsiębiorstwa posiadające mobilnych pracowników mogą zwiększyć dokładność i powtarzalność rutynowych procesów biznesowych i uniknąć utraty bezpieczeństwa wrażliwych danych dzięki większej automatyzacji i łatwiejszemu dostępowi do dokumentów” - powiedział Maciej Nuckowski, Dyrektor Działu Usług Xerox Polska.

Ponadto, Xerox kontynuuje rozwój usług zarządzania treścią w chmurze – DocuShare. Zapewnia bezpieczne środowisko, gdzie firmy mogą w łatwy sposób przechowywać, zarządzać, przetwarzać i udostępniać dokumenty. Każde wdrożenie jest dostosowane do specyficznych wymagań klienta. Narzędzie jest szybko dostarczane za pośrednictwem bezpiecznej infrastruktury oraz zarządzane i administrowane przez firmę Xerox.


Informacje o Xerox DocuShare
Xerox DocuShare jest platformą do zarządzania treścią w przedsiębiorstwie, która umożliwia zarządzanie dokumentami, automatyzację procesów i skanowanie, zapewniając optymalizację kosztów i wzrost wydajności przedsiębiorstwa. Dedykowana jest klientom korzystających z usług zarządzania drukiem.

Informacje o Xerox

Xerox Corporation to spółka o wartości prawie 23 mld $, będąca światowym liderem w dziedzinie zarządzania procesami biznesowymi i dokumentami. Firma, z siedzibą w Norwalk w amerykańskim stanie Connecticut, dostarcza najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w zakresie dokumentów, usług, oprogramowania i materiałów eksploatacyjnych dla produkcji i biur każdej wielkości. Dzięki ACS, A Xerox Company, spółce przejętej przez Xerox w lutym 2010 roku, Xerox oferuje także usługioutsourcingu procesów biznesowych i usługi informatyczne, takie jak przetwarzanie danych, outsourcing procesów HR, pomoc finansowa i usługi zarządzania relacjami z klientami, zarówno dla biznesu, jak i sektora publicznego na całym świecie. 140.000 pracowników Xerox obsługuje klientów w ponad 160 krajach.

źródło:informacja prasowa